9. 8. svátek má Roman




Loňský rok byl studenější, než bylo v poslední dekádě běžné

6. ledna 2022   (18:08)
Loňský rok byl studenější, než bylo v poslední dekádě běžné
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Loňská průměrná teplota vzduchu byla osm stupňů Celsia.


Rok 2021 byl v Česku s průměrnou teplotou osm stupňů Celsia druhý nejchladnější za posledních deset let. Studenější byl pouze rok 2013 s průměrem o 0,1 stupně nižším. Srážkově byl loňský rok průměrný, spadlo 99 procent dlouhodobého normálu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

Loňská průměrná teplota vzduchu osm stupňů Celsia byla o 0,1 stupně vyšší, než je normál, který meteorologové vypočítávají z dat za roky 1981 až 2010. "Jde o první teplotně normální rok od roku 2013," uvedly meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.
Chladnější byl rok 2021 zejména ve srovnání s předchozími třemi lety. V roce 2020 se průměrná teplota vzduchu v ČR dostala na 9,1 stupně, o rok dříve na 9,5 stupně. V roce 2018 vystoupala až na 9,6 stupně Celsia.
Studené byly loni zejména jarní měsíce. Loňský duben byl ve srovnání s běžnou hodnotu pro tento měsíc o 2,5 stupně chladnější. V květnu činila odchylka od normálu minus 2,4 stupně Celsia.

Následoval nezvykle teplý červen, kdy bylo v průměru o tři stupně tepleji než obvykle. Šestý kalendářní měsíc loňského roku tak byl třetím nejteplejším červnem od roku 1961, kdy začali meteorologové měsíční průměry počítat.
Množstvím srážek se loňský rok podle předběžných údajů nevymykal obvyklým hodnotám. Roční úhrn 678 litrů vody na metr čtvereční představoval 99 procent dlouhodobého normálu.
Deštivé byly hlavně květen a srpen, kdy spadlo 143, respektive 133 procent obvyklého množství srážek. Naopak mimořádně suché bylo září, kdy napršely jen dvě pětiny srážkového normálu, což z tohoto měsíce činí čtvrté nejsušší září od roku 1961, uvedl ČHMÚ.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými … BLESKOVÁ ZPRÁVA Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. … ZAJÍMAVOSTI Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie Kraj přispěje středočeským policistům na minikamery, na speciální komoru na … AKTUÁLNĚ Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení … AKTUÁLNĚ První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní … Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli Manuál je práce. Automat je pohodlí. A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl … ZAJÍMAVOSTI Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se … NEPŘEHLÉDNĚTE Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 … DOPRAVA Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou Před koncem září se Příbram stane dějištěm jedné z největších sportovních akcí … SPORT
Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku V brdských lesích existují místa, která mají oficiální názvy, a pak ta druhá — lidová, … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz