21. 6. svátek má Alois

Litorální pásmo na Nováku bude obohaceno i o zábavně naučný prvek

24. dubna 2020   (11:27)
Litorální pásmo na Nováku bude obohaceno i o zábavně naučný prvek
foto: c. Miroslava Poláková

Velkým přínosem litorálu je i estetické hledisko. Rostliny kvetou, rozrůstají se, lákají spoustu druhů hmyzu a jsou i útočištěm mnoha vodních živočichů. Tím pádem se zvyšuje biodiverzita celého okolí.


Uměle vytvořená mělčina je již hotová. Během května bude pásmo osázeno rostlinami, které byly pečlivě vybrány za pomoci odborníků. Během tří let by mělo litorální pásmo přinést nejen předpokládané zlepšení kvality vody v rybníce, ale i z estetického hlediska bude kvetoucí „zahrádka“ zajímavým místem. Díky dobrodružné naučné stezce uvidí návštěvníci vše hezky zblízka.
  
Uměle vytvořená mělčina je již hotová. Během …
foto: c. Miroslava Poláková


Litorální zóna je část jezírka, kde se nachází pozvolný spád a mělčiny. V těchto mělčinách se daří vodním rostlinám a dochází zde k procesům, které přispívají k lepší kvalitě vody. Přeměny probíhající při fotosyntéze a dalších procesech v rostlinách spotřebovávají živiny z vody, které jsou jinak základem pro tvorbu nežádoucích vodních řas. „Zkušenosti z nově vybudovaných přírodních jezírek a koupacích biotopů přesvědčují o tom, že to dává smysl. Díky rozkladným procesům se veškerá hmota, která do rybníka napadá, rozloží a vodní rostliny tuto hmotu přeměňují na biomasu. Tu pak odstraněním zelených částí rostlin lze zužitkovat např. ke kompostování,“ říká Daniela Wagnerová z odboru životního prostředí města Příbram.
Aby mohla litorální zóna vzniknout i v Novém rybníce, bylo zapotřebí nejprve vytvořit umělou mělčinu za použití kamenů a štěrku různých frakcí, písku a dalšího materiálu. „Tyto práce probíhaly od prosince 2019. Za pomoci těžké techniky se do rybníka navážel materiál, který bylo potřeba upravit a vrstvit tak, aby vnikly jednotlivé tůňky pro rostliny. Důležité bylo také důkladné zpevnění zakončení litorálu, tak aby časem nedošlo k jeho poničení,“ říká ředitel Sportovního zařízení města Příbram Jan Slaba.
Na začátku dubna se začala do rybníka opět napouštět voda a nyní je čas na osazení mělčin vhodnými rostlinami „První várku rostlin přiveze pěstitel na začátku května. Budou to převážně rostliny, kterým pro začátek stačí vlhká půda. V druhé várce budou již rostliny, které je zapotřebí sázet přímo do vody. Výsadba těchto rostlin bude tedy možná až v době úplného napuštění rybníka,“ říká vedoucí Areálu Nový rybník Petr Trojan.
Na začátku dubna se začala do rybníka opět …
foto: c. Miroslava Poláková


Velkým přínosem litorálu je i estetické hledisko. Rostliny kvetou, rozrůstají se, lákají spoustu druhů hmyzu a jsou i útočištěm mnoha vodních živočichů. Tím pádem se zvyšuje biodiverzita celého okolí.  Péče o rostliny zahrnuje pravidelné odstraňování odumřelých částí rostlin a čištění sedimentu v břehové zóně se štěrkem. Voda čištěná biologickými procesy je měkká, přirozeně čistá a nezatěžuje kůži desinfekcí. „Samozřejmě nemůžeme očekávat velké změny ihned. Všechny části systému se musí nejprve usadit a začít fungovat jako celek. V některých případech se i stává, že se kvalita vody zhorší díky přidanému materiálu do původního přirozeného prostředí,“ doplňuje Slaba.
Trvá zhruba tři roky, než si příroda najde rovnováhu, rostliny zakoření a začnou fungovat jako „čističe“ vody. Potom bude stát za to, projít se po vybudované kamenné stezce a pozorovat život kolem vodní hladiny. „Přidanou hodnotou litorálu pro návštěvníky bude dobrodružná naučná stezka. Stezka je poskládána z volně ložených kamenů a vede napříč celým litorálním pásmem. Kromě zážitku ze zdolání stezky se návštěvníci cestou dozvědí také něco o rostlinách, které zde uvidí,“ těší se ze vzniku naučné stezky Slaba.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: SZM
Bc. Miroslava Poláková
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz