Listopad nabídne nadprůměrné teploty, srážek bude méně
7. listopadu 2020 (10:54)
foto: pribram.cz, ČTK
Ve zbytku listopadu by průměr nejvyšších teplot měl dosáhnout zhruba sedmi stupňů Celsia.
Další čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné. Průměry nejvyšších denních teplot se mají pohybovat kolem sedmi stupňů Celsia, v noci se ale už bude ochlazovat k nule. Srážek bude méně, a to zejména v příštích dvou týdnech. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
"Teplotní trend z posledních tří týdnů, kdy se průměrné týdenní teploty pohybovaly na rozhraní normálních a nadnormálních hodnot, bude v podstatě pokračovat i v následujících třech až čtyřech týdnech. S pokračujícím podzimem budou průměrné teploty i nadále zvolna klesat," uvedli meteorologové.
Ve zbytku listopadu by průměr nejvyšších teplot měl dosáhnout zhruba sedmi stupňů Celsia. Během prvního prosincového týdne pak podle výhledu ČHMÚ klesne zhruba na pět stupňů. "Teplotní průměry nejnižších nočních teplot se již budou pohybovat převážně kolem nuly," dodali meteorologové.
Ve zbytku listopadu by průměr nejvyšších teplot měl dosáhnout zhruba sedmi stupňů Celsia. Během prvního prosincového týdne pak podle výhledu ČHMÚ klesne zhruba na pět stupňů. "Teplotní průměry nejnižších nočních teplot se již budou pohybovat převážně kolem nuly," dodali meteorologové.
Dlouhodobý teplotní průměr v období od 9. listopadu do 6. prosince je v Česku 1,7 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto časovém úseku rok 2006, kdy se průměr vyšplhal na 6,9 stupně. Naopak v roce 1998 klesl na minus 2,6 stupně Celsia.
Srážkově by měly být první dva týdny předpovědi podprůměrné, přelom listopadu a prosince pak má být srážkově průměrný. Dlouhodobě je v Česku průměrný úhrn srážek v nadcházejícím období 41 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči
Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od …
AKTUÁLNĚ
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali.
Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho …
PŘÍRODA
V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník
V obci Chotilsko na Příbramsku se dnes po poledni srazilo osobní auto s motocyklem. …
AKTUÁLNĚ
Díky!FEST se vydařil. Příbram děkovala dárcům krve i všem, kteří pomáhají
Benefiční festival Díky!FEST opět proměnil příbramské Letní kino v místo plné hudby, …
Drama v Příbrami: Hasiči na člunu zachránili dva lidi, bouřky zaměstnaly stovky jednotek
Hasiči v souvislosti se sobotními bouřkami zaznamenali 705 výjezdů. Nejvíce ve …
VIDEO
Stačí vyfotit psa. iPhone umí odhalit klíště dřív, než se přisaje
Klíšťata jsou poslední dobou mimořádně aktivní a trápí nejen lidi, ale hlavně naše …
ZVÍŘATA
V neděli začne astronomické léto. Přijďte oslavit slunovrat na louku u Junior klubu
Čeká nás nejdelší den a nejkratší noc v roce. V neděli 21. června totiž nastane letní …
AKTUÁLNĚ
Lesní divadlo Skalka slaví 80 let ve velkém. Jubilejní léto přináší premiéru, muzikály i pohádky
Ochotnický soubor Skalka si letos připomíná významné jubileum. Lesní divadlo Na Skalce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Česko se ženou silné bouřky. V sobotu mohou udeřit i přívalové deště, kroupy a silný vítr
Po tropických teplotách se nad Českou republikou začne během soboty vytvářet výrazně …
AKTUALIZOVÁNO
Dáte si na kole jedno? Letní klasika, která může skončit úplně jinak, než čekáte
Cyklovýlet, slunce, vítr v zádech a zastávka na zahrádce. K létu to prostě patří. A …
ANKETA




