Lídr TOP 09 Petr Vácha: Volby ukázaly zájem občanů o změnu atmosféry
ROZHOVOR
21. října 2014 (09:12)
foto: pribram.cz
Lídr příbramské TOP 09 uzavírá povolební sérii rozhovorů s lídry politických stran.
Jak byste ohodnotil právě proběhlé volby? Co podle vás ukázaly?
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT




