Lídr TOP 09 Petr Vácha: Volby ukázaly zájem občanů o změnu atmosféry
ROZHOVOR
21. října 2014 (09:12)
foto: pribram.cz
Lídr příbramské TOP 09 uzavírá povolební sérii rozhovorů s lídry politických stran.
Jak byste ohodnotil právě proběhlé volby? Co podle vás ukázaly?
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ




