Lídr TOP 09 Petr Vácha: Volby ukázaly zájem občanů o změnu atmosféry
ROZHOVOR
21. října 2014 (09:12)
foto: pribram.cz
Lídr příbramské TOP 09 uzavírá povolební sérii rozhovorů s lídry politických stran.
Jak byste ohodnotil právě proběhlé volby? Co podle vás ukázaly?
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Volby podle mého názoru ukázaly, že Příbram, resp. její občané volili změnu. Změnu od lží, populismu a personální korupce ke slušnosti, otevřenosti a vstřícné komunikaci s občany. Volby byly symbolem zájmu mnoha lidí po nutné změně celkové atmosféry v našem městě.
Hodně se nyní mluví o koalici TOP 09 s hnutím ANO. Jak je to s "povolením" od vašich stranických špiček? Je pro vytvoření koalice nutné?
Mohu hovořit pouze za stranu TOP 09. Povolení shora bylo nutné, ale nerodilo se za nějakých složitých podmínek. Příbram je chápána, jako specifické prostředí zejména ve vztahu k současné ČSSD a ODS. S těmito stranami jsme koalici odmítali uzavřít, takže souhlas s koalicí ANO přišel poměrně rychle a bez komplikací.
V čem jsou totožné vaše cíle s hnutím ANO a kde se naopak rozcházejí?
Většina cílů je shodných. Nenapadá mne konkrétní cíl, na kterém bychom se v současnosti neshodli. Teprve čas ukáže, zda narazíme na názorové rozdíly a jak je dokážeme vzájemně a společně komunikovat a vyřešit.
Obecně je známý váš názor na umístění heren na území města. Dá se tedy očekávat, že během následujících 4 let z města vymizí?
Zda během 4 let z města zmizí herny opravdu nelze v současné chvíli posoudit. Jasně se ovšem přikláníme k víceméně všeobecnému názoru, že herny do města nepatří. Je to jednoznačně téma, kterým se budeme společně zabývat, ve snaze vyřešit situaci ve prospěch občanů. Jejich názor by měl být jedním z rozhodujících kritérií.
Jak se těšíte na své působení v městském zastupitelstvu a případně i radě? Přemýšlel jste o tom, jak rozdělíte čas mezi práci a politiku?
V poslední době o tom samozřejmě přemýšlím velmi intenzivně. Rozdělit čas mezi mou práci a politiku bude složité. Snažím se otevřeně komunikovat se svým zaměstnavatelem. Budu se snažit k oběma oblastem přistupovat zcela zodpovědně. Stejně mi nic jiného nezbývá. Obojí je jasným závazkem.
Má odbornost a zkušenosti pak logicky směřují k tomu, abych pracoval pro naše město zejména v oblasti sociální. Velmi mne např. znepokojuje výše dotací pro naše neziskové organizace. Jsou minimální, přestože v Příbrami jsou organizace, které svou činnost poskytovatelů sociálních služeb provozují naprosto profesionálně a odborně. Zasloužily by si lepší finanční zabezpečení. Ale těch věcí bude samozřejmě mnohem víc.
ČSSD a ODS budou pravděpodobně v opozici. Co od jejich zastupitelů v této roli očekáváte?
Očekávání asi není na místě. Spíše přání. Aby byla opozicí konstruktivní. Klidně kritickou, ale zejména konstruktivní. Aby opustila svou vyzkoušenou taktiku osobních invektiv a urážek a bezpečně nás upozorňovala na případné chyby, kterých se samozřejmě můžeme dopouštět. Jsme pouze lidé, tudíž také chybující. Pokud by opozice použila své zkušenosti ve prospěch našich občanů, což by mělo být naším společným zájmem, tak by to bylo tak, jak to má být.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO




