18. 10. svátek má Lukáš

Lídr ČSSD: Mám strach, aby podnikatelé kromě permanentek na sjezdovku neprodávali i drahou vodu

ROZHOVOR
6. října 2014   (09:25)
Lídr ČSSD: Mám strach, aby podnikatelé kromě permanentek na sjezdovku neprodávali i drahou vodu

Senátor Josef Řihák bilancuje právě končící volební období.


Na prstech obou rukou se již dají spočítat dny, které zbývají do začátku komunálních voleb. Předvolební kampaň vrcholí také v Příbrami, kde letos kandiduje jedenáct uskupení politických stran a hnutí. Vítězství ve volbách obhajuje Česká strana sociálně demokratická (ČSSD). „V minulých volbách nám voliči dali největší důvěru. Snažili jsme se plnit svůj volební program. Myslím si, že téměř vše, co jsme našim spoluobčanům ve volebním programu slíbili, se podařilo realizovat,“ říká lídr kandidátky ČSSD v Příbrami Josef Řihák.

Co považujete za největší úspěch, který se povedl vedení města Příbrami v době, kdy jste byl starostou, nebo i později?
Podobně, jako v uplynulých čtyřech letech, mám největší radost z toho, že se nám do města podařilo získat stovky milionů korun z nejrůznějších dotačních fondů. Byly to jednak peníze od Evropské unie, které jsme na řadu prospěšných projektů čerpali prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Čechy, dále dotace z fondů Středočeského kraje a v neposlední řadě i pomoc od státu buď přímo z rozpočtu nebo z různých fondů. A co konkrétně se nám povedlo? Máme například nově opravená obě hlavní náměstí – TGM i 17. listopadu. Motoristé jezdí po zrekonstruovaných silnicích, cyklistům slouží nové cyklostezky. Lidé mohou využívat nové bezpečné chodníky a osvětlené přechody. Opravili a zateplili jsme téměř všechny základní a mateřské školy ve městě. Na rozdíl od jiných měst nemáme problém se nedostatkem míst ve školkách, neboť jsme pro předškoláky otevřeli hned dvě nové mateřinky. A tak zatímco v jiných městech a obcích ve středních Čechách musí řešit obrovské problémy s nedostatkem míst ve školkách, v Příbrami můžeme přijímat i děti z okolních obcí. A abych nezapomněl – zrekonstruovali jsme i naše domovy s pečovatelskou službou. Je toho samozřejmě ještě mnohem více, co jsme udělali. Jsem přesvědčen, že občané toto naše úsilí ocení a dají ČSSD opět důvěru, abychom i nadále mohli spravovat naše město, náš společný domov.

Opozice vám nejvíce vyčítá prodej objektů I. polikliniky. Tuto kauzu vydatně tři roky na stránkách 5+2 a MF Dnes „živila“ především redaktorka Stefanidesová. Jak se s odstupem na tento případ díváte?
Trvám na tom, že prodej objektů první polikliniky byl správný a pro město užitečný. Potřebovali jsme peníze na nové školky, které jsme pak skutečně postavili. Přitom jsem ale nechtěl město zadlužit podobně, jako to udělali moji předchůdci. Prodej budov, které nejsou v dobrém technickém stavu a které by město muselo za velké peníze opravit, byl správný. Město dům prodalo za mnohem více peněz, než kolik byla odhadní cena.

Jediným problémem prodeje objektů I. polikliniky bylo, že si je nekoupil pan Vařeka jun., který se o ně ucházel. Redaktorka Stefanidesová poté v novinách, patřících předsedovi politického hnutí ANO, rozpoutala místy až hysterickou kampaň a snažila se stůj co stůj kriminalizovat nejen nového vlastníka budov, ale i zaměstnance města, kteří si řádně plnili své pracovní úkoly.

Jak nyní potvrdilo Krajské státní zastupitelství, prodej první polikliniky proběhl naprosto v pořádku a v souladu s platnými zákony.
A jen tak na okraj - redaktorka Stefanidesová nyní kandiduje ve volbách v Příbrami za ANO na 2. místě za panem Vařekou juniorem. O tom ať si udělá obrázek každý čtenář sám.

Jedním z témat těchto voleb v Příbrami je i budoucnost Vojenského újezdu Brdy, se kterým naše město těsně sousedí. Co si myslíte o nově zveřejněných plánech na využití území?
Byl to pro mne na jednu stranu šok, ale na druhou stranu jsem rád, že se lidé konečně dozvěděli, jaký úmysl někteří podnikatelé mají s téměř panensky čistou přírodou Brd.

Čili žádné dřevěné přístřešky pro turisty, žádné nové cyklotrasy, žádná měkká turistika – ale drahé hotely, sjezdovky, lanovky, wellness centra, velkokapacitní parkoviště a podobné vymoženosti civilizace. To si skutečně přejí obyvatelé Příbrami a okolních obcí, aby se z našich Brd stalo?

Kromě obavy o krásnou brdskou přírodu mám strach především o zdroje pitné vody. Přibližně 80 procent veškeré pitné vody, která teče z vodovodních kohoutků v našem městě, pochází z pramenů v Brdech. Může se zcela klidně stát, že pokud se uskuteční plány na „privatizaci“ Brd, mohou nám někteří vyvolený podnikatelé prodávat vedle drahých permanentek na sjezdovku na Třemošné i vodu z brdských lesů.

Co byste vzkázal před volbami voličům?
Aby určitě přišli volit. Nenechte za sebe rozhodovat jiné. A pokud nevíte, koho volit, vybírejte si osobnosti a politické strany, které znáte a víte, co od nich čekat. Nenechte se nachytat na nějaká těšínská jablíčka nejrůznějších populistů, kteří nemají se samosprávou měst a obcí žádné zkušenosti.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: red
foto: pribram.cz

autor: redDalší články

Chřipka se šíří i podáním ruky Chřipka se šíří i podáním ruky Virus chřipky přežívá v prostředí i několik dní, nemoc se velmi snadno šíří 18. října 2019   (08:35) Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci Podle dochovaných dokumentů to vypadá, že památkově chráněná empírová socha Sv. Jana Nepomuckého skončila někde na smetišti 18. října 2019   (06:14) V Sedlčanech vzniká městský park za miliony. Je financován převážně z daru V Sedlčanech vzniká městský park za miliony. Je financován převážně z daru Dar, který město Sedlčany na vybudování městského parku získalo, činí osm milionů korun 17. října 2019   (19:08) Novorozené děti v Příbrami bude hlídat dvacet nových monitorů dechu Novorozené děti v Příbrami bude hlídat dvacet nových monitorů dechu Smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice 17. října 2019   (16:43) Zakoupila v obchodě pečivo, chuť jí okamžitě přešla Zakoupila v obchodě pečivo, chuť jí okamžitě přešla V housce měly být obsaženy exkrementy od hlodavce. 17. října 2019   (13:30) Nepřehlédněte Na silnicích a křižovatkách proběhne průzkum dopravy Na silnicích a křižovatkách proběhne průzkum dopravy Na páteřních komunikacích budou umístěny kamery zaznamenávající pohyby dopravy. 17. října 2019   (11:48) McDonald's v Příbrami prozatím nebude, studentům naletěla téměř tisícovka lidí McDonald's v Příbrami prozatím nebude, studentům naletěla téměř tisícovka lidí Školní projekt vyvolal na sociální síti pozdvižení 17. října 2019   (09:20) Nepřehlédněte Jaromíra Jágra doprovází ve Vegas Petr Větrovský Jaromíra Jágra doprovází ve Vegas Petr Větrovský „V kasinu jsme nebyli, netáhne nás to tam,“ řekl Petr 17. října 2019   (06:40) Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou Marie (95): Chtěli mě nasadit do říše. Nakonec jsem vyšetřovala postřelené vojáky a lidi nakažené tuberkulózou O tom, že by ve svém životě něco zpětně udělala jinak, nikdy nepřemýšlela. 16. října 2019   (19:02) Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Demolice mostu u Řitky omezí provoz na Strakonické Po dálnici D4 se z Jíloviště do Mníšku pod Brdy po dobu čtrnácti hodin nedostanete. Opačným směrem bude dálnice uzavřena mezi Mníškem a Řitkou 16. října 2019   (18:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz