19. 5. svátek má Ivo




Lidé zachraňují historickou stříkačku. Přispěli již částkou přes 196 tisíc korun

1. března 2020   (11:04)
Lidé zachraňují historickou stříkačku. Přispěli již částkou přes 196 tisíc korun
foto: pribram.cz

Cena komplexní opravy zřejmě dosáhne hranice 700 tisíc korun. Pokud se nepodaří shromáždit celou částku, bude vzácná koněspřežka pravděpodobně opravena pouze částečně a poté zakonzervována


V obci Drahenice mají jedinečný unikát - nejstarší koněspřežnou stříkačku v zemi. Byla vyrobena před 213 lety v Paříži. Do Drahenic ji přivezli dělostřelci vracející se z Napoleonského válečného tažení s rakouskou armádou. Tehdejší majitel drahenického panství ji při tažení zakoupil a daroval obci. Stříkačka je vyrobena především ze dřeva, za tu dobu tedy již podstoupila několik oprav. Nyní však již bezpodmínečně potřebuje komplexní opravu.

Cena opravy dosáhne s největší pravděpodobností hranice 700 tisíc korun. Tato částka však značně převyšuje reálné možnosti místního hasičského sboru. Draheničtí hasiči se proto v dubnu loňského roku rozhodli uspořádat veřejnou sbírku. Doposud lidé přispěli částkou 196 602 korun. Padesáti tisíci podpořila místní hasiče obec Drahenice a třiceti tisíci Středočeský kraj. Zbytek postupně posílali jednotlivci ze svých vlastních kapes.
„Pokud se nám do konce roku nepodaří shromáždit celou potřebnou částku, budeme jednat s restaurátorem, jak postupovat dále. Snad půjde zachránit alespoň něco. V případě, že nebude možné provést komplexní opravu, bude nutné ji zakonzervovat," uvedl Jan Uhlíř, starosta SDH Drahenice.
Koněspřežná stříkačka je krásným příkladem toho, jak se dříve hasívalo. Vodu do ní bylo třeba ručně donášet. Při požáru se seběhli občané bez rozdílu vzdělání, víry i pohlaví. Všichni popadli dřevěná vědra, putny nebo konve a donášeli vodu tak dlouho, dokud nebyl požár uhašen.

Svou pomoc můžete zasílat až do konce tohoto roku na transparentní účet č. 2401586988/2010, který byĺ pro tyto účely zřízen u Fio banka, a.s., popřípadě v hotovosti přímo v Drahenicích. Veškeré platby budou poté vloženy na výše uvedený účet. Případné dotazy můžete směřovat na SDH Drahenice, tel. číslo 732 454 875.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme … Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek … AKTUÁLNĚ Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné … SPORT Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita … AKTUALIZOVÁNO Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v … NEPŘEHLÉDNĚTE Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních … BLESKOVÁ ZPRÁVA Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich … ZAJÍMAVOSTI Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“ U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na … AKTUÁLNĚ Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016 Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České … ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech … NÁZOR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz