24. 6. svátek má Jan

Lidé v Příbrami kritizují bourání historických domů na Václavském náměstí

5. září 2021   (08:11)
Lidé v Příbrami kritizují bourání historických domů na Václavském náměstí
foto: Petr Svoboda/se souhlasem

Historické domy nebyly památkově chráněné, ale stály v památkově ochranném pásmu kolem kostela svatého Jakuba staršího.


V Příbrami vzbudilo emoce bourání tří historických domů na Václavském náměstí. Podle kritiků šlo o urbanisticky cennou zástavbu a demolici bylo možné předejít. Nemovitosti patří firmě Meinland, jejímž jednatelem je bývalý starosta a nyní radní Jindřich Vařeka (ANO). Podle Vařeky byly domy v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí. Rekonstrukce podle něj nebyla proveditelná, kritiku proto odmítá. V proluce chce jeho společnost vybudovat novou stavbu s byty a komerčními prostory, která bude zvenčí připomínat původní objekty, řekl Vařeka ČTK.

Historické domy nebyly památkově chráněné, ale stály v památkově ochranném pásmu kolem kostela svatého Jakuba staršího. Nejcennější byl podle památkářů dům č.p. 106, který byl dokladem původní zástavby historické části města. Jádro domu bylo nejpozději barokní a jeho klasicistní podoba vznikla na počátku 19. století. Návrh demolice v minulosti památkáři označili za neakceptovatelný.
"Samozřejmě památkový ústav si vždycky myslí, že by se něco mělo zachovat, pokud do toho nemusí dát svoje vlastní peníze," namítl Vařeka. Proti stanovisku památkářů staví posudek Kloknerova ústavu ČVUT. Podle něj byly objekty v havarijním stavu a sanace byla z hlediska bezpečnosti práce neuskutečnitelná. "Demolice proběhla podle demoličního výměru a byla zcela v souladu se zákonem," zdůraznil Vařeka.
Bourání budov kritizoval například bývalý starosta Josef Vacek (KDU-ČSL), který na facebooku napsal, že šlo o architektonický a urbanistický zločin. Proti demolici hlasitě vystupovala také obyvatelka sousedního domu Soňa Soukupová. Tvrdí, že budovy byly záměrně ponechány osudu a chátraly. Původně je vlastnila společnost Ravak, jejímž spoluzakladatelem byl Jindřich Vařeka starší, od roku 2019 patří firmě Meinland. "Oni do nich nedali ani korunu. Majitel je koupil už se záměrem dovést je k demolici," řekla ČTK Soukupová.

Vařeka s tím nesouhlasí. "My jsme se o to samozřejmě starali, větralo se tam, topilo, byli tam nájemníci," uvedl. Poukázal ale na to, že ve sklepě se musela stále odčerpávat voda a zdi se drolily. Když chtěla firma do budov investovat, odrazovali ji prý od toho statici.
foto, video: Jindřich Vařeka/se souhlasem
Podle krajského radního pro kulturu a příbramského zastupitele za TOP 09 Václava Švendy je škoda, že byly domy zbourány. "Vzpomínám si na období za minulého režimu, kdy se Příbram proměnila k nepoznání a zbylo nám několik málo historických ulic. Jakékoliv bourání v té lokalitě je mi samozřejmě nepříjemné," řekl Švenda ČTK. Nakolik byl stav budov havarijní, ale nedokázal posoudit.

Kromě demolice Švendu mrzí i to, jak se kauza projevila na kultuře komunikace v Příbrami. Nelíbilo se mu například to, že Vařeka odpůrce demolice označil za teroristy. "Myslím si, že přestřelil a že by jako městský radní měl být více nad věcí a komentovat to jiným způsobem," dodal Švenda.

Nynější starosta Jan Konvalinka (za ANO) ve vyjádření pro ČTK uvedl, že město demolici nemohlo zabránit, protože stavební úřad je součástí státní správy a je mimo rozhodování starosty. Z toho, co vyplývá z posudků autorit, například Kloknerova ústavu, je ale podle Konvalinky zřejmé, že domy neměly budoucnost, jejich oprava by byla téměř nemožná a další využití velmi problematické.

Podle Vařeky bude nyní vyměněna štola, která je místy osm metrů hluboká a vede pod zbouranými domy do Pražské ulice. Následovat bude stavba nového objektu, jež by nebyla možná na propadlé štole a prohnilých zdech. Plány počítají například i s garážemi, do nichž se budou auta dostávat pomocí výtahu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit … AKTUÁLNĚ Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský … NEPŘEHLÉDNĚTE Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že … KULTURA REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší … PR Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít?  Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz