28. 5. svátek má Vilém




Lidé v Dobříši se v referendu vyslovili proti další zástavbě v okolí města

15. ledna 2023   (07:25)
Lidé v Dobříši se v referendu vyslovili proti další zástavbě v okolí města
foto: MěÚ Dobříš

Plebiscitu se zúčastnilo 3688 z celkového počtu 6784 oprávněných voličů, tedy 54,36 procenta.


Lidé v Dobříši na Příbramsku se v referendu vyslovili proti další zástavbě v okolí města. Na všechny tři otázky týkající se omezení výstavby lidé odpověděli kladně. Plebiscitu se zúčastnilo 3688 z celkového počtu 6784 oprávněných voličů, tedy 54,36 procenta. Místní referendum je platné a jeho výsledky jsou závazné, vyplývá z protokolu na webu města.

"Navrhovatelé a zástupci přípravného výboru docílili svého záměru, obyvatelé přišli v hojném počtu a hlasovali. Takže teď je na zastupitelích, aby změny, které byly odhlasované a jsou platné, propsali do změny územního plánu," řekl starosta Pavel Svoboda (za ODS a nezávislí). Vedení města s vypsáním referenda nesouhlasilo, podle Svobody je však potřeba výsledek respektovat. "Obyvatelé se rozhodli, že takto to chtějí, a je na nás politicích, abychom respektovali vůli obyvatel," dodal.
Lidé odpovídali na otázku, zda souhlasí s tím, aby zastupitelstvo bez zbytečných odkladů schválilo změnu územního plánu, která v oblasti Brodce vyjme ze zastavitelných ploch parcely ve vlastnictví města s výjimkou pozemku, který je zařazen do plochy využitelné pro občanské vybavení. Kladně odpovědělo téměř 66 procent hlasujících, opačný postoj mělo 27 procent.
Další otázka zjišťovala, zda má zastupitelstvo zachovat v územním plánu takzvané zásady etapizace, tedy zda se na dalších místech má začít stavět až poté, co bude zastavěno 85 procent plochy rozestavěných lokalit. V tomto případě odpovědělo kladně 68 procent hlasujících a záporně 25 procent.

Poslední dotaz zjišťoval, zda má územní plán Dobříše vylučovat rozšíření možnosti zástavby v okolní krajině oproti současnému stavu v oblastech, které jsou k dnešnímu dni nezastavěným územím. Kladně odpovědělo 68 procent, záporně téměř čtvrtina hlasujících.
Zastupitelé v minulosti návrh na vyhlášení referenda neschválili. Svoboda už dříve uvedl, že tyto záležitosti řeší územní plán, a navržené otázky označil za nedostatečně srozumitelné. Navrhovatelé se však obrátili na Krajský soud v Praze, který dal jejich požadavku za pravdu. Město proti rozhodnutí podalo kasační stížnost, Nejvyšší správní soud ji ale zamítl.
Referendum je ze zákona platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, pokud pro něj hlasovala nadpoloviční část zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Z Příbrami až na evropský šampionát. Mladé stepařky z Oxygenu chtějí v Belgii zazářit Velký sportovní úspěch slaví Oxygen Příbram. Kadetský a juniorský tým závodního step … SPORT Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Hasiči z Březových Hor mají moderní cisternu za téměř 12 milionů Jednotka SDH Příbram – Březové Hory má od tohoto týdne k dispozici novou moderní … ZAJÍMAVOSTI Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram jde po černých skládkách. Kamery odhalí viníky, pokuty budou bolet Příbram se chystá tvrdě zakročit proti černým skládkám, které se v posledních měsících … AKTUÁLNĚ Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Do Příbrami míří první ročník Víkendu aktivních seniorů, dorazí i Kateřina Cajthamlová Co kdyby stáří nebylo o zpomalování, ale o nové energii, pohybu a setkávání? Právě na … ZAJÍMAVOSTI Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Nemocnice zve na tradiční gospelový koncert. Maranatha Gospel Choir vystoupí v Příbrami už 3. června Koncert je určen všem bez rozdílu a není na něj třeba žádná vstupenka. Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Kauza dálničního monopostu na D4 se vrací do Příbrami, krajský úřad zrušil původní rozhodnutí Případ jízdy závodního monopostu v barvách Ferrari po dálnici D4, který v uplynulých … AKTUÁLNĚ Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Evropa se rozpaluje: Vlna veder láme rekordy. Riziko požárů v Česku roste i s větrem Nejen Česká republika, ale především západní Evropa zažívá mimořádnou a v mnoha … AKTUÁLNĚ Příbram slaví titul mistra České republiky v kickboxu Příbram slaví titul mistra České republiky v kickboxu Na mistrovství České republiky v kickboxu v Lovosicích uspěli dva zástupci … SPORT Kamýk slaví 65 let: přehrada, která drží Vltavu na uzdě, se výjimečně otevírá lidem! Kamýk slaví 65 let: přehrada, která drží Vltavu na uzdě, se výjimečně otevírá lidem! Vodní dílo Kamýk, jeden z méně nápadných, ale naprosto klíčových článků Vltavské … ZAJÍMAVOSTI
V lese u Hudčic na Březnicku hořel lesní porost, na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči společně s techniky energetické společnosti ČEZ V lese u Hudčic na Březnicku hořel lesní porost, na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči společně s techniky energetické společnosti ČEZ K nahlášení mimořádné události došlo v úterý odpoledne krátce po šestnácté hodině. … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz