12. 6. svátek má Antonie

Lidé se chtějí testovat na opičí neštovice, příbramská nemocnice testy neprovádí

AKTUALIZOVÁNO
26. května 2022   (13:20)
Lidé se chtějí testovat na opičí neštovice, příbramská nemocnice testy neprovádí
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V případě podezření by podezřelý vzorek putoval do laboratoře některé z pražských nemocnic.


Česká republika má v tuto chvíli potvrzených pět případů vzácného, ale vážného onemocnění virem opičích neštovic. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka. Na příbramskou nemocnici se od prvních zpráv o šíření nemoci obracejí lidé, kteří chtějí provést test na přítomnost opičích neštovic.

„Laboratoř příbramské nemocnice testování na opičí neštovice neprovádí. V případě podezření bychom vzorek zasílali na vyhodnocení na vyšší pracoviště,“ sdělil dnes pribram.cz tiskový mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Mluvčí dále doplnil, že nemá informace, že by se v příbramské nemocnici vyskytl pacient s podezřením na toto onemocnění.
Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130, zejména z komunity mužů majících sex s muži.
Onemocnění se šíří blízkým či dlouhodobým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého s pupínky. Nákaza při běžném kontaktu není podle odborníků pravděpodobná. Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, proti kterým se v ČR do roku 1980 očkovalo. Podle odborníků sice vakcíny aplikované před tímto rokem už proti nákaze zřejmě nechrání, mohou ale zmírňovat průběh.

Česká lékařská komora upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou nechrání, protože jde o jinou nemoc. "Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster," uvedla na webu.
Podle afrických studií citovaných ve stanovisku Společností infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je smrtnost opičích neštovic asi 3,7 procenta. Při jejich výskytu v USA v roce 2003 se nakazilo 50 pacientů, žádný ale nezemřel.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. … TIP NA VÝLET Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. … DOBŘÍŠ Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a … AKTUÁLNĚ
Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz