Lidé nejvíce věří Babišovi a Okamurovi, Fiala je na čtvrtém místě
3. února 2023 (16:38)
foto: ANO 2011/PR
Od loňského jara důvěra v Babiše a Okamuru vzrostla, zatímco u Zemana se nezměnila a u Fialy klesla.
Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří předsedovi ANO Andreji Babišovi, v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z přelomu loňského a letošního roku mu důvěru vyslovilo 45 procent dotázaných. Druhým nejdůvěryhodnějším je šéf SPD Tomio Okamura, kterému věří 43 procent lidí. Následuje prezident Miloš Zeman s 35 procenty a premiér Petr Fiala (ODS) s 34 procenty. Od loňského jara důvěra v Babiše a Okamuru vzrostla, zatímco u Zemana se nezměnila a u Fialy klesla. Předseda vlády se tak propadl z předchozího prvního místa na nynější čtvrté. Nicméně u všech zkoumaných politiků převažuje nedůvěra nad důvěrou, uvedli autoři průzkumu.
CVVM zjišťovalo od loňského listopadu do letošního ledna důvěryhodnost předsedů stran či hnutí zastoupených ve Sněmovně, členů vlády, předsedů obou parlamentních komor a prezidenta republiky.
Nejvyšší podíl nedůvěry mezi nimi získala šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Adamová Pekarová, které nevěří 65 procent lidí. Na druhém a třetím místě s asi třípětinovým podílem nedůvěry skončili Zeman a Fiala. Více než padesátiprocentní nedůvěru získali místopředseda vlády Ivan Bartoš (Piráti) a ministr vnitra Vít Rakušana (STAN). Okamurovi a Babišovi shodně nevěří 50 procent lidí.
V porovnání s předchozím průzkumem se nedůvěryhodnost mnohých politiků zvýšila. Pohoršila si většina vládních politiků, vedle Adamové Pekarové a Fialy stoupla nedůvěra také u Rakušana, ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), ministra kultury Martina Baxy (ODS), ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) a ministryně obrany Jana Černochové (ODS). Nedůvěryhodnost Okamury se snížila a u Babiše stagnovala.
U dvou politiků se souběžně zvýšila důvěra i nedůvěra, a to u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a u ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL), doplnili autoři průzkumu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Nových případů HIV bylo loni dosud nejvíc
•V prezidentských volbách ve Středočeském kraji zatím hlasovala asi polovina voličů
•Vodafone od konce února zvýší ceny mobilních tarifů o devět procent
Další články
NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu
Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne …
AKTUALIZOVÁNO
Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem
Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč …
DOPRAVA
Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života
Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
/TIP NA VÝLET/ Den dětí v Brdech nabídne dobrodružství v přírodě a místo je jako stvořené pro rodinný výlet
Jak rozdělat oheň, postavit nouzový přístřešek nebo se orientovat v terénu pomocí …
FOTOGALERIE
ORLOV 2030 - komplexní projekt propojující bydlení v přírodě, rekreaci, a chybějící zázemí pro turismus v Brdech
Projekt ORLOV 2030 představuje dlouhodobou vizi rozvoje lokality Orlov u Příbrami. …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Srnče není plyšák. A kennelka není suvenýr. Ochránci prosí: nesahejte na nic
Každé ráno vstávají ve čtyři, aby pomocí dronů zachránili srnčata před sekačkami. A …
ZVÍŘATA
Restaurace U Bohéma v historickém centru Příbrami vás láká na tradiční kuchyni v nevšedním kabátu
Příjemné tradiční prostředí, oblíbená obědová menu, zajímavý a nevšední à la carte, …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online
Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na …
ON-LINE PŘENOS
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými …
AKTUÁLNĚ



