Lidé nebudou muset od 25. května nosit venku roušky
11. května 2020 (16:25)
Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky. Schválila to dnes vláda, informoval tiskový odbor kabinetu. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry. Chození bez ochranných prostředků dýchacích cest by podle návrhu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mělo být možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti.
Roušky by se od června měly dál povinně nosit v uzavřených prostorách, například v MHD, práci, obchodu nebo v kině. Venku dobrovolně, ale doporučuje se chovat tak, aby nikdo neohrožoval ostatní, takže mezi lidmi si ji vždy raději nasadit.
Zmírnění povinnosti nosit roušky avizovali již v neděli premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček. Možnost částečného rozvolnění při zachování povinnosti nosit roušky jen v uzavřených prostorách zmínil před tím minulý týden ve Sněmovně Vojtěch. To ovšem ještě hovořil o rozvolnění v průběhu června, než Babiš a Hamáček podpořili rychlejší tempo sundávání roušek pod širým nebem.
Roušky by se od června měly dál povinně nosit v uzavřených prostorách, například v MHD, práci, obchodu nebo v kině. Venku dobrovolně, ale doporučuje se chovat tak, aby nikdo neohrožoval ostatní, takže mezi lidmi si ji vždy raději nasadit.
Zmírnění povinnosti nosit roušky avizovali již v neděli premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček. Možnost částečného rozvolnění při zachování povinnosti nosit roušky jen v uzavřených prostorách zmínil před tím minulý týden ve Sněmovně Vojtěch. To ovšem ještě hovořil o rozvolnění v průběhu června, než Babiš a Hamáček podpořili rychlejší tempo sundávání roušek pod širým nebem.
Od úterý 12. května pak ministerstvo přidává do opatření výjimku pro účastníky přijímacích řízení a členů zkušebních institucí na školách, a také u účastníků státních zkoušek na vysokých školách při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a maximálně 15 osobách v místnosti. Výjimku ministerstvo přidalo také pro pacienty a zdravotnické pracovníky, kteří nebudou muset mít roušku po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.
Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Příbramsko se může těšit z nového lesa
Dobrovolníci i odborníci spojili síly v Dolních Hbitech, kde během jediného dne vznikl …
Beseda v archivu připomene 150 let železnice v Příbrami
Přednáška Ondřeje Švandelíka ze Spolku Rakovnicko-Protivínská dráha se koná ve středu …
Dělostřelci a pop-artový umělec se spojili, aby podpořili válečné veterány
Jinečtí dělostřelci se rozhodli mohutně podpořit válečné veterány prostřednictvím …
FOTOGALERIE
Středočeský kraj hledá výjimečné osobnosti. Můžete nomimovat svoje tipy
Lidé mohou až do 19. prosince nominovat osobnosti, které se zasloužily o rozvoj …
Příbram má jedno z nejčistších ovzduší v Česku. Město schválilo plán až do roku 2029
Příbram patří k nejčistším větším městům v Česku. Od roku 2011 tu nebyl překročen …
Příbramští žáci zazářili v Robosoutěži FEL ČVUT a obsadili skvělá místa
Robosoutěž pořádaná Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze má pro Příbram obrovský …
Rožmitál investuje do zdravotnictvín a pořídil nový sanitní vůz pro městské zdravotnické zařízení
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v dlouhodobé podpoře místního zdravotnictví a …
HC Příbram vyhrál 15 zápasů v řadě. Druhá liga má nového lídra
HC Příbram válcuje druhou ligu: 15 výher v řadě, neporazitelnost a příběh, který začal …
Středočeský kraj připravuje slučování dalších škol, na řadě je i Příbram
Středočeský kraj připravuje další slučování škol. Důvodem je především organizační …
Nominace na Cenu města je možné podávat do konce listopadu
Do konce listopadu mohou občané opět navrhovat osobnosti či kolektivy, které si …





