Lidé mohou v těchto dnech pozorovat noční svítící oblaka
14. června 2024 (14:35)
foto: pixabay
Úkaz se na obloze nejčastěji objevuje v týdnech kolem letního slunovratu, který nastane za necelý týden.
Lidé v České republice a na Slovensku mohli v noci na dnešek vidět svítící oblaka. Úkaz se na obloze nejčastěji objevuje v týdnech kolem letního slunovratu, který nastane za necelý týden, sdělil dnes astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu. Noční svítící oblaka by lidé mohli vidět i v dalších dnech.
"Úkaz vzniká výrazněji výše než běžná oblačnost, ve výšce asi 85 kilometrů nad Zemí, a to v důsledku nabalování ledu na částice zejména meteorického prachu vysoko v mezosféře. Díky tomu, že je tato oblačnost velice řídká, ve dne ji nespatříme a musíme čekat, až zapadne Slunce, které ji nasvítí zespod v době soumraku nebo rozbřesku," řekl Horálek.
Noční svítící oblaka se nyní mohou objevit mezi 22:00 a půlnocí nebo ráno mezi 02:00 a 04:00, a to vždy na severu, respektive mezi severozápadním a severovýchodním obzorem. "Nesvítí vlastním světlem, jejich zář je způsobena rozptylem slunečního světla, které je v inkriminovaných hodinách nasvětluje odspodu. Vypadají jako zářící pavučinky na obloze a někdy mohou nabídnout opravdu majestátní divadlo," uvedl Horálek.
Viditelnost úkazu letos ale podle něj významně ovlivňuje sluneční aktivita, která je vysoká. "Vysoké vrstvy zemské atmosféry tedy nemají tak stabilní podmínky pro vznik nočních svítících oblak jako v minulých letech. I tak by se podmínky v těch vrstvách zemské atmosféry, ve kterých se tvoří, tedy ve výšce okolo 85 kilometrů, mohly občas ustálit - zvláště v těch dnech, kdy Slunce neprodukuje erupce naším směrem," doplnil astronom.
Zájemcům, kteří by jev chtěli pozorovat, doporučuje, aby v daných časech sledovali webové kamery. Pokud tuto oblačnost uvidí na snímcích, mohou jít noční svítící oblaka pozorovat ven.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Orlická přehrada je už teď zamořena sinicemi. A bude nejspíš hůř. Kde se můžete vykoupat?
•Zelenými obcemi 2024 v soutěži ČSOB se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
•V závěru týdne se oteplí až na 28 stupňů, objeví se přeháňky a bouřky
Další články
Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu
Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou …
ZAJÍMAVOSTI
Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa
Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných …
ZAJÍMAVOSTI
Počasí nabere letní obrátky. Po deštivém začátku týdne se začne oteplovat až k 30 °C
Po chladnějším a deštivějším začátku týdne čeká Českou republiku výrazná změna počasí. …
POČASÍ
Armáda získá v Jincích nový bytový komplex. Za 274 milionů korun nabídne zázemí pro desítky vojáků
Ministerstvo obrany pořizuje v Jincích moderní bytový komplex se 76 bytovými …
NEPŘEHLÉDNĚTE
„Opálená kůže není zdraví. Je to poškození.“ Lékaři varují, že mýtus o krásném bronzu pořád přežívá
Opálená kůže byla dlouhé roky symbolem zdraví, dovolené, pohody a „dobré kondice“. …
LIFESTYLE
Kamion vjel na D4 do uzavřeného úseku a visí z mostu nad tratí, na místo jede obří jeřáb
Dramatické chvíle zažívají od nedělního poledne záchranáři a hasiči na dálnici D4 u …
AKTUALIZOVÁNO
Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě
Kočka divoká, jedna z nejvzácnějších šelem české přírody, se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online
Od 1. července spustila Státní veterinární správa (SVS) nový Klientský portál (KLIP), …
AKTUÁLNĚ
U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu
Řidiči využívající dálnici D4 a mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) Lety musí od pondělí 6. …
AKTUÁLNĚ




