18. 3. svátek má Eduard




Lidé loni v lesích nasbírali téměř 39.000 tun lesních plodů, nejvíce hub

7. srpna 2023   (12:46)
Lidé loni v lesích nasbírali téměř 39.000 tun lesních plodů, nejvíce hub
foto: pixabay

Průměrně navštívil každý Čech loni les téměř sedmatřicetkrát.


Češi loni nasbírali téměř 39.000 tun lesních plodů v hodnotě 7,8 miliardy korun, nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. Loni stoupla i návštěvnost lesů, šest z deseti Čechů navštívilo alespoň jednou měsíčně les, vyplývá z údajů připravované Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství za rok 2022. Loni se v Čechách vysadilo přes 226 milionů sazenic lesních stromů. Na obnově lesů se může podílet i veřejnost, například sázením stromů při akci Den za obnovu lesa, který se letos uskuteční 23. září na osmi místech v Česku, řekl dnes novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

"Bojujeme s dopady a důsledky kůrovcové kalamity, velmi intenzivně zalesňujeme, jenom v loňském roce jsme v České republice dokázali vysadit přes 226 milionů sazenic a je potřeba o tuto výsadbu pečovat," řekl Výborný. Podle Výborného se v celém Česku skladba výsadby poslední roky mění, přibývá listnatých stromů. "Zhruba dvě třetiny té výsadby jsou listnaté stromy a pouze jedna třetina smrkové, je to reakce na klimatickou změnu," řekl.
Na obnovu lesů, které vlastní nestátní majitelé, by mělo jít podle Výborného v roce 2024 zhruba 2,5 miliardy korun. "Jednáme s ministerstvem životního prostředí, na obnovu lesa bychom rádi využili část prostředků z Národního plánu obnovy, část prostředků z emisních povolenek," uvedl Výborný.
Výborný vyzdvihl, že v Čechách mohou lidé chodit do lesa volně. "Jsou státy, kde platí různé restrikce či zákazy, pokud jde o sběr hub nebo jiných lesních plodin. V takovém Holandsku, pokud byste vyrazili na houby, tak se dopouštíte přestupku a trestného činu pytláctví," řekl Výborný.

Mezi nejčastěji sbírané lesní plody patří houby, lidé jich loni v lesích nasbírali téměř 23.000 tun za 5,2 miliardy korun. Borůvek nasbírali přes 6700 tun, malin přes 2600 tun. Průměrně navštívil každý Čech loni les téměř sedmatřicetkrát. V roce 2018 to bylo 20 návštěv ročně. Data vyplývají z průzkumu České zemědělské univerzity.
Akce Den za obnovu lesa, kterou pořádají Lesy ČR, se poprvé uskutečnila v roce 2019. Letos bude na osmi místech Česka. V okolí Vráže se před čtyřmi lety zapojilo do akce nejvíc dobrovolníků ze všech oblastí ČR, sázelo jich přes 4000 a vysadili 50.000 stromků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova Terasa u Belvederu patří k ikonickým místům příbramského kulturního domu. Po letech, … FOTOGALERIE Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc V úterý 17. března krátce před půl sedmou večer přijali záchranáři oznámení o nehodě … AKTUÁLNĚ Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji Řidiči by měli být v jarních měsících na silnicích obzvlášť opatrní. Právě nyní totiž … DOPRAVA Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. … SPORT Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení Ministerstvo vnitra informuje o končící platnosti občanských průkazů. To se týká lidí … NEPŘEHLÉDNĚTE Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích Do Příbrami se vrací filmový festival Jeden svět, který přináší dokumentární snímky o … NEPŘEHLÉDNĚTE Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc Vandalismus v Příbrami se projevuje od poničených košů a laviček až po ohnuté stožáry … FOTOGALERIE V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny. AKTUALIZOVÁNO
Známe 16 postupujích v anketě. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Známe 16 postupujích v anketě. Který klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Velká čtenářská anketa na portálu pribram.cz, která hledá nejoblíbenější fotbalový … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz