6. 6. svátek má Norbert

Lidé loni omezili spotřebu potravin, jedli méně masa i vajec

1. prosince 2023   (12:31)
Lidé loni omezili spotřebu potravin, jedli méně masa i vajec
foto: pixabay

Podle statistiků se loni zastavil několikaletý růst spotřeby potravin, domácnosti tak reagovaly na propad reálných výdělků.


Lidé v Česku loni omezili spotřebu potravin. Jedli méně mléka a mléčných výrobků, masa, vajec, tuků, brambor, ovoce i zeleniny. Naopak se zvýšila konzumace pečiva, rýže, luštěnin a piva. Spotřeba potravin na člověka meziročně klesla o 32 kilogramů na 739 kg a vrátila se na úroveň předcovidových let. Za poklesem je propad reálných výdělků a s tím související snaha domácností šetřit úpravou jídelníčku, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle statistiků se loni zastavil několikaletý růst spotřeby potravin, domácnosti tak reagovaly na propad reálných výdělků. "Změny ve spotřebě jednotlivých druhů potravin vypovídají o snaze domácností šetřit úpravou jídelníčku. Jako pozitivní na celé situaci můžeme hodnotit častější nakupování s rozmyslem, tedy omezení zbytečného plýtvání s potravinami," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
Spotřeba mléka a mléčných výrobků loni meziročně klesla o 16 kilogramů na 246,9 kg na obyvatele. Lidé nejvíce omezili nákup jogurtů, podmáslí a podobných mléčných produktů, naopak kupovali více tvarohu a mléka. Mléka loni spotřebovali 57,8 litru na obyvatele, meziročně o 1,1 litru více.
Po deseti letech se zastavil růst spotřeby masa. V průměru každý obyvatel loni snědl 82,9 kg masa, což je o 3,1 kg méně než v roce 2021. Spotřeba hovězího i vepřového klesla shodně o 0,6 kilogramu. Spotřeba hovězího tak činila 8,8 kg na osobu a vepřového 43,9 kg na osobu. U drůbežího se snížila o 1,7 kilogramu na 28,1 kg na člověka.

Z převážně přílohových potravin statistici loni zaznamenali historicky nejvyšší spotřebu rýže, a to devět kilogramů na obyvatele. Ve srovnání s rokem 2010 to bylo dvojnásobné množství. Rekordní byla i spotřeba luštěnin, která dosáhla 3,7 kg na obyvatele, tedy dvojnásobek konzumace obvyklé v první polovině 90. let. Lidé ale loni snědli méně těstovin.
Domácnosti šetřily také na ovoci a zelenině. Čerstvého ovoce si loni každý člověk dopřál v průměru 87,4 kg. Lidé více omezili nákup jižního ovoce, jeho spotřeba se meziročně snížila o 2,6 kg na 36,8 kg. Výrazný pokles zaznamenali statistici u zeleniny. Její spotřeba klesla ve srovnáních s rokem 2021 o 9,3 kg na 87,4 kg.
Alkoholu občané vypili meziročně více, v přepočtu na čistý alkohol jde ale podle ČSÚ o stagnaci spotřeby na hodnotě 9,7 litru na obyvatele. Piva každý člověk vypil v průměru 142,9 litru, oproti předchozímu roku o 7,4 litru více.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. … PR ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného … KULTURA Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na … NEPŘEHLÉDNĚTE Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního … AKTUÁLNĚ Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 … ZAJÍMAVOSTI Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Sekat, nebo nese­kat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného … ANKETA Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým … AKTUÁLNĚ Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat … TIP NA VÝLET Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Pozor za volantem! Podél silnic pracuje i těžká technika. Kvůli sovám někde sekání musí počkat Řidiči na Příbramsku i v dalších částech Středočeského kraje si v těchto dnech mohou … DOPRAVA
Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Ceny pohonných hmot v Příbrami spadly o koruny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,90 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz