17. 1. svátek má Drahoslav
Lidé darovali chudým dětem z opatroven. Pomáhali tak vdovám po hornících

30. prosince 2019   (06:27)
Lidé darovali chudým dětem z opatroven. Pomáhali tak vdovám po hornících

Opatrovna byla v Příbrami zřízena v roce 1855 a držela ochrannou ruku nad dětmi od 2,5 do 5 let věku. Jednalo se především o děti, které přišly o svého tátu a jejich matky musely chodit do práce, aby vydělaly na živobytí


Dětské oči by neměly být o Vánocích smutné. A tak se v čase vánočním pořádají charitativní koncerty a dobročinné sbírky, které mívají jediný cíl – rozzářit očka i dětem, které nemají to štěstí, že mohou mít vedle sebe milující mámu a tátu. Ani letos tomu nebylo jinak. Lidé nezištně darovali maličkým, které žijí v kojeneckých ústavech, dětských domovech, či dětem matek samoživitelek, které často žijí „z ruky do úst“.

Nejinak tomu bylo i za dob minulých. O čase předvánočním ve staré hornické Příbrami se zmiňuje druhý ročník časopisu Horymír z roku 1872. Píše se zde o tom, že na Štědrý den byl v Obecnici postaven vánoční stromek pro chudé děti, že obecní radní pan Karel Grosse daroval chudé mládeži školy Březohorské 300 kusů krasopisných sešitů a Horní ředitelství darovalo na zakoupení školních potřeb chudé hornické mládeži 25 zl.

Veškeré dění se ale točilo především kolem pěvecko-hudební zábavy, kterou dne 15. prosince 1872 uspořádal horní kapelník F. Skočdopole. Veškerý výtěžek byl věnován na provoz zdejší opatrovny. „Prostory sálu na střelnici byly naplněny četnými účastníky. Tím byl docílen čistý výnos plných sto zlatých. Z těch odevzdáno 70 zl. fondu opatrovny a 30 zl. na vystrojení vánočního stromku ve školce.“

Tehdejší ředitel reálného gymnázia C. Vyhnis napsal k zábavě proslov, který vypráví příběh chudého příbramského chlapce, toulajícího se na Štědrý den ulicemi Příbrami a dívajícího se lidem smutně do oken. Příběh má šťastný konec. Brány jednoho domu byly otevřené a jemu poprvé v životě zářily o Vánocích oči štěstím.

Mráz a vítr ulicemi vane
S nebe sníh se sype zatmělého
U veřejí domu bohatého
Dítě opuštěné smutně stane.

Pachole to – v usedavém pláči,
Chudý oblek sotva tělo kreje,
Unavením, zimou ret se chvěje,
Slza hojná bledé líce smáčí.

Hle! Zde okno jasně osvětlené,
Světlo stromku vánočního září,
S ním se leskne o závod radost tváří!
To vše vidí dítě opuštěné.

Hlad je trápí: dejte chleba, dejte,
Otec v hrobě, matka tuhou prací
Den ach tráví, s nocí pak se vratí,
Dobří lidé, smilování mějte.

Však nezoufej, setři slzu s tváře,
Tam hle! Brána domu otevřená
Tebe vítá mile osvětlená –
Tam okřeješ lásky u oltáře….

Zatímco nalezince a sirotčince poskytovaly azyl odloženým, nemanželským dětem a dětem bez rodičů, opatrovny byly určeny pro potomky zaměstnaných matek. V hornické Příbrami se jednalo především o děti vdov po hornících, které „mimo dům po práci musí choditi a k dítkám přihlížeti nemohou.“ Dveře tu však byly otevřené i dětem zcela osiřelým, ať bydlely kdekoliv.

Opatrovny byly vedeny řádovými sestrami, které žily v celibátu. Příbramská opatrovna byla zřízena v roce 1855 Kongregací Školských sester de Notre Dame a držela ochrannou ruku nad dětmi od 2,5 do 5 let věku. Úkolem bylo nejen o ně pečovat, ale také je připravit do školy. Pro mnohé děti, tehdy už od pěti let pracující, tak mohla být opatrovna první a jedinou příležitostí, jak získat určitý stupeň gramotnosti.

Finance na provoz příbramské opatrovny se získávaly z dobrovolných příspěvků členů a z darů obyvatel. Movitějším rodičům byl stanoven malý poplatek, který v době založení opatrovny činil jeden krejcar týdně. Děti z chudých rodin byly od poplatků osvobozeny, naopak rodiny zámožnější platily více.

Ještě nedávno byl na internetu k vydražení historický dokument Stanovy jednoty ku zřízení a udržování „opatrovny“ v král. Horním městě Příbrami ze dne 19. 12. 1855. Vyvolávací cena byla stanovena na 109 Kč. Aukce skončila 18. prosince 2019, a to bez jediného příhozu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Státní okresní archiv Příbram
Horymír 1872/Stanovy jednoty ku zřízení opatrovny v Příbrami/pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01) Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Řidič nezvládl řízení a skončil ve stráni, policisté uzavřeli sjezd na Strakonickou Při nehodě došlo ke zranění dvou osob. 16. ledna 2020   (09:34)


Související články

Hornické muzeum Příbram oslaví výročí rekordu v dole Vojtěch Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé hloubky v dole Vojtěch. V Památníku Vojna v Lešeticích bude také připravena tematická výstava k 75. výročí konce druhé světové války 15. ledna 2020   (13:39) Památkáři doporučují prohlásit repliku Karlova mostu v Dobříši za kulturní památku Ačkoliv se jedná o poslední klasický kamenný most ve městě, uvažovalo se původně o jeho demolici. Investor ho neměl v úmyslu rekonstruovat, a to z důvodu jeho havarijního stavu 14. ledna 2020   (18:39) Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku Slavný Mánesův portrét Josefína je údajně podobiznou jeho služebné Františky Šťovíčkové, která se narodila ve vísce Kňovice. Mánes ji miloval, za svou lásku však bojovat nedokázal 13. ledna 2020   (18:44) Když řeka zamrzla, přišli na řadu ledaři. Sklepení místních hostinců se plnila ledem z Vltavy Ledovalo se zpravidla již před Vánoci, současně s výlovem rybníka. Od rána se scházeli chlapi s háky a sekerami, aby se dali do práce 12. ledna 2020   (14:32) Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora Památkově chráněný zámek s přilehlými pozemky v samotném centru městyse na okraji Brd se prodává přes 20 let 9. ledna 2020   (18:05)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz