24. 7. svátek má Kristýna

Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli

19. června 2019   (14:56)
Další 2 fotografie v galeriiLidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli

Posledního přeživšího muflona odvezl chovatel do obory na Skorotín


František Chytka, chovatel ovcí v lesoparku Litavka, dnes radním oznámil definitivní konec chovu na tomto místě. Zeptali jsme se, co bylo důvodem.

Končíte s chovem ovcí v lesoparku. Proč?
Neustále nám to tam lidi krmili nevhodnou stravou. Mysleli si, že jim udělají dobře, ale opak byl pravdou. Ovce mívaly často zažívací problémy a některé z nich dokonce uhynuly. Přesto jsme se snažili stádo neustále doplňovat tak, abychom vždy měli alespoň čtyři kusy.

O kolik ovcí jste přišel?
Každý rok uhynuly dva až tři kousky.

Cedulky se zákazem krmení nefungují?
Cedulky se zákazem krmení jsme samozřejmě na ohradě měli, ale ani to nepomohlo. Problém byl ten, že jsme neměli možnost ohradu ohlídat. Když jsme na místo přijeli dvakrát denně, bylo to málo.

Co jste udělali se zbytkem stáda?
Zbyl nám jeden muflon, kterého jsme zhruba před měsícem přesunuli na Skorotín. Tam mu bude lépe. Má tam více prostoru a je součástí stáda, což potřebuje. Navíc je ohrada v blízkosti hájovny a je tak neustále pod dozorem.

„Chtěli jsme pro lidi zpestření, ale bohužel,“ dodává Chytka.
 
Zdá se vám, že kus suchého rohlíku nemůže ovci ublížit? To je veliký omyl. Právě bílé pečivo vyvolává vážná postižení zažívacího traktu u přežvýkavců a může vést až k úhynu zvířat. Bílé pečivo obsahuje minimální množství hrubé vlákniny, která je naprosto nezbytná k trávení u přežvýkavců.  Po podání výrobků z pšeničné mouky dochází k pomnožení patogenních mikroorganismů v zažívacím traktu, následnému poklesu pH a k neschopnosti trávit vlákninu. Zvíře se otráví a uhyne.
 

František Chytka, chovatel ovcí …

Fotogalerie

Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli () Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli (1)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto japDalší články

Spadla klec: Fantom příbramských prodejen byl dopaden Spadla klec: Fantom příbramských prodejen byl dopaden Začátkem července policisté varovali před podvodníkem, který obcházel obchody na Příbramsku se zajímavou fintou a snažil se z důvěřivých lidí vylákat peníze. 24. července 2019   (08:32) Graffiti v Příbrami: Zatímco městský majetek sprejery moc neláká, jinde řádí dostatečně Graffiti v Příbrami: Zatímco městský majetek sprejery moc neláká, jinde řádí dostatečně "Co se týče sprejerství, za loňský a letošní rok nejsou hlášeny žádné velké škody na městském majetku," uvádí Eva Švehlová, tisková mluvčí Městského úřadu Příbram 24. července 2019   (06:52) Čtyři jednotky hasičů likvidovaly požár ubytovny Čtyři jednotky hasičů likvidovaly požár ubytovny Nikdo nebyl zraněn 23. července 2019   (20:45) Drobná nehoda u Kaufladnu vyústila v bitku, jeden z řidičů skončil v poutech Drobná nehoda u Kaufladnu vyústila v bitku, jeden z řidičů skončil v poutech Agrese s přibývajícím vedrem u řidičů stoupá 23. července 2019   (20:21) Po Příbrami nyní jezdí zhruba 260 forenzně označených dopravních prostředků Po Příbrami nyní jezdí zhruba 260 forenzně označených dopravních prostředků Projekt spustila rada města Příbrami v říjnu loňského roku, dobříšští radní forenzní značení pro tento rok neschválili 23. července 2019   (17:22) Meteorologové vydali výstrahu před tropickými teplotami Meteorologové vydali výstrahu před tropickými teplotami Výstraha platí od dnešních 12 hodin 23. července 2019   (14:02) Kvůli přemnoženým hlodavcům proběhla letos v červnu plošná deratizace města Kvůli přemnoženým hlodavcům proběhla letos v červnu plošná deratizace města Jarní průtrž mračen vyplavila u Hořejší Obory větší množství potkanů. Město ve spolupráci s rybáři rychle zasáhlo. Kvůli potkanům se přistoupilo k plošné deratizaci 23. července 2019   (11:32) Pátrání: Řidič naboural sanitku a ujel, ta převážela pacienta do nemocnice! Pátrání: Řidič naboural sanitku a ujel, ta převážela pacienta do nemocnice! Neviděli jste tento incident? Policisté by rádi s řidičem mluvili 23. července 2019   (08:09) Autobusová zastávka plná bezdomovců. Jistě víte, o které je řeč Autobusová zastávka plná bezdomovců. Jistě víte, o které je řeč „V nízkoprahovém centru je moc lidí, a to mi nevyhovuje. Proto jsem raději venku,“ říká jeden z mužů bez domova, kteří se včera v dopoledních hodinách pohybovali v blízkosti problémové autobusové zastávky 23. července 2019   (06:37) Dobříšský kruhový objezd se bude opravovat za provozu Dobříšský kruhový objezd se bude opravovat za provozu Oprava kruhového objezdu by měla být hotova do 31. července 2019, celková cena úprav byla podle projektové dokumentace vyčíslena na zhruba 130 tis. Kč 22. července 2019   (21:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz