14. 12. svátek má Lýdie

Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli

19. června 2019   (14:56)
Další 2 fotografie v galeriiLidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli

Posledního přeživšího muflona odvezl chovatel do obory na Skorotín


František Chytka, chovatel ovcí v lesoparku Litavka, dnes radním oznámil definitivní konec chovu na tomto místě. Zeptali jsme se, co bylo důvodem.

Končíte s chovem ovcí v lesoparku. Proč?
Neustále nám to tam lidi krmili nevhodnou stravou. Mysleli si, že jim udělají dobře, ale opak byl pravdou. Ovce mívaly často zažívací problémy a některé z nich dokonce uhynuly. Přesto jsme se snažili stádo neustále doplňovat tak, abychom vždy měli alespoň čtyři kusy.

O kolik ovcí jste přišel?
Každý rok uhynuly dva až tři kousky.

Cedulky se zákazem krmení nefungují?
Cedulky se zákazem krmení jsme samozřejmě na ohradě měli, ale ani to nepomohlo. Problém byl ten, že jsme neměli možnost ohradu ohlídat. Když jsme na místo přijeli dvakrát denně, bylo to málo.

Co jste udělali se zbytkem stáda?
Zbyl nám jeden muflon, kterého jsme zhruba před měsícem přesunuli na Skorotín. Tam mu bude lépe. Má tam více prostoru a je součástí stáda, což potřebuje. Navíc je ohrada v blízkosti hájovny a je tak neustále pod dozorem.

„Chtěli jsme pro lidi zpestření, ale bohužel,“ dodává Chytka.
 
Zdá se vám, že kus suchého rohlíku nemůže ovci ublížit? To je veliký omyl. Právě bílé pečivo vyvolává vážná postižení zažívacího traktu u přežvýkavců a může vést až k úhynu zvířat. Bílé pečivo obsahuje minimální množství hrubé vlákniny, která je naprosto nezbytná k trávení u přežvýkavců.  Po podání výrobků z pšeničné mouky dochází k pomnožení patogenních mikroorganismů v zažívacím traktu, následnému poklesu pH a k neschopnosti trávit vlákninu. Zvíře se otráví a uhyne.
 

František Chytka, chovatel ovcí …

Fotogalerie

Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli () Lidé chtěli ovcím přilepšit, místo toho je postupně pozabíjeli (1)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mir foto japDalší články

Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07) Skokem pod vlak vyhasl lidský život Skokem pod vlak vyhasl lidský život K tragické události došlo dnes u Staré Huti na Příbramsku 12. prosince 2019   (20:17) AKTUALIZOVÁNO Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Video: Včasným zásahem hasiči uchránili rodinný dům před jistou zkázou Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem. Výši škody vzniklé požárem vyčíslil vyšetřovatel na jeden milion korun. Včasným zásahem hasiči uchránili hodnoty za dva miliony korun. Celá událost se obešla bez zranění. 12. prosince 2019   (17:14) Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz