Lidé bez přístřeší tráví první zimu v „novém“
28. února 2018 (11:45)
foto: pribram.cz
Mrazivé počasí posledních dní plní noclehárny po celé naší republice. Kapacita nedávno otevřeného Nízkoprahového denního centra a Noclehárny v Příbrami je prozatím dostačující
Příbramští lidé bez domova mají i v těchto silných mrazech k dispozici dostatek míst pro to, aby mohli přečkat den i noc v teple a bezpečí.
Oproti loňskému roku, kdy lidé bez přístřeší trávili zimní období ve zcela nevyhovujícím objektu v ulici Na Příkopech, v letošní zimě už mohou využívat služeb nově postaveného zařízení v ulici Čs. armády. Kapacita denního centra je 30 míst, do noclehárny se vejde 24 lidí. Přenocovat lze buď na lůžku za poplatek, nebo zdarma na takzvané teplé židli.
V chladném počasí těchto dní do „nízkoprahu“ zavítá v průměru dvacet lidí, noclehárnu jich využije zhruba sedmnáct. Pobyt přes den je zdarma, nocleh stojí 40 korun. „Přes noc máme téměř plno, ale pokud by se kvůli mrazivému počasí míst k přespání nedostávalo, jsme připraveni prodloužit provozní dobu nízkoprahového denního centra i přes noc a tak zajistit další místa. Zmrznout nikoho nenecháme,“ uvedla místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková.
V centru si klienti mohou nechat za poplatek uvařit čaj, kávu nebo polévku. Aktuálně ji dostávají z potravinové sbírky jednou denně zdarma. Mají také možnost vyprat si oblečení a provést osobní hygienu. K dispozici je jim služba sociálního pracovníka a jednou týdně lékařská péče.
Oproti loňskému roku, kdy lidé bez přístřeší trávili zimní období ve zcela nevyhovujícím objektu v ulici Na Příkopech, v letošní zimě už mohou využívat služeb nově postaveného zařízení v ulici Čs. armády. Kapacita denního centra je 30 míst, do noclehárny se vejde 24 lidí. Přenocovat lze buď na lůžku za poplatek, nebo zdarma na takzvané teplé židli.
V chladném počasí těchto dní do „nízkoprahu“ zavítá v průměru dvacet lidí, noclehárnu jich využije zhruba sedmnáct. Pobyt přes den je zdarma, nocleh stojí 40 korun. „Přes noc máme téměř plno, ale pokud by se kvůli mrazivému počasí míst k přespání nedostávalo, jsme připraveni prodloužit provozní dobu nízkoprahového denního centra i přes noc a tak zajistit další místa. Zmrznout nikoho nenecháme,“ uvedla místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková.
V centru si klienti mohou nechat za poplatek uvařit čaj, kávu nebo polévku. Aktuálně ji dostávají z potravinové sbírky jednou denně zdarma. Mají také možnost vyprat si oblečení a provést osobní hygienu. K dispozici je jim služba sociálního pracovníka a jednou týdně lékařská péče.
Pracovníci Nízkoprahového denního centra a Noclehárny nikoho neodmítají, vždy se snaží každou jednotlivou situaci individuálně řešit. A to i v případě, že klient nemá na zaplacení. Nocleh si totiž může odpracovat. Během února bylo do práce zapojeno okolo deseti klientů. Někteří pracují pravidelně, ostatní nárazově.
„Pro ty, kteří jsou v tíživé finanční situaci a nemohou si zaplatit nocleh, je připravený systém kreditů, které získávají za účast na pracovně aktivizačních činnostech. Je to osvědčený model, který funguje i v jiných zařízeních podobného typu,“ vysvětluje Ženíšková. Klient pod dohledem pracovníka centra například uklidí ložnice a koupelny, zamete dvůr, shrabe listí, odklidí sníh a podobně. Za tuto činnost obdrží určité množství kreditů, které následně smění za nocleh či za jinou zpoplatněnou službu, na kterou aktuálně nemá peníze.
„Jsem ráda, že se i přes počáteční odpor části veřejnosti podařilo zařízení pro lidi bez přístřeší vybudovat. V nouzi se může ocitnout každý z nás a jsem přesvědčena, že existence centra má svůj smysl. A to nejen v těchto mrazech,“ zdůrazňuje Ženíšková. Její slova potvrzuje i skutečnost, že díky podpoře nízkoprahového denního centra s noclehárnou a poskytnuté sociální péče se už dvěma klientům podařilo postoupit z tohoto nejnižšího patra společnosti výš. „Jeden klient už bydlí na ubytovně, druhý dokonce dosáhl na sociální byt. Jsem na ně velice hrdá,“ uzavřela.
Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna jsou ambulantní sociální služby, které nabízejí lidem bez přístřeší v Příbrami bezpečné zázemí k zajištění základních životních potřeb, jako je přenocování, osobní hygiena, poskytnutí stravy, teplo a odpočinek. Zároveň zde lidé bez přístřeší naleznou odbornou individuální pomoc a podporu směřující k aktivnímu řešení jejich nelehké životní situace a k sociálnímu začleňování. Služby jsou poskytovány v rámci příspěvkové organizace města Příbrami – Centrum sociálních a zdravotních služeb.
Nové zařízení bylo zprovozněno v červnu 2017, náklady na jeho výstavbu většinově pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.
Více o příbramském Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně ZDE:
„Pro ty, kteří jsou v tíživé finanční situaci a nemohou si zaplatit nocleh, je připravený systém kreditů, které získávají za účast na pracovně aktivizačních činnostech. Je to osvědčený model, který funguje i v jiných zařízeních podobného typu,“ vysvětluje Ženíšková. Klient pod dohledem pracovníka centra například uklidí ložnice a koupelny, zamete dvůr, shrabe listí, odklidí sníh a podobně. Za tuto činnost obdrží určité množství kreditů, které následně smění za nocleh či za jinou zpoplatněnou službu, na kterou aktuálně nemá peníze.
„Jsem ráda, že se i přes počáteční odpor části veřejnosti podařilo zařízení pro lidi bez přístřeší vybudovat. V nouzi se může ocitnout každý z nás a jsem přesvědčena, že existence centra má svůj smysl. A to nejen v těchto mrazech,“ zdůrazňuje Ženíšková. Její slova potvrzuje i skutečnost, že díky podpoře nízkoprahového denního centra s noclehárnou a poskytnuté sociální péče se už dvěma klientům podařilo postoupit z tohoto nejnižšího patra společnosti výš. „Jeden klient už bydlí na ubytovně, druhý dokonce dosáhl na sociální byt. Jsem na ně velice hrdá,“ uzavřela.
Nízkoprahové denní centrum a Noclehárna jsou ambulantní sociální služby, které nabízejí lidem bez přístřeší v Příbrami bezpečné zázemí k zajištění základních životních potřeb, jako je přenocování, osobní hygiena, poskytnutí stravy, teplo a odpočinek. Zároveň zde lidé bez přístřeší naleznou odbornou individuální pomoc a podporu směřující k aktivnímu řešení jejich nelehké životní situace a k sociálnímu začleňování. Služby jsou poskytovány v rámci příspěvkové organizace města Příbrami – Centrum sociálních a zdravotních služeb.
Nové zařízení bylo zprovozněno v červnu 2017, náklady na jeho výstavbu většinově pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.
Více o příbramském Nízkoprahovém denním centru a Noclehárně ZDE:
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip
Další články
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT




