4. 5. svátek má Květoslav




Lidé během lednového sčítání pozorovali 792.000 ptáků, zatím nejvíce

6. února 2024   (08:26)
Lidé během lednového sčítání pozorovali 792.000 ptáků, zatím nejvíce
foto: pixabay

Díky pravidelnému sčítání získávají ornitologové důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.


Lidé během lednového sčítání pozorovali zhruba 792.600 ptáků, což je zatím nejvíce. Sčítání nazvané Ptačí hodinka se konalo pošesté a zapojilo se do něj přes 35.000 lidí. Stejně jako v minulých letech nejvíce lidí, přes 88 procent, spatřilo sýkoru koňadru. V tiskové zprávě o tom informovala Česká společnost ornitologická (ČSO).

Díky pravidelnému sčítání získávají ornitologové důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. Během Ptačí hodinky dobrovolníci sledují výskyt jednotlivých druhů a také počet jedinců. "Statistiku nejpočetnějších ptáků sýkora koňadra letos ovládla s počtem 142.000 jedinců, na druhém místě byl vrabec polní se 117.000 a za ním vrabec domácí s počtem 101.000. Vrabcům v jejich umístění významně pomáhá, že létají na krmítka ve velkých hejnech, která mají v průměru deset jedinců," uvedla koordinátorka sčítání Eliška Konopáčová z ČSO.
Žebříček druhů, které navštívily největší procento krmítek, se ale liší. Sýkora koňadra přiletěla na 88 procent sčítacích míst, sýkora modřinka na 72 procent a kos černý na 69 procent. Pořadí zůstává dlouhodobě stejné, u kosa ale ornitologové zaznamenali meziroční nárůst o 15 procentních bodů.
Desítka nejčastěji pozorovaných druhů zůstala letos téměř stejná. Nově se do ní dostala jen červenka obecná, která nahradila zvonka zeleného. U některých ptáků lidé pozorovali velké rozdíly v rozšíření. Například stehlíka obecného na Hodonínsku zaznamenala čtvrtina lidí, na Táborsku ale jen osm procent pozorovatelů. Stejně jako v jiných letech dobrovolníci objevili i několik jedinců výjimečně zimujících druhů, které většinou odlétají zimovat do Středomoří. Šlo například o rehky domácí, holuby hřivnáče, konipasy bílé či pěnice černohlavé.

Účastníci letos pozorovali více ptáků než loni. Průměrně jich za hodinu zaznamenali 33, loni to bylo 28. "Pravděpodobný vliv mělo počasí. Během ročníku 2023 bylo teplo, ptáci měli dostatek přirozené potravy a nemuseli létat na krmítka. Naopak letos byly teploty nižší, a v neděli dokonce nasněžilo, takže ptáci hledali potravu v blízkosti lidí," uvedla Konopáčová. Kompletní výsledky jsou k dispozici na ptacihodinka.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají … NEPŘEHLÉDNĚTE Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Prodej budovy Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a gastronomie získal podporu zastupitelů. O podmínkách se rozhodne v červnu Středočeský kraj chce od města Příbrami koupit školní budovu v ulici Gen. R. Tesaříka … AKTUÁLNĚ
Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole hlásí spor o přístupovou cestu. Majitel podal podnět na státní zastupitelství Zoopark Jeleni Homole zveřejnil prohlášení, ve kterém upozorňuje na spor s novým … ZVÍŘATA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz