Letošní zima v ČR byla druhá nejteplejší a srážkově nejbohatší od roku 1961
4. března 2024 (12:41)
Uplynulá zima v Česku byla druhá nejteplejší a srážkově nejbohatší mezi zimními sezonami od roku 1961, kdy meteorologové začali počítat měsíční teplotní průměry. Od začátku prosince do konce února bylo v průměru 2,4 stupně, tepleji bylo v tomto období jen na přelomu let 2006 a 2007, kdy se průměr dostal na 2,7 stupně. Srážek spadlo v zimě 2023/2004 v průměru 203 milimetrů, uvedl dnes v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj za nadprůměrně teplou a srážkově bohatou zimu může především mimořádně teplý únor a na srážky velmi bohatý prosinec a únor.
Ve srovnání s normálem let 1991 až 2020 byla průměrná teplota v zimě o 3,1 stupně vyšší. V únoru odchylka od normálu činila dokonce 6,1 stupně, a únor se tak stal s průměrem 5,7 stupně nejteplejším na území ČR od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů.
Druhý nejteplejší měsícem uplynulé zimy byl prosinec, který byl s průměrem 2,1 stupně teplotně nadnormální. Leden byl teplotně normální, během něj bylo v průměru minus půl stupně Celsia.
Množství srážek, které spadly v uplynulém zimním období, představovalo 160 procent dlouhodobého normálu let 1991 až 2020. I když jich bylo nadprůměrné množství, zásoby vody ve sněhu byly v Česku silně podprůměrné, konstatovali meteorologové. Nejvíce srážek naměřili v prosinci, a to 200 procent dlouhodobého normálu. Leden už podle ČHMÚ z normálu nevybočoval, ale v únoru jej opět překročil, když spadlo 153 procent srážek oproti normálu. V prosinci nejvíce i nasněžilo, v průměru 38 milimetrů.
Co se týká sněhu, začala uplynulá zima podle meteorologů slibně už koncem listopadu, kdy sněžilo ve středních a vyšších polohách. "Meteorologická zima pak začala, jak se patří. Během 1. a 2. prosince jsme po intenzivním sněžení nejvíce nového sněhu zaznamenali na stanicích na jihu a jihovýchodě Čech, na Českomoravské vrchovině, v Oderských vrších, na Opavsku a Ostravsku. Mnoho stanic přepisovalo rekordní denní úhrny srážek pro měsíc prosinec," uvedli meteorologové a doplnili, že před Vánocemi se ale oteplilo a před koncem roku byl sníh už jen na horách. Situace se zlepšila v první polovině ledna, kdy se ochladilo a sníh byl i ve středních polohách. Koncem ledna se ale opět začalo oteplovat a sníh zůstal jen ve vyšší polohách.
Druhou srážkově nejbohatší zimu ČHMÚ zaznamenal na přelomu let 1986 a 1987, kdy spadlo v průměru 190 milimetrů vody. Naopak nejméně srážek, v průměru 50 milimetrů, spadlo v zimě 1963/1964.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK / ČHMU
autor: Jakub Pečenka
Související
•Po mimořádně teplém začátku března se během týdne mírně ochladí
•Ve středních Čechách dnes padly teplotní rekordy na třech místech
•Památná jedle v Brdech měří přes 45 metrů, její obvod je čtyřmetrový
Další články
Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let
Řidiči senioři si polepšili. Připomínáme, že první povinná lékařská prohlídka už se …
Doprava
Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami
Příbram se stala na několik dní místem setkání mladých architektů a nadšenců …
FOTOGALERIE
Takhle vypadá škola, kde děti řídí vlastní sportovní akci. EDURUN se vrací na Březové Hory
Chcete vidět, co dokážou sedmáci a osmáci, když dostanou důvěru? ZŠ Březové Hory se …
FOTOGALERIE
4 tipy na Valentýna v Příbrami: vybrali jsme to nejlepší z valentýnských menu
Hledáte, kam v Příbrami vyrazit na Valentýna? Vybrali jsme podniky, které připravily …
FOTO
Nová cisternová stříkačka třetí generace za jedenáct milionů je skoro na cestě do Rožmitálu
Rožmitál pod Třemšínem posiluje bezpečnost. Dobrovolní hasiči se byli osobně podívat …
Nepřehlédněte
Na silnici u Rožmitálu vyjela řidička mimo silnici
Ve čtvrtek 12. února se před osmou hodinou ranní stala nehoda osobního vozu na silnici …
Doprava
Bohutín slaví 100 let masopustního průvodu. Masky vyrazí i do Příbrami
Masopustní úterý 17. února bude letos v Bohutíně výjimečné. Tradiční maškarní …
Masopust
Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku
Ani v roce 2025 středočeští hygienici nepolevovali v kontrolách stravovacích …
Nepřehlédněte
Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli
Rada města Příbrami odmítla vyhlásit stavební uzávěru na Fantově louce. Jednoduchý …
LiStOVáNí přiváží humor bez hranic: Dobříš zažije all inclusive večer
Dobříš čeká další kulturní večer plný inteligentního humoru a nadhledu. Ve čtvrtek 12. …
Kultura





