Letošní Vánoce budou ve znamení Večernice
9. prosince 2019 (15:45)
Prosincové večerní obloze těsně po západu Slunce bude vévodit planeta Venuše, která se takto viditelná večer nazývá rovněž Večernicí. Kousek od ní uvidíte i planetu, u které je v dalekohledu viditelný prstenec, Saturn. Ranní obloha pak bude patřit planetám Mars a Merkur.
Ve středu 11. 12. v 11 hodin nastane největší sblížení planet Venuše a Saturn. Den před Štědrým dnem pak uvidíme blízko Měsíce také planetu Mars a 29. prosince také ve 3 hodiny nastane těsné sblížení, tzv. konjunkce Měsíce s Venuší. Právě sblížení planet, konkrétně Jupiter a Saturn pravděpodobně stojí i za tzv. hvězdou betlémskou, která je zobrazována na lidových betlémech často jako kometa. Chvost komety v roce 1301 pravděpodobně domaloval italský malíř Giotto di Bondome.
Na noční obloze pomalu začínají ustupovat souhvězdí podzimní části oblohy a nastupují ta zimní. Nejznámějším je lovec Orion, který se brání před útokem rozzuřeného Býka s červeným okem, jasnou hvězdou Aldebaran. Na druhé straně pak po jeho boku stojí Malý a Velký pes. V něm pak najdete nejjasnější hvězdu severní hvězdné oblohy, Sirius, kterou budete moci sledovat po většinu noci.
Na noční obloze pomalu začínají ustupovat souhvězdí podzimní části oblohy a nastupují ta zimní. Nejznámějším je lovec Orion, který se brání před útokem rozzuřeného Býka s červeným okem, jasnou hvězdou Aldebaran. Na druhé straně pak po jeho boku stojí Malý a Velký pes. V něm pak najdete nejjasnější hvězdu severní hvězdné oblohy, Sirius, kterou budete moci sledovat po většinu noci.
Poslední zatmění roku 2019 nastane 26. 12. Z našeho území ovšem viditelné není. Jde o prstencové zatmění Slunce a snímky k nám zcela jistě dorazí ze Saudské Arábie, Indie, Srí Lanky, Indonésie, Malajsie a Filipín.
Maximum meteorického roje Geminidy pak očekávejte 14. 12. ve 13 hodin. Maximální hodinová frekvence by měla dosáhnout 120 meteorů za hodinu.
Zimní slunovrat pak nastane 22. prosince v 5 hodin 19 minut.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Slezák Vladislav
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Policisté zadrželi podezřelého z Příbramska, který poškodil kancelář poslance Bartoše
Policisté v pátek večer zadrželi muže, který je podezřelý, že poškodil sekyrou výlohu …
Plesová sezóna je v plném proudu. Na co si dát pozor, aby nepřišlo faux pas?
Plesová sezóna je v plném proudu a s ní i otázka, co si obléct, aby večer proběhl bez …
Kriminalita v Česku v roce 2025: Podvody a kyberútoky na vzestupu i na Příbramsku
Celková kriminalita v České republice v roce 2025 opět klesla, zároveň se ale výrazně …
Firma zmizela, dluh zůstal. Město Příbram řeší 145 tisíc po provozovateli herny
Zastupitelé na lednovém jednání projednají návrh na odpis nedobytné pohledávky ve výši …
Politika
Péče o zachování brdské krajiny vyšla loni na skoro osm milionů korun
Ani v roce 2025 nezůstala Chráněná krajinná oblast Brdy bez pozornosti. Péče o zdejší …
Sociálních pohřbů přibylo. Výrazný nárůst je v Příbrami
Počet sociálních pohřbů v některých větších městech Středočeského kraje v posledních …
Nejdelší tunel středočeské D3 roste rychleji, než čekali. První čtvrtina je hotová
Průzkumná štola pro tunel Kamenná Vrata na budoucí středočeské D3 — v úseku mezi …
AKTUÁLNĚ
Masopust: Nejbarevnější česká tradice, která přežila staletí
Tři králové symbolicky uzavřeli vánoční čas a začalo období, kdy se svět obrací vzhůru …
Masopust
/VIDEO/ Obránci zvířat protestovali před prodejnou COOP proti prodeji vajec z klecových chovů
Organizace OBRAZ – obránci zvířat uspořádala v pátek 23. ledna ráno protestní akci …
FOTO
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete stále na čerpačkách OMV a MOL
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 30,90 Kč do 33,90 …
AKTUÁLNĚ




