6. 4. svátek má Vendula




Letošní Svatohorská Šalmaj bude 9. září

1. září 2023   (12:45)
Letošní Svatohorská Šalmaj bude 9. září
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Druhá sobota v měsíci září již řadu let patří Příbramské svatohorské šalmaji. V letošním roce se při této akci sejdeme 9. září již pošestnácté.


Víte, co je „šalmaj“? Šalmaj je dřevěný dechový nástroj, ovšem když řekneme Příbramská svatohorská šalmaj, vybaví se nám celodenní akce, při které si užíváme historii, divadlo, dobovou hudbu, tanec, řemesla, zkrátka den plný aktivit pro celou rodinu.

Šestnáctý ročník Příbramské svatohorské šalmaje připadá na sobotu 9. září. V tento den vyjde tradiční dobový průvod v 9.30 z náměstí T. G. Masaryka směrem ke Svaté Hoře. Na svatohorském nádvoří bude v 10.15 zahájena celodenní akce, která bude ukončena v nočních hodinách tradičním vystoupením skupiny Ginevra.
V průběhu dne se díky výběru programu budeme moci vrátit o několik století zpět, chybět nebudou šermíři, dobová hudba, tanec, divadlo, připraveno je středověké tržiště, kuchyně, středověký tábor s dobovými hrami, řemeslné dílničky nebo například škola renesančního tance. „Program i zázemí v podobě tržiště s desítkami stánků a možností občerstvení návštěvníkům zaručí komfort. Vzhledem k tomu, že ani v letošním roce se neplatí vstupné, je to ideální akce pro rodiny s dětmi, kdy můžete na Svaté Hoře pobýt celý den, nebo se opakovaně vrátit. Po celý den bude navíc MHD Příbram jezdit zdarma, není tedy třeba řešit osobní dopravu a parkování,“ říká za pořadatele Vlastimil Ševr z Městského kulturního centra a dodává: „Ještě bych rád zmínil, že v tento den na Toufarově louce opět vyroste středověká vesnice a nezapomněli jsme ani na dětmi oblíbenou ponožkovou bitvu.“
Součástí sobotního programu je také Běh hasičů do svatohorských schodů, kterým hasiči z Čech i zahraničí vzpomenou na práci svých předchůdců při velkém požáru Svaté Hory z roku 1978. První dvojice se na start závodu postaví v 11.00.

foto: MěÚ Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ Příbram
autor: Eva Švehlová








Související


Další články

Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho … SPORT Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě … AKTUÁLNĚ Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu Velikonoční víkend v Rožmitále pod Třemšínem doslova ožil vodáckou tradicí. V sobotu … FOTOGALERIE Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé … Lucie Bílá se vdala na Svaté Hoře. Vybrala si místo, kde si své „ano“ říkají generace Příbramáků Lucie Bílá se vdala na Svaté Hoře. Vybrala si místo, kde si své „ano“ říkají generace Příbramáků Zpěvačka Lucie Bílá prožila jeden z nejdůležitějších dnů svého života právě v … LIFESTYLE Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika Zduchovice: Požár staré slámy potřetí a vyjela už i těžká technika ZDUCHOVICE – Situace na hnojišti se starou slámou v obci Zduchovice se opět vyhrotila. … AKTUALIZOVÁNO Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů Baník znovu bojoval, ale Prostějov byl efektivnější. Série je na hraně, Příbram věří v návrat domů Příbram padla v Prostějově 2:5 a v semifinálové sérii 2. ligy prohrává 0:3 na zápasy. … SPORT Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je? Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je? Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi … PŘÍRODA „Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce „Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další … SPORT
Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz