21. 6. svátek má Alois

Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let

8. července 2020   (14:06)
Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let
foto: pribram.cz, ČTK

Za celý měsíc dosáhla průměrná teplota 16,4 stupně Celsia, zatímco loni v červnu činila 20,7 stupně, což byl nejvyšší údaj za tento měsíc od roku 1961. Naopak nejchladnější červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, kdy průměr teploty za měsíc dosáhl jen 13 stupňů.


Letošní červen byl nejdeštivější za posledních zhruba 60 let. V Česku spadlo 151 milimetrů srážek, tedy 151 litrů na metr čtvereční, což je skoro dvojnásobek dlouhodobého průměru. Na svém webu to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Objem srážek v Česku letos v červnu byl podle ústavu nejvyšší za tento měsíc od roku 1961. Podobný byl objem srážek za červen například v roce 2013, kdy republiku také zasáhly povodně, uvedl ČHMÚ. Záplavy v roce 2013 si vyžádaly 15 životů a způsobily miliardové škody. Letos byly povodně méně tragické. Lokální záplavy, které republiku zasáhly v několika vlnách, měly nejméně devět obětí. Hmotné škody po záplavách i bouřkách s větrem a krupobitím odhadovaly největší české pojišťovny ještě před koncem června na řádově stovky milionů korun.
Počtem zemřelých letošní záplavy patří k nejtragičtějším za poslední čtvrtstoletí. Nejvíce lidí - 50 - zemřelo při záplavách v červenci 1997 a třeba ničivé povodně ze srpna 2002 si vyžádaly 17 životů.
V posledních letech trápí Českou republiku sucho. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho.cz se ale na začátku července v Česku už nevyskytovaly dva nejhorší stupně sucha ze šesti. V povrchové vrstvě půdy se zemědělské sucho v Česku podle odborníků nyní prakticky nevyskytuje.

Teploty se letos v červnu podle ČHMÚ pohybovaly na rozdíl od objemu srážek kolem dlouhodobého průměru. Za celý měsíc dosáhla průměrná teplota 16,4 stupně Celsia, zatímco loni v červnu činila 20,7 stupně, což byl nejvyšší údaj za tento měsíc od roku 1961. Naopak nejchladnější červen zaznamenali meteorologové v roce 1985, kdy průměr teploty za měsíc dosáhl jen 13 stupňů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od … AKTUÁLNĚ Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních … NEPŘEHLÉDNĚTE Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho … PŘÍRODA V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník V obci Chotilsko na Příbramsku se dnes po poledni srazilo osobní auto s motocyklem. … AKTUÁLNĚ Díky!FEST se vydařil. Příbram děkovala dárcům krve i všem, kteří pomáhají Díky!FEST se vydařil. Příbram děkovala dárcům krve i všem, kteří pomáhají Benefiční festival Díky!FEST opět proměnil příbramské Letní kino v místo plné hudby, … Drama v Příbrami: Hasiči na člunu zachránili dva lidi, bouřky zaměstnaly stovky jednotek Drama v Příbrami: Hasiči na člunu zachránili dva lidi, bouřky zaměstnaly stovky jednotek Hasiči v souvislosti se sobotními bouřkami zaznamenali 705 výjezdů. Nejvíce ve … VIDEO Stačí vyfotit psa. iPhone umí odhalit klíště dřív, než se přisaje Stačí vyfotit psa. iPhone umí odhalit klíště dřív, než se přisaje Klíšťata jsou poslední dobou mimořádně aktivní a trápí nejen lidi, ale hlavně naše … ZVÍŘATA V neděli začne astronomické léto. Přijďte oslavit slunovrat na louku u Junior klubu V neděli začne astronomické léto. Přijďte oslavit slunovrat na louku u Junior klubu Čeká nás nejdelší den a nejkratší noc v roce. V neděli 21. června totiž nastane letní … AKTUÁLNĚ Lesní divadlo Skalka slaví 80 let ve velkém. Jubilejní léto přináší premiéru, muzikály i pohádky Lesní divadlo Skalka slaví 80 let ve velkém. Jubilejní léto přináší premiéru, muzikály i pohádky Ochotnický soubor Skalka si letos připomíná významné jubileum. Lesní divadlo Na Skalce … NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Česko se ženou silné bouřky. V sobotu mohou udeřit i přívalové deště, kroupy a silný vítr Na Česko se ženou silné bouřky. V sobotu mohou udeřit i přívalové deště, kroupy a silný vítr Po tropických teplotách se nad Českou republikou začne během soboty vytvářet výrazně … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz