Letošní Bahna se uskuteční bez veřejnosti, bude on-line vysílání a televizní přenos
16. června 2021 (19:14)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
I když se od tohoto týdne může venkovních akcí účastnit až 2000 lidí, pořadatelé se rozhodli, že přítomnost veřejnosti na akci neumožní.
Letošní ročník tradičního Dne pozemního vojska Bahna 2021 se kvůli epidemické situaci uskuteční v sobotu 26. června bez veřejnosti. Pořadatelé chystají on-line vysílání, akci bude přenášet také Česká televize. Novinářům to dnes řekli organizátoři. Námětem letošních Bahen bude konec druhé světové války v Evropě.
I když se od tohoto týdne může venkovních akcí účastnit až 2000 lidí, pořadatelé se rozhodli, že přítomnost veřejnosti na akci neumožní. Bahen se v minulých letech účastnilo až 50.000 lidí a podle pořadatelů by bylo těžké rozhodnout, kteří lidé by na akci mohli a kteří ne. Loni byla akce kvůli epidemii covidu-19 zrušena.
Ředitel Muzea na demarkační linii František Koch novinářům řekl, že letošní Bahna předvedou námět připravený na loňský rok, kdy bylo 75. výročí konce druhé světové války. Ukázka bude mít dvě části. První předvede příjezd amerických jednotek na území tehdejšího protektorátu. "Chceme připomenout část, kdy jednotky pěší divize USA vstoupili na Soumarský most u Volar a tam padl poslední americký voják při bojové akci v Evropě," řekl Koch. Druhá část se bude věnovat bojům u Slivice na Příbramsku.
Armáda bude podle brigádního generála Pavla Koláře prezentovat současnou bojovou techniku. K vidění budou bojová vozidla Pandur, obrněná lehká vozidla Iveco, tanky, samohybné houfnice či minové vrhače. Nasazen bude rovněž vrtulník. Na ukázkách se budou podílet i příslušníci aktivních záloh.
Zájemci budou moci stream sledovat přes web bahna.eu, vysílat se bude asi od 11:00 do 15:30. Podle Stanislava Drábka ze správní rady Nadace pozemního vojska uvidí lidé na webu také záběry ze zákulisí a detailní ukázky některé techniky, například nové vozidlo Toyota, jehož dodávky pro armádu se připravují.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť
Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl …
VIDEO
Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci
Terasa u kulturního domu Belveder, která prošla na jaře kompletní rekonstrukcí, se …
AKTUÁLNĚ
Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují.
Ve Svatohorských sadech vyrostlo něco, co tu ještě nebylo. Obří přírodní hnízdo o …
FOTOGALERIE
Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory
V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády …
FOTOGALERIE
Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli
Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst …
AKTUÁLNĚ
Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy
Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských …
SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi
Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické …
AKTUÁLNĚ




