8. 6. svátek má Medard

Letos získají ocenění za přínos Příbrami Věra Smolová a Pavel Nový

23. dubna 2025   (14:17)
Letos získají ocenění za přínos Příbrami Věra Smolová a Pavel Nový
foto: Ředitel hornického muzea Josef Velfl získal v roce 2022 Cenu města Příbrami. / MěÚ Příbram

Každý rok se v Příbrami uděluje Cena města Příbrami osobnostem, které významně přispěly k rozvoji města a jeho regionu.


Cena je udělována jednotlivcům, právnickým osobám nebo kolektivům a může být také udělena in memoriam. Tradičně se oceňuje jedna osobnost, avšak letos se zastupitelé rozhodli výjimečně ocenit dvě osobnosti, které se výrazně zasloužily o město Příbram.

O nominaci mohli rozhodnout sami občané Příbrami, kteří své návrhy podávali od října do listopadu 2024 prostřednictvím online formuláře, e-mailem nebo osobně v Infocentru MěÚ Příbram. Všechny návrhy posoudila pracovní skupina, jmenovaná starostou města, která následně vybrala dva kandidáty na ocenění.

Starosta Jan Konvalinka (ANO) zdůraznil, že výběr by měl respektovat návrhy občanů. Následné hlasování pracovní skupiny vedlo ke schválení dvou laureátů Ceny města Příbrami 2025. Ocenění tedy nakonec získají historička Věra Smolová a herec Pavel Nový.

O tom, zda ocenění získá jedna osoba nebo dvě, se zastupitelé dohadovali. Václav Dvořák (Spojenci) se vymezil proti dvojímu ocenění. Podle něj má historička Věra Smolová pro Příbram daleko větší význam než Pavel Nový a její ocenění by si zasloužilo větší exkluzivitu.

Jan Konvalinka (ANO) naopak argumentoval, že Pavel Nový byl už loni silně nominován a že díky jeho pravidelnému zmiňování Příbrami ve svém profesním životě ji nepřímo propaguje na celostátní úrovni.

Po debatě nakonec zastupitelé odhlasovali, že Cenu města Příbrami 2025 získají oba - Věra Smolová i Pavel Nový.

Věra Smolová
Věra Smolová je ředitelkou Státního okresního archivu v Příbrami a historičkou, která se dlouhodobě věnuje regionální historii. Zaměřuje se zejména na Březové Hory, hornickou historii Příbrami a genealogii. Vede kurzy čtení starého písma, pomáhá badatelům při jejich výzkumu a podílí se na vydávání sborníku Podbrdsko, který mapuje historické události v regionu. Její práce významně obohacuje znalosti o historii Příbrami a pomáhá uchovávat její kulturní dědictví.

Pavel Nový
Herec Pavel Nový je s Příbramí spojen již od dětství, a přestože pochází ze Šumavy, Příbram vnímá jako svůj domov. Svoji kariéru zahájil v Krajském divadle Příbram, a postupně se stal výraznou tváří české filmové a televizní scény. Mezi jeho nejznámější role patří Pepa v komedii S tebou mě baví svět, dále hrál například v seriálu Zdivočelá země, filmu Snowboarďáci či oceňovaném snímku Bába z ledu, za který získal Českého lva.


O nominaci mohli rozhodnout sami občané …
foto: Pavel Nový. / www.divadlopribram.eu
Slavnostní předání
Cena bude slavnostně předána 3. června během závěrečného koncertu Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Divadle Antonína Dvořáka Příbram. Ocenění obdrží skleněnou trofej vyrobenou firmou Preciosa s vyrytým znakem města a nápisem Cena města Příbrami, spolu s pamětním listem.
Slavnostní předání
Cena bude slavnostně …
foto: Věra Smolová. / MěÚ Příbram

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se … Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to … NEPŘEHLÉDNĚTE Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz