19. 1. svátek má Doubravka
Letos bude lehčí souchotiny než ženicha uhnat. Píše se v novoročním příspěvku z roku 1872

5. ledna 2020   (16:42)
Letos bude lehčí souchotiny než ženicha uhnat. Píše se v novoročním příspěvku z roku 1872

Třemi krály začíná období masopustu, čas hodování a veselí. Jak tuto část roku vnímali naši předkové, dokládá novoroční příspěvek z týdeníku Horymír, který vyšel 28. prosince 1872.


V dřívějších dobách trvaly Vánoce až do půlky ledna, dnes vánoční svátky pro většinu z nás oficiálně končí na Tři krále. V tento den lidé odzdobují vánoční stromky, sklízí dekorace. Třemi krály letos skončí Vánoce i pro děti školou povinné, 6. ledna 2020 znovu po prázdninách usednou do školních lavic.

Zatímco mnozí z nás si v lednu, po neřízeném vánočním přejídání, ordinují přísnou redukční dietu a zahajují dobu odříkání, v minulosti tomu bylo naopak. Právě Třemi krály začínalo období masopustu. Čas hodování a veselí, tanečních zábav, svateb a zabijaček. Dnešní masopustní oslavy se zúžily do posledních třech dnů před Popeleční středou, dříve se však lidé radovánkám oddávali mnohdy ihned po skončení Vánoc.

Masopust je úzce spjat s Velikonocemi, které mají pohyblivé datum. Jeho délka je proto pokaždé jiná. Jak vnímali masopustní období naši předkové, hezky dokládá novoroční příspěvek v časopisu Horymír z roku 1872. Ten je mimo jiné i důkazem, že Horymír byl týdeník nejen poučný, ale i zábavný.

Šťastně jsme vklouzli z toho starého do roku nového, člověk ani neví, jak se to stává. Někdo přechází, a to snad většina mužského pokolení dělává to obyčejně, že vítá nový rok se sklenkou v ruce. Má divný osud ten rok, při narození u jeho kolébky cinkají mu na počest plné sklenice a umírajícímu vyzvánějí taktéž plnými sklenicemi a střílí mu na počest z plných lahvic šampaňských.

Kdo má teď tak asi největší radost na světě? Zajisté náš krásný svět. A kdo nejmenší? Tatínkové, pozorujíce nejistým zrakem kapsy své, vydrží-li atentáty třech i čtyřech dcerušek. Jediná útěcha pro otce je ta, že je krátký masopust a jediné v tom roce trápení starých panen taktéž v tom kořen svůj má. Ženichů upřímně tak smýšlejících pomálu, starých panenek houf a můj ty božínku, masopust krátký jako kraťoučký sen. Proč to? Vždyť by na půst bylo vždycky času dost.

U nás, jak se též dovídám, mají brusiči ohromnou práci. Všecky prý získal Amor pro své zakázky a nepostačí šípy brousit dnem i nocí, a proto se u nás nyní ani jedna kudla nevyrábí. To bude letos roztrhaných srdcí - má prý bůžek ten zvláštní laskominu hodně šípů vystřílet. Jedovaté prý z nich žádné nebudou, rány se budou hojit ve čtyřiadvaceti hodinách, vraždy z lásky tedy odpadnou, vlastně musí, protože není a nebude kudel a revolvery jsou drahé.

Upozorňujeme tedy náš krásný svět, že po vyšetření těchto okolností, netřeba se obouvati do pancíře chladnokrevnosti, stojíme každé za to. Letos bude lehčí souchotiny než ženicha uhnat – tak tomu chce kalendář a v něm ten krátký masopust.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/Horymír 1872

autor: Miloslava Ritschlová, ilustrace: Karel Hojden: Příbram (1930)Další články

Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23) Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů Dotkněte se, nakoukněte, zatočte s kličkou. Do příbramské galerie dorazila výstava Divadla bratří Formanů V jedinečný svět fantazie a hry se Galerie Františka Drtikola promění v neděli 19. ledna při slavnostní vernisáži 18. ledna 2020   (13:10) Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Chřipka útočí ze všech stran, již má první oběť. Jak se nenakazit? Hygienici zaznamenali raketový vzestup chřipky 18. ledna 2020   (10:09)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz