Léto v Březnici nabídne Filmovar, divadlo nebo včelařskou výstavu
24. června 2021 (06:25)
foto: město Březnice, bývalá jezuitská kolej
Sbírku místního muzea letos obohatil barokní obraz sv. Josefa pocházející z původního kostela sv. Mikuláše na březnickém náměstí.
Většina Čechů bude na domácí půdě trávit alespoň část prázdnin, a nastává tedy příležitost pustit se do objevování novinek a atraktivit ve svém okolí. Oslovili jsme města na Příbramsku, na jaké akce se mohou nejen místní, ale také přespolní a turisté těšit. Prvním z nich je Březnice.
Ve městě vzdáleném dvacet kilometrů na jih od Příbrami se během léta uskuteční tradiční i nové akce. Letní promítání pod širým nebem Filmovar nabídne čtyři české filmy: Bábovky, dokument Anny, Tichého společníka a Vyšehrad. Na Pivo zajdou milovníci divadla v pátek 16. července od 19.00, konverzační komedie se hraje na nádvoří jezuitské koleje. V sobotu 14. srpna zahraje v 19.00 v zahradě u ZUŠ písničkář a cellista Pavel Čadek. Odpoledne s loutkami Konvent plný loutek se letos koná v sobotu 21. srpna. „O slavné březnické pouti proběhne v prostorách jezuitské koleje Včelařská výstava u příležitosti výročí vzniku místní včelařské organizace,“ doplňuje letní ochutnávku akcí Pavlína Liebnerová z odboru kultury města Březnice.
V barokním areálu koleje, sousedící s kostelem sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského, najdou turisté kromě informačního centra a kavárny s nabídkou Brdské kávy také galerii a muzeum. „Od minulého roku vystavujeme rozměrný obraz svatého Víta, patrona místní koleje a Březnice, zapůjčený místní farností a restaurovaný díky podpoře Nadačního fondu pro Březnici,“ seznamuje s unikátem nalezeným v roce 2018 Pavlína Liebnerová. Od letoška je v muzeu další obraz se silnou vazbou k lokalitě. Menší barokní plátno s vyobrazením sv. Josefa pochází ze starého kostela sv. Mikuláše, který původně stál na březnickém náměstí.
Městská galerie nese jméno malíře Ludvíka Kuby, s jehož sbírkou se zde můžete seznámit. „V nově zrekonstruovaných reprezentativních prostorách je představena tvorba tohoto malíře označovaného jako poslední impresionista,“ přibližuje umělce Pavlína Liebnerová. Dalším tematickou výstavou je Loutkářství na Březnicku, která se věnuje vnučce Matěje Kopeckého Arnoštce Kopecké a tradici loutkového divadla v kraji. „K regionu se pak váže i expozice Církevní a duchovní život. Ta odkazuje k Březnici jako centru kultury a vzdělanosti, kterou tu strážili zejména jezuité působící v místní koleji,“ dodává Pavlína Liebnerová.
K atraktivitám města patří zámek s prohlídkovými okruhy po zámeckých interiérech a zbrojnici či výstavou Tajemné bytosti brdských lesů, která zaujme především děti. Od úterý do neděle je otevřena březnická synagogy. Kulturní vyžití je možné spojit se sportem. Nedaleko centra se nachází koupaliště a volnočasový sportovní areál. Okolní krajina zase nabízí trasy pro pěší a cyklisty.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Novoročenky městu nově připravují školáci
Město Příbram letos poprvé zapojilo do tvorby svých novoročenek školáky. První …
Český telekomunikační úřad znovu umožnil slevy na internet či volání pro osoby s nízkým příjmem a osoby se zdravotním postižením
Málokdo ví, že existuje možnost slevy na internet a volání pro osoby s nízkými příjmy …
Záchytka v Příbrami ve svátečním režimu – kapacita omezená, cena vysoká
Počet klientů příbramské protialkoholní záchytné stanice v posledních letech stoupá, a …
Nepřehlédněte
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť
Středočeský kraj spustí příští rok stavbu několika záchytných parkovišť asi pro 1000 …
Cestou k prastarému hnízdu černých čápů v Brdech
Jak už z příběhu o bukové stráni vyplynulo, v koruně jednoho z rozdvojených …
Příroda
Vánoční jmelí: od keltských pověr až k polibkům pod větvičkou
Jmelí je rostlina, která od pradávna budila úžas. Zůstává zelené i v zimě, roste mezi …
Vánoce
Vánoční bowling plný radosti: rybářský kroužek z Rožmitálu uzavřel rok ve velkém stylu
Vánoční atmosféra a konec roku pohltil i rybářský kroužek Českého rybářského svazu, …
Na sváteční stůl patří i houbový kuba z vánoční houby
Vánoční svátky nejsou jen o cukroví a smaženém kaprovi. K místním tradicím patří také …
Vánoce
Nová kavárna v Drakovně doplní úpravy Jiráskových sadů
V budově Drakovny (dům čp. 117), v prostorách, které mají obyvatelé nejen Příbrami …
Nepřehlédněte
Na Štěpána rodina i tradice. Druhý svátek vánoční připomíná prvního mučedníka i koledy
Druhý svátek vánoční 26. prosince připomíná svatého Štěpána, prvního křesťanského …
Vánoce




