26. 10. svátek má Erik
Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste

11. ledna 2021   (12:00)
Další 3 fotografie v galeriiLetiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste
foto: pribram.cz

Slouží pro dopravu menšími letadly mezi zeměmi Schengenu, jako výcvikové místo pilotů ultralightů a je cílem návštěvníků, kteří chtějí vidět Příbram z jiné perspektivy. Vloni provoz místního letiště omezila pandemie.


Sice zde nepřistávají velká dopravní letadla, ale příbramské letiště dopravně obsluhuje téměř třicítku zemí tzv. schengenského prostoru. V loňském roce se provoz letiště snížil na třetinu. Svoje služby nemohly nabízet letecké školy, nekonaly se vyhlídkové lety ani tandemové seskoky. O tom, jak náročná je správa letiště v době koronaviru a které destinace patří k oblíbeným, jsme mluvili s managerkou společnosti Letiště Příbram Klárou Lieblovou.
 

Jak zasáhla letošní pandemie do provozu letiště a které služby jste museli omezit?
Koronavirová pandemie zasáhla letiště Příbram velmi citelně. Již na jaře loňského roku musely společnosti provozující tandemové seskoky, letecké školy a vyhlídkové lety uzavřít svoje provozovny. Letiště jako takové fungovalo relativně bez omezení, ale provoz se snížil na necelou třetinu.
 
Jak zásadní finanční dopad přinesla omezení provozu?
Vzhledem k tomu, že jediným příjmem našeho letiště jsou přistávací poplatky, byly pro nás dopady spojené s covidem-19 velmi zásadní. Příjmy razantně poklesly, ale výdaje zůstaly samozřejmě pořád stejné. Od června se začal provoz pomalu vracet na obvyklé hodnoty, a než jsme se nadáli, přišla druhá vlna a další omezení, která trvají dodnes.
 
Dokázali jste ztráty nějak kompenzovat?
Výpadek příjmů z přistávacích poplatků nelze nahradit ničím jiným. Finanční ztráty z loňského roku jsou tedy veliké a v současné době je stále ještě vyčíslujeme. Bohužel žádná vládní pomoc, kompenzační bonus ani podobné programy se na nás nevztahují, takže ztráty budeme muset pokrýt vlastními prostředky například z půjček u finančních ústavů. Letiště nabízí vysokou úroveň jak po stránce vybavení, tak ve standardu poskytovaných služeb. Navzdory současné pandemické situaci zůstávají naše ambice v tomto ohledu stejné i pro roky nadcházející.
 

Roste podle vašich zkušeností počet lidí, kteří si pořizují soukromá letadla a využívají menší letiště, jako je příbramské?
Příbramské letiště nepatří mezi "menší letiště". Je pravda, že u nás nepřistávají velká dopravní letadla jako například v Praze, Brně, Pardubicích, Karlových Varech nebo v Ostravě, ale za normálních podmínek (v době před koronavirem), jsme některá z nich v počtu příletů mnohonásobně převyšovali. Příbramské letiště mohou využívat nejenom lidé z České republiky, ale i ze všech států tzv. Schengenu, který zahrnuje celkem 22 států EU a další čtyři státy mimo EU (Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko). Počet lidí, kteří si pořizují soukromá letadla, dle našeho názoru neustále mírně roste. Nevycházíme z žádných studií, pouze z reálného zájmu o hangárovací místa.
 
Odkud a kam se nejčastěji létá z příbramského letiště?
Nejčastější jsou samozřejmě vnitrostátní lety, pak následují okolní státy jako Německo, Rakousko a Slovensko, ale jak jsem již uvedla, naše letiště využívají všichni občané schengenského prostoru. Velmi oblíbenou destinací je i Chorvatsko, které sice není zahrnuto do schengenského prostoru, ale cestující se mohou celně odbavit při mezipřistání například v Českých Budějovicích.
 
Co obnáší získání licence pro „malá“ letadla?
My, jako Letiště Příbram, neprovozuje žádnou leteckou školu. Každopádně letecké školy fungující v rámci letiště tyto služby poskytují. K získání pilotní licence UL na ultralehká letadla, což jsou nejmenší letadla pro maximálně dvě osoby, je nutné absolvovat několik věcí. Každého, kdo by se chtěl stát pilotem, čeká lékařské vyšetření u sportovního lékaře, test na Českém telekomunikačním úřadu, kde získá průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby, teoretická příprava pod vedením instruktora a praktický výcvik. Toto vše je zakončeno teoretickou a praktickou zkouškou. Po úspěšném absolvování se stanete držitelem pilotní licence UL. Jestliže vás pak létání baví natolik, že uvažujete o kariéře profesionálního pilota, je možné pokračovat s výcvikem PPL (Private Pilot Licence) a tak dále.
 

Fotogalerie

Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste () Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste (1) Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste (2)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz