vývoj COVID-19
21. 1. 2021
Bezděkov 4
Bohostice 6
Bohutín 11
Borotice 6
Březnice 46
Buková u Pb 9
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 2
Chotilsko 5
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 9
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 1
Dobříš 110
Dolní Hbity 16
Drahenice 1
Drahlín 14
Drásov 5
Drevníky 1
Dubenec 5
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 8
Hluboš 3
Hlubyně 2
Hřiměždice 9
Hudčice 2
Hvožďany 13
Jablonná 6
Jesenice 11
Jince 16
Kamýk n. V. 8
Klučenice 8
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 7
Kotenčice 1
Koupě 2
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 4
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 15
Milín 28
Modřovice 1
Mokrovraty 16
Nalžovice 6
Narysov 7
Nechvalice 12
Nečín 6
Nedrahovice 4
Nepomuk 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 5
Nové Dvory 7
Nový Knín 18
Občov 4
Obecnice 23
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Petrovice 17
Pičín 6
Počaply 2
Počepice 4
Podlesí 15
Příbram 317
Příčovy 4
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 46
Sádek 4
Sedlčany 42
Sedlec-Prč. 33
Smolotely 5
Solenice 15
Stará Huť 8
Štětkovice 2
Svaté Pole 2
Svatý Jan 4
Svojšice 3
Tochovice 18
Třebsko 9
Trhové Dušníky 1
Tušovice 1
Velká Lečice 1
Věšín 6
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 1
Vranovice 4
Vševily 2
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste

11. ledna 2021   (12:00)
Další 3 fotografie v galeriiLetiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste

Slouží pro dopravu menšími letadly mezi zeměmi Schengenu, jako výcvikové místo pilotů ultralightů a je cílem návštěvníků, kteří chtějí vidět Příbram z jiné perspektivy. Vloni provoz místního letiště omezila pandemie.


Sice zde nepřistávají velká dopravní letadla, ale příbramské letiště dopravně obsluhuje téměř třicítku zemí tzv. schengenského prostoru. V loňském roce se provoz letiště snížil na třetinu. Svoje služby nemohly nabízet letecké školy, nekonaly se vyhlídkové lety ani tandemové seskoky. O tom, jak náročná je správa letiště v době koronaviru a které destinace patří k oblíbeným, jsme mluvili s managerkou společnosti Letiště Příbram Klárou Lieblovou.
 

Jak zasáhla letošní pandemie do provozu letiště a které služby jste museli omezit?
Koronavirová pandemie zasáhla letiště Příbram velmi citelně. Již na jaře loňského roku musely společnosti provozující tandemové seskoky, letecké školy a vyhlídkové lety uzavřít svoje provozovny. Letiště jako takové fungovalo relativně bez omezení, ale provoz se snížil na necelou třetinu.
 
Jak zásadní finanční dopad přinesla omezení provozu?
Vzhledem k tomu, že jediným příjmem našeho letiště jsou přistávací poplatky, byly pro nás dopady spojené s covidem-19 velmi zásadní. Příjmy razantně poklesly, ale výdaje zůstaly samozřejmě pořád stejné. Od června se začal provoz pomalu vracet na obvyklé hodnoty, a než jsme se nadáli, přišla druhá vlna a další omezení, která trvají dodnes.
 
Dokázali jste ztráty nějak kompenzovat?
Výpadek příjmů z přistávacích poplatků nelze nahradit ničím jiným. Finanční ztráty z loňského roku jsou tedy veliké a v současné době je stále ještě vyčíslujeme. Bohužel žádná vládní pomoc, kompenzační bonus ani podobné programy se na nás nevztahují, takže ztráty budeme muset pokrýt vlastními prostředky například z půjček u finančních ústavů. Letiště nabízí vysokou úroveň jak po stránce vybavení, tak ve standardu poskytovaných služeb. Navzdory současné pandemické situaci zůstávají naše ambice v tomto ohledu stejné i pro roky nadcházející.
 

Roste podle vašich zkušeností počet lidí, kteří si pořizují soukromá letadla a využívají menší letiště, jako je příbramské?
Příbramské letiště nepatří mezi "menší letiště". Je pravda, že u nás nepřistávají velká dopravní letadla jako například v Praze, Brně, Pardubicích, Karlových Varech nebo v Ostravě, ale za normálních podmínek (v době před koronavirem), jsme některá z nich v počtu příletů mnohonásobně převyšovali. Příbramské letiště mohou využívat nejenom lidé z České republiky, ale i ze všech států tzv. Schengenu, který zahrnuje celkem 22 států EU a další čtyři státy mimo EU (Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko). Počet lidí, kteří si pořizují soukromá letadla, dle našeho názoru neustále mírně roste. Nevycházíme z žádných studií, pouze z reálného zájmu o hangárovací místa.
 
Odkud a kam se nejčastěji létá z příbramského letiště?
Nejčastější jsou samozřejmě vnitrostátní lety, pak následují okolní státy jako Německo, Rakousko a Slovensko, ale jak jsem již uvedla, naše letiště využívají všichni občané schengenského prostoru. Velmi oblíbenou destinací je i Chorvatsko, které sice není zahrnuto do schengenského prostoru, ale cestující se mohou celně odbavit při mezipřistání například v Českých Budějovicích.
 
Co obnáší získání licence pro „malá“ letadla?
My, jako Letiště Příbram, neprovozuje žádnou leteckou školu. Každopádně letecké školy fungující v rámci letiště tyto služby poskytují. K získání pilotní licence UL na ultralehká letadla, což jsou nejmenší letadla pro maximálně dvě osoby, je nutné absolvovat několik věcí. Každého, kdo by se chtěl stát pilotem, čeká lékařské vyšetření u sportovního lékaře, test na Českém telekomunikačním úřadu, kde získá průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby, teoretická příprava pod vedením instruktora a praktický výcvik. Toto vše je zakončeno teoretickou a praktickou zkouškou. Po úspěšném absolvování se stanete držitelem pilotní licence UL. Jestliže vás pak létání baví natolik, že uvažujete o kariéře profesionálního pilota, je možné pokračovat s výcvikem PPL (Private Pilot Licence) a tak dále.
 

Fotogalerie

Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste () Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste (1) Letiště Příbram: Zájem o hangárovací místa pro soukromá letadla neustále roste (2)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Letiště Příbram

autor: Magdalena Rezková

Další články

Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům V dopise zaslaném cvičencům a jejich rodičům tělovýchovná organizace vyčísluje loňskou ztrátu na více než jeden milion korun. Ztrátovost musí příbramský Sokol řešit úvěrem. 21. ledna 2021   (17:04) Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Mladík drogy prodával především v okolí Dobříše a Sedlčan. 21. ledna 2021   (12:16) Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Za ukradená lízátka a krmení pro psy může skončit až na osm let ve vězení. 21. ledna 2021   (10:52) Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky V Brdech i v roce 2020 pokračovaly pravidelné aktivity – pastva, sečení či výsadba. Pozornosti neunikly invazní druhy ryb a mývalové. Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy vyčíslila náklady na téměř pět a půl milionu korun. 21. ledna 2021   (08:49) Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Školy lépe poznáte na Facebooku nebo díky virtuální prohlídce. Termín pro podání přihlášky ke studiu na gymnáziích končí 1. března. 21. ledna 2021   (06:32) Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála "Z naší strany to byla v některých případech nezodpovědnost hráčů a třeba u Kingueho to nebylo poprvé. Chyby k fotbalu patří, ale někdy je třeba vlastní ego podřídit mužstvu," řekl po utkání trenér Příbrami Pavel Horváth. 20. ledna 2021   (20:17) Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá "Dovolte mi krátkou glosu k pondělnímu zastupitelstvu. Píši ji s odstupem dvou dnů, ve chvíli, kdy už snad ty největší emoce opadly a ukazatele politického klimatu v našem městě se vrátily do běžných hodnot," říká starosta Příbrami Jan Konvalinka. 20. ledna 2021   (18:27) Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Ve městě přibylo šest pultových informačních panelů s mapou a fotografiemi a dvě informační tabule. Radnice je dala osadit u kostela svatého Jakuba na náměstí T. G. Masaryka, u Zámečku-Ernestina, poblíž Arnoštových sadů, v Jiráskových sadech, na rohu ulic V Brance a Dlouhé, u kulturního domu a u vstupu na hřbitov z parku V Zátiší. 20. ledna 2021   (16:49)
Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz