29. 3. svátek má Taťána

Lesopark má svojí naučnou stezku, dnes byla otevřena

21. října 2015   (17:35)
Lesopark má svojí naučnou stezku, dnes byla otevřena
foto: pribram.cz

Naučná stezka má celkem 12 informačních tabulí.



Dnes dopoledne byla slavnostně otevřena naučná stezka v Lesoparku Litavka. Ta navazuje na virtuální naučnou stezku se stejným zaměřením. Při této příležitosti byl také vyhlášen nový památný strom a to lípa Charlotty Masarykové.
Naučná stezka začíná na okraji lesoparku nedaleko vstupu na stadion FK Příbram a končí u Vysokopeckého rybníku.

„Informační tabule stojí na klasické přírodní kulatině zbavené kůry, nahrubo opracované a natřené na zeleno. Samotná instalace byla řešena tak, aby na první pohled zaujala a přitom nebyla překážkou dalšímu provozu a údržbě lesoparku,“ uvedl František Chytka, ředitel Městských lesů Příbram, který ve spolupráci s ředitelem Technických služeb Pavlem Máchou dokázali náklady na vybudování a osazení nové stezky stáhnout z původních 300.000 Kč na 105.000 Kč.

Kromě TS a Městských lesů se na stezce podílelo i Hornické muzeum Příbram, Státní okresní archiv Příbram, Ochrana fauny a samozřejmě také Město Příbram

„Dvanáct zastavení poskytuje návštěvníkům nejen informace o fauně, flóře, či o místech, kde se před stovkami let zpracovávala stříbrná ruda, ale na své si přijdou i děti, které mohou v rámci putování plnit různé zábavné úkoly,“ přibližuje starosta Jindřich Vařeka (ANO).

Za pozornost jistě stojí i zastavení s číslem 9. To pojednává o tzv. stromkové slavnosti, při které byla v lesoparku na počest Charlotty Masarykové, manželky prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka, 25. dubna 1926 vysazena lípa srdčitá (Tilia cordata). Útlý stromeček má v současnosti již 24 metrů na výšku, jeho obvod ve výšce 130 cm nad zemí činí 305 cm. Nejen pro svůj významný vzrůst, perspektivu, ale i z hlediska historického významu byl proto v letošním roce (ve smyslu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny) Městským úřadem Příbram, odborem životního prostředí tento strom vyhlášen za památný s pojmenováním Lípa Charlotty Masarykové.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: MěÚ
autor: MěÚ, MJ








Další články

Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního … NEPŘEHLÉDNĚTE Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší … NEPŘEHLÉDNĚTE Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na … ZMĚNA ČASU Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou. Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra … FOTOGALERIE Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2 Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po … SPORT Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními … PŘÍRODA Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce … POZNÁVÁME BRDY Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční … DOBŘÍŠ Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě! Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží … ANKETA
Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz