7. 6. svátek má Iveta

Lesníci VLS snížili ve svých lesích kůrovcovou kalamitu na polovinu, letos ji chtějí dostat pod kontrolu

5. května 2022   (12:55)
Lesníci VLS snížili ve svých lesích kůrovcovou kalamitu na polovinu, letos ji chtějí dostat pod kontrolu
foto: Vojenské lesy a statky ČR / Obranná opatření proti kůrovci na menších ohniscích napadení v Brdech

Způsob šíření kůrovcové kalamity má neúprosnou logiku. Probíhá podobně jako pandemie vysoce nakažlivých chorob exponenciální řadou, při níž se při každém rojení škůdce bez zásahu lesníků vyvine z jednoho napadeného smrku populace lýkožrouta, která napadne deset dalších stromů.


Vojenské lesy a statky ČR (VLS) hlásí úspěch v boji s kůrovcovou kalamitou ve svých českých lokalitách. Díky masivnímu nasazení obranných opatření i včasné těžbě napadených stromů v průběhu vývoje první dceřiné generace se státnímu podniku podařilo v lesích snížit meziročně tzv. kůrovcový základ o 45 procent. Znamená to, že se populace škůdce v lokalitách VLS snížila téměř na polovinu. Letos chce být podnik stejně úspěšný a dostat kalamitu pod kontrolu.

Způsob šíření kůrovcové kalamity má neúprosnou logiku. Probíhá podobně jako pandemie vysoce nakažlivých chorob exponenciální řadou, při níž se při každém rojení škůdce bez zásahu lesníků vyvine z jednoho napadeného smrku populace lýkožrouta, která napadne deset dalších stromů. Při druhém rojení tak máte z jednoho kůrovcem opuštěného stromu v průměru deset a při případném třetím rojení sto nových napadených stromů. Jedinou možností, jak lesníci mohou exponenciálnímu šíření kůrovcové kalamity bránit je využití širokého spektra obranných opatření k redukci populace škůdce – klasických i otrávených lapáků, feromonových lapačů, insekticidních sítí nebo feromonem navnaděných stojících stromů (tzv. stojících lapáků). A především včasné vyhledávání napadených stromů a jejich asanace dříve, než jej nová populace lýkožrouta opustí a zaútočí na další stromy.
Vojenským lesům, jejichž lesníci se v roce 2021 potýkali s kůrovcovou kalamitou především v Brdech a Ralsku, ale také v Doupovských horách a na Šumavě, se podařilo v uplynulé sezóně snížit tzv. kalamitní základ (populace kůrovce, která potenciálně napadne lesní porosty v následujícím jarním období) o 45 procent a stlačit tím razantně křivku vývoje kůrovcové kalamity k jejímu ústupu.
„Vloni jsme především na Brdech a v Ralsku, kam dorazila hlavní vlna kalamity, nasadili rozsáhlý a pestrý systém obranných opatření a zvýšili intenzitu vyhledávání a asanace napadených stromů. Lokálně náš důsledný postup vedl k výrazným změnám v krajině, bylo to však nezbytné, abychom ochránili dominantní část těchto přírodních lokalit. Letos chceme postupovat stejným způsobem – máme nasazena obranná opatření a připraveny těžební kapacity pro jarní rojení, včetně personálních posil z jiných lesnických divizí VLS. Pokud se nám bude dařit jako vloni, věřím, že bychom mohli kůrovcovou kalamitu v Brdech a Ralsku dostat pod kontrolu,“ uvedl ředitel VLS Roman Vohradský.

Již letos plánují VLS, i přes pokračující boj s kůrovcem, objem těžeb snížit o pětinu na čísla, která nepřesáhnou jeden milion kubíků.
„V zásadě se tak těžbami již vracíme na standartní objem před nástupem kalamity. Prioritou bude také co nejrychlejší zalesnění lokalit novými druhově pestrými porosty. Kalamita výrazně změnila ráz krajiny, kde hospodaříme. Tato změna nám však paradoxně umožní daleko rychlejší přestavbu smrkových monokultur, aplikaci přírodě blízkých způsobů hospodaření a adaptaci lesů na probíhající klimatické změny,“ doplnil ředitel VLS Roman Vohradský.
„V zásadě se tak těžbami již vracíme na …
foto: Vojenské lesy a statky ČR / Insekticidní sítě jako velkoplošná obranná opatření vybavená feromonovým odparníkem požívají lesníci VLS v blízkosti zdroje kůrovce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Vojenské lesy a statky ČR
autor: Jakub Pečenka








Další články

Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády … FOTOGALERIE Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst … AKTUÁLNĚ Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských … SPORT Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické … AKTUÁLNĚ Velké finále přípravek OFS Příbram přivede na stadion Na Litavce téměř šest desítek týmů. Fotbal spojí sport, zábavu i pomoc potřebným Velké finále přípravek OFS Příbram přivede na stadion Na Litavce téměř šest desítek týmů. Fotbal spojí sport, zábavu i pomoc potřebným Sobota 6. června bude na stadionu Na Litavce celý den patřit těm nejmenším fotbalistům … SPORT Bílá invaze nad brdskými loukami. Všimli jste si těchto nápadných motýlů? Bílá invaze nad brdskými loukami. Všimli jste si těchto nápadných motýlů? Pokud jste se poslední dobou vydali na procházku po brdských a podbrdských loukách, … POZNÁVÁME BRDY Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč? Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. … PR ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného … KULTURA Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na … NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz