14. 12. svátek má Lýdie

Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby

26. listopadu 2019   (06:14)
Další 4 fotografie v galeriiLes na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby

Na jaře zde proběhne výsadba listnatého lesa, který tu byl historicky původní


Les na Červené se mění před očima, v těchto dnech tu probíhá kácení jehličnatých stromů. V souvislosti s tím se na sociálních sítích objevily dohady, co je důvodem k tomuto, podle některých občanů, razantnímu kroku. Vlastníkem lesa je Město Příbram, zeptali jsme se proto přímo na městském úřadě.
 
„Na Červené se jedná o plánovanou obnovní těžbu nejen v rámci prevence šíření kůrovce, který už je nedaleko. Na jaře zde proběhne výsadba listnatého lesa, který je zde historicky původní. Budou zde vysázeny buky a duby,“ uvedla pro pribram.cz Eva Švehlová, tisková mluvčí Městského úřadu Příbram.

Lesníci v současné době čelí největší kůrovcové kalamitě v historii Česka. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nalétává kůrovec do Středních Čech z Vysočiny, která byla letos v červnu napadena již z osmdesáti procent. České lesy byly rozděleny na zelenou a červenou zónu, přičemž červená zóna označuje oblasti s mimořádnou kůrovcovou kalamitou. Zatímco původně byly tyto kritické zóny především na Moravě a na Vysočině, od konce léta k nim přibylo i několik míst v Plzeňském kraji a dokonce i ve Středočeském kraji na Benešovsku. Za nejvíce zasaženou oblast byly označeny i lesy u Blatné, která je od Příbrami vzdálená 42 kilometrů.

Ideální zásobárnou potravy pro kůrovce jsou smrkové monokultury, kde stromy dospějí do „kůrovcového“ věku. Zatímco mladé stromy nemají dostatečně silnou kůru na to, aby larvám poskytla šanci na přežití, starší smrk je pro něj ideální potravou.

Fotogalerie

Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby () Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (1) Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (2) Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (3)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz