24. 1. svátek má Milena

Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby

26. listopadu 2019   (06:14)
Další 4 fotografie v galeriiLes na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby

Na jaře zde proběhne výsadba listnatého lesa, který tu byl historicky původní


Les na Červené se mění před očima, v těchto dnech tu probíhá kácení jehličnatých stromů. V souvislosti s tím se na sociálních sítích objevily dohady, co je důvodem k tomuto, podle některých občanů, razantnímu kroku. Vlastníkem lesa je Město Příbram, zeptali jsme se proto přímo na městském úřadě.
 
„Na Červené se jedná o plánovanou obnovní těžbu nejen v rámci prevence šíření kůrovce, který už je nedaleko. Na jaře zde proběhne výsadba listnatého lesa, který je zde historicky původní. Budou zde vysázeny buky a duby,“ uvedla pro pribram.cz Eva Švehlová, tisková mluvčí Městského úřadu Příbram.

Lesníci v současné době čelí největší kůrovcové kalamitě v historii Česka. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce nalétává kůrovec do Středních Čech z Vysočiny, která byla letos v červnu napadena již z osmdesáti procent. České lesy byly rozděleny na zelenou a červenou zónu, přičemž červená zóna označuje oblasti s mimořádnou kůrovcovou kalamitou. Zatímco původně byly tyto kritické zóny především na Moravě a na Vysočině, od konce léta k nim přibylo i několik míst v Plzeňském kraji a dokonce i ve Středočeském kraji na Benešovsku. Za nejvíce zasaženou oblast byly označeny i lesy u Blatné, která je od Příbrami vzdálená 42 kilometrů.

Ideální zásobárnou potravy pro kůrovce jsou smrkové monokultury, kde stromy dospějí do „kůrovcového“ věku. Zatímco mladé stromy nemají dostatečně silnou kůru na to, aby larvám poskytla šanci na přežití, starší smrk je pro něj ideální potravou.

Fotogalerie

Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby () Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (1) Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (2) Les na Červené se mění. Jehličnaté stromy nahradí buky a duby (3)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz