17. 6. svátek má Adolf

Lékařka: Karcinom prostaty o sobě nedává vědět, dokud není pozdě

ROZHOVOR
21. dubna 2024   (14:49)
Lékařka: Karcinom prostaty o sobě nedává vědět, dokud není pozdě
foto: ON Příbram (Martin Janota) - se svolením

K prvotnímu screeningu je potřeba pouze odběr krve.


Lékařka Hana Dittrichová pracuje jako urolog v Oblastní nemocnici v Příbrami, kde se nyní specializuje na screeningová vyšetření karcinomu prostaty. Při podezření na rakovinu prostaty je nutné provést biopsii prostaty, moderní variantou tohoto vyšetření je fúzní biopsie, která může diagnostikovat karcinom již ve velmi raném stadiu. Toto vyšetření se provádí i v příbramské nemocnici. Nejen o rakovině prostaty jako takové, ale i o screeningu a jeho průběhu jsme si podívali právě s MUDr. Hanou Dittrichovou.

Co to vůbec je prostata a jak probíhá screening na karcinom prostaty?
Prostata je předstojná žláza, je to orgán, který mají pouze muži. Screening na časný záchyt karcinomu prostaty cílí tedy pouze na muže, a to od 50 do 69 let včetně. Cílem je odhalit časná stadia rakoviny prostaty. Tento typ rakoviny je každoročně v České republice diagnostikován u 8000 mužů, což je po melanomových kožních lézích druhý nejčastější nádor u mužů. V případě, že se nádor odhalí včas, daří se nám léčit mnohem efektivněji a snadněji.

Jak se projevuje rakovina prostaty?
Problém je ten, že v časných stadiích se neprojevuje vůbec. Příznaky začínají až ve velice pokročilých stadiích, a i tak jsou nespecifické a mohou připomínat řadu jiných problémů. Proto je diagnostika velmi obtížná a z toho důvodu je také zaváděn tento screening, který je poměrně jednoduchý. Je vstupně založen na vyšetření krve, kde se hodnotí hladina tzv. PSA, což je prostatický specifický antigen. Jedná se o látku, kterou produkuje prostata ať je zdravá, nebo nemocná. Pokud je jakýmkoliv způsobem nemocná, uvolňuje se do krve antigenu PSA více. Těch důvodů také může být více, není to jen rakovina, ale například i různé záněty nebo zvětšení prostaty. Ale právě hladina PSA nám napoví, že pacient vyžaduje nějaké další vyšetření a objasnění zvýšené hladiny PSA.
Jak probíhá to další potřebné vyšetření?
Pokud máme pacienta, kde máme podezření na rakovinu prostaty na základě PSA, tak provádíme vyšetření přes konečník, kde můžeme pohmatově zaznamenat podezřelé nálezy. Dále provádíme magnetickou rezonanci, která nám ukáže strukturu prostaty a dokáže nám napovědět, jestli se v prostatě nachází podezřelá ložiska. Pokud to vše máme a jedno z vyšetření nám potvrdí naše podezření na rakovinu prostaty, tak pacienta indikujeme k biopsii prostaty, což není nic jiného, než odběr vzorečků z prostaty. Ty vzorečky se posílají na histologické vyšetření, které ukáže, jestli je prostata v pořádku, nebo tam bují rakovina. Biopsie se na našem pracovišti obvykle provádí při jednodenní hospitalizaci, provádí se přes konečník, kam pacientovi zavádíme ultrazvukovou sondu. Dnes technika postoupila natolik, že dokážeme spojit obrázky z magnetické rezonance, kde kolegové radiologové označí místa, která jsou podezřelá. Když pak pacientovi provádíme biopsii, můžeme obrázek z magnetické rezonance prolnout s obrázkem z ultrazvuku a víme naprosto přesně, kde je nejlepší odebrat vzorky, tedy kde je místo s největším podezřením. Rakovina prostaty totiž v počátečních stadiích nepostihuje celou prostatu, ale nejprve se objevuje v různě velkých okrscích prostaty. Tento zákrok se nazývá fúzní biopsie. Provádíme to proto, že magnetická rezonance je nejlepší zobrazovací metodou, co se týče odhalení nějakých podezřelých ložisek, samotný ultrazvuk obvykle podezřelá místa v prostatě nedokáže zobrazit.
Jak probíhá samotný odběr vzorku?
Při odběru pacientovi zavedeme ultrazvukovou sondu do konečníku. Odběr pak provádíme tenkou punkční jehlou, která vyřízne kousek tkáně z místa, které máme označené, a tuto suspektní, tedy podezřelou tkáň posíláme na patologické čtení. Při biopsii prostaty pak provádíme i systematickou biopsii, což je odběr vzorečků ze zbytku prostatické tkáně, abychom například nepřehlédli nějaký nádor, který se neukázal během té magnetické rezonance. Takže odebíráme vzorky jak cíleně, tak i z nepodezřelé tkáně prostaty.

Existuje u rakoviny prostaty nějaká prevence?
Primární prevence při karcinomu prostaty v podstatě neexistuje, sekundární prevencí je diagnostikovat co nejdříve, v této době tedy cíleným screeningem. Můžeme samozřejmě vyšetřit i pacienty, kteří jsou mladší, pokud například mají pozitivní rodinnou anamnézu na rakovinu prostaty. Tam může být doporučeno, aby se po případné rakovině pátralo mnohem dříve, a to od 45 let, tedy také v první řadě odběrem krve.
Jaká je prognóza u těch pacientů, kde se rakovina prostaty odhalí včas?
Velice dobrá. U pacientů, kteří mají lokalizované onemocnění pouze v prostatě, tak je téměř stoprocentní pětileté přežití.
Co mám udělat, pokud mám zájem o screening?
Screening může zahájit praktický lékař samotným odběrem krve. Pokud na základě hodnoty určí, že se jedná o rizikového pacienta, pak je odeslán k urologovi. Druhou variantou je, že pacient přijde sám přímo k urologovi, například k nám do nemocnice. Urolog vyšetří krev a zároveň zvládne udělat různá specifická vyšetření, jako je vyšetření přes konečník nebo ultrazvukové vyšetření. Na základě toho je pak rozhodnuto, jestli je třeba dál dovyšetřovat magnetickou rezonancí. Pokud je magnetická rezonance negativní, tak je pacient i nadále sledovaný a v určitých intervalech se mu znovu odebírá krev. Pokud se během magnetické rezonance ukáží nějaká podezřelá místa, je hned domluven termín pro biopsii prostaty.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Zastupitelstvo ve středu řeší individuální dotace i prodej městských pozemků. Jednání můžete sledovat online Příbramské zastupitelstvo se ve středu 17. června znovu sejde v jednacím sále na … ON-LINE PŘENOS Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vysokými a velmi vysokými … AKTUÁLNĚ Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě Rekonstrukce ulice Na Leštině bude dokončena v červnu a otevře se dopravě V Příbrami se blíží do finále rozsáhlá rekonstrukce ulice Na Leštině. Radnice slibuje … AKTUÁLNĚ Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Příbramský Rasken Gym mezi elitou českého boxu. Po dvou a půl letech slaví historický úspěch Poslední, 12. kolo Národní ligy boxu v pražském Radotíně přineslo Rasken Gymu skvělé … SPORT Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Dovolené jsou lákadlem pro zloděje, chraňte si svůj domov před vloupáním Léto je obdobím dovolených, výletů a pobytů na chatách. Právě v této době však bývají … KRIMI Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do … AKTUÁLNĚ Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA
Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz