22. 6. svátek má Pavla

Lékař: Ani alternativy cigaret nejsou bez rizika, problémem je i závislost

14. května 2022   (11:08)
Lékař: Ani alternativy cigaret nejsou bez rizika, problémem je i závislost
foto: pixabay

Alternativy cigaret mají výrazně nižší množství vdechovaných škodlivin, které způsobují například rakovinu plic, nejsou ale zcela bez rizika, například pro vznik onemocnění srdce a cév.


Pacienti by měli praktickým lékařům přiznat na dotaz o kouření také alternativy tabáku jako jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák. Praktický lékař Boris Šťastný v rozhovoru s ČTK na odborné konferenci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně řekl, že ani ty nejsou bez zdravotního rizika a problémem je i závislost na nikotinu samotná.

V Česku jsou asi dva miliony kuřáků cigaret, jejich podíl v populaci postupně klesá. Stále více lidí přechází k alternativám nebo s nimi začíná. "Dochází k postupnému přesunu spotřebitelů klasického spalovaného tabáku k elektronickým cigaretám nebo zahřívanému tabáku s nižším obsahem škodlivin," vysvětlil Šťastný, který je členem výboru společnosti.
To podle praktických lékařů vyžaduje změnu dosavadního přístupu při sbírání informací od pacienta, vyhodnocování rizik i v samotné léčbě v jejich ordinacích. Často se praktičtí lékaři na užívání těchto alternativ vůbec nedotazují. Odborná společnost pro ně proto připravila nové doporučené postupy, které na konferenci představila.
"Nejlepší je samozřejmě nekouřit a neužívat nikotin vůbec, naší lékařskou povinností je proto vést k tomu i pacienta. Pokud toho však není schopen, pak je přechod od spalovaného tabáku k alternativám, kde nedochází ke spalování, vhodnější," dodal Šťastný.

V některých zemích jsou sice elektronické cigarety doporučované jako efektivní prostředek k odvykání kouření, v Česku k tomu oficiální lékařské autority nepřistoupily. V doporučení praktici uvádějí, že dlouhodobé následky užívání těchto výrobků jsou předmětem studií a nejsou doposud plně známy.
Alternativy cigaret mají výrazně nižší množství vdechovaných škodlivin, které způsobují například rakovinu plic, nejsou ale zcela bez rizika, například pro vznik onemocnění srdce a cév. Lékaři také varují před náplněmi elektronických cigaret od pochybných výrobců, kde není garantováno složení a bezpečnost vdechované kapaliny.

"Mnozí pacienti to nepovažují za kouření, a nemají tak potřebu lékaři o užívání jiných výrobků s nikotinem říci. Pro něj je pak obtížné pacientovi podat potřebné informace o všech aspektech alternativ kouření a pomoci mu v boji se závislostí," doplnil vědecký sekretář odborné společnosti praktiků Bohumil Seifert.

Lékaři mají širokou škálu možností, jak pacientům s odvykáním kouření pomoci. Existují specializovaná pracoviště i léky, které sice nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, denně ale stojí zhruba tolik, co krabička cigaret.

Od letošního roku se plicní lékaři zaměřují také na včasné odhalení rakoviny plic, která je jedním nejrizikovějších nádorů. K preventivními vyšetření na počítačovém tomografu, který odhalí nemoc i v raném stadiu, mohou přijít lidé ve věku 55 až 74 let, kteří kouří nebo kouřili alespoň 20 let. Ročně rakovině plic podlehne asi 5000 lidí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala … AKTUALIZOVÁNO Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou … SPORT U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. … AKTUALIZOVÁNO Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži … ROZHOVOR /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od … AKTUALIZOVÁNO Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních … NEPŘEHLÉDNĚTE Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho … PŘÍRODA
V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník V obci Chotilsko na Příbramsku se dnes po poledni srazilo osobní auto s motocyklem. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz