24. 8. svátek má Bartoloměj

Lehněte si do trávy a něco si přejte. Padají hvězdy

29. července 2019   (06:14)
Lehněte si do trávy a něco si přejte. Padají hvězdy

Meteorický roj Perseidy je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna. Nejvíce meteorů prolétne v ranních hodinách 13. srpna. Frekvence se může pohybovat kolem 80 meteorů za hodinu


Astronomická podívaná nedávným zatměním Měsíce letos zdaleka neskončila. Pohled na měsíc ve stínu si budeme sice moci vychutnat až v lednu 2020, ale letní obloha nám připravila další zajímavou scénu, a to meteorický roj Perseidy, známý také pod pojmem „slzy svatého Vavřince“. Meteorických rojů je v průběhu roku hned několik, některé jsou i atraktivnější, než Perseidy. Ale není nad to si v létě večer lehnout do trávy a nad hlavami si nechat proletět hned několik padajících hvězd najednou. Kdo věří, že padající hvězda splní i to nejtajnější přání, určitě neodolá.

Co je vlastně meteorický roj?
V případě, že se atmosféra Země střetne s objektem z vesmíru (kamenné, železné zbytky po tvorbě vesmíru, sluneční soustavy, srážky jiných těles apod.), dochází k obrovskému tření o atmosféru a vzplanutí objektu. Jeho shoření a vypaření vidíme právě na noční obloze jako rychlou světelnou stopu. Říkáme tomu meteor. Jedná-li se o velmi jasný průlet, často doprovázený zvuky, nazýváme úkaz bolid. Případné vzácné zbytky, které dopadnou na zemský povrch, se nazývají meteority.

Zkříží-li Země pás shluku toho „nepořádku“, dostane se do atmosféry pochopitelně více meteorů v krátkém časovém úseku. A to je meteorický roj, kdy během 1 hodiny můžeme spatřit desítky vzácně až stovky meteorů.

Nejčastějším zdrojem bývá prach po průletu komet naší sluneční soustavou, který za sebou nechávají. Jedná se o velmi drobné částice, které velmi rychle shoří a nemají šanci ani dopadnout na povrch.

Proč slzy svatého Vavřince?
Vavřinec byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v říši Římské. Vzhledem k tomu, že neuposlechl příkaz císaře Valeriána a neodevzdal mu majetek, který raději rozdal chudým, byl tak umučen. Psal se právě začátek srpna a po této události padalo z nebe několik dnů mnoho „hvězd“ (meteoritů). Vzniklo označení, že padají právě slzy popraveného Vavřince.
 
Kdy pozorovat?
Podle serveru mapujbrdy.cz je tento roj aktivní každý rok přibližně od 17. července do 24. srpna. Takže nejvyšší čas hledat vhodné místo pro pozorování. Každý večer jistě nějaký ten meteor uvidíte. A jak se datum blíží k maximu, to je okolo 12. srpna, spatříte na noční obloze více a více meteorů.

Nejvíce meteorů prolétne v ranních hodinách 13. srpna. Frekvence se může pohybovat kolem 80 meteorů za hodinu.

Kam se dívat?
Perseidy vstupují do atmosféry zdánlivě z jednoho místa, a to ze souhvězdí Persea, které je v tomto období pozorovatelné na severovýchodní části oblohy. v blízkosti souhvězdí Kasiopeja. To jistě znáte jako veliké dvojité W na noční obloze.  Nejvíce meteorů tak postřehnete právě pohledem na východní oblohu.

Kde a jak pozorovat?
Ideálně v temném prostředí Brd. Z města, ze světelného „smogu“ lamp a dalších zdrojů mnoho meteorů nezaznamenáte. Najděte si otevřenou krajinu, kde vám z oblohy neukrajuje tolik les. Rušit bude letos jen Měsíc. Hezkou podívanou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
mapujbrdy.cz

autor: mirDalší články

Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů Možnost uzavřít registrované partnerství využilo i několik příbramských párů V Příbrami dodnes uzavřelo registrované partnerství celkem šest párů. Jeden mužský a pět ženských 24. srpna 2019   (07:16) Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Příbramský soud poslal do vazby agresora, který vyhrožoval zabitím Obviněnému hrozí až tři roky ve vězení 23. srpna 2019   (18:33) Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Policisté se u Nového rybníka zaměřili na cyklisty Při preventivní akci “Na kole jen s přilbou“ policisté kontrolovali mimo jiné i povinné vybavení kola 23. srpna 2019   (15:33) Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Co s blížícím se víkendem? Rádi vám poradíme Pokud si nevyberete žádnou z akcí, můžete si alespoň užít příjemně letního počasí 23. srpna 2019   (13:38) Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Na pondělí 26. srpna je v plánu překop Balbínovy ulice Práce budou probíhat za provozu, omezena bude pouze autobusová doprava 23. srpna 2019   (11:12) Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Obviněnému z vraždy hrozí dvacet let ve vězení nebo i výjimečný trest Krajské státní zastupitelství tento týden podalo k soudu obžalobu 23. srpna 2019   (08:30) Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Novák je plný ryb. To čistotě vody nepřidá Pravidelné výlovy, vysazení čisticích rostlin a zvýšení průtoku vody. To vše by mělo zkvalitnit vodu v Novém rybníce 23. srpna 2019   (06:08) Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Kvalita vody ve středočeských koupalištích zůstává dobrá Nejhorší kvalita vody je v Pilském rybníku na Příbramsku 22. srpna 2019   (18:35) Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Na Evropské byl sražen motorkář, doprava v místě kolabuje Počítejte se zdržením 22. srpna 2019   (16:00) Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Na jih bez objížďky. Most na Strakonické je již průjezdný Uzavírka měla původně trvat zhruba o měsíc déle. 22. srpna 2019   (14:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz