14. 10. svátek má Agáta

Lehněte si do trávy a něco si přejte. Padají hvězdy

29. července 2019   (06:14)
Lehněte si do trávy a něco si přejte. Padají hvězdy

Meteorický roj Perseidy je aktivní přibližně od 17. července do 24. srpna. Nejvíce meteorů prolétne v ranních hodinách 13. srpna. Frekvence se může pohybovat kolem 80 meteorů za hodinu


Astronomická podívaná nedávným zatměním Měsíce letos zdaleka neskončila. Pohled na měsíc ve stínu si budeme sice moci vychutnat až v lednu 2020, ale letní obloha nám připravila další zajímavou scénu, a to meteorický roj Perseidy, známý také pod pojmem „slzy svatého Vavřince“. Meteorických rojů je v průběhu roku hned několik, některé jsou i atraktivnější, než Perseidy. Ale není nad to si v létě večer lehnout do trávy a nad hlavami si nechat proletět hned několik padajících hvězd najednou. Kdo věří, že padající hvězda splní i to nejtajnější přání, určitě neodolá.

Co je vlastně meteorický roj?
V případě, že se atmosféra Země střetne s objektem z vesmíru (kamenné, železné zbytky po tvorbě vesmíru, sluneční soustavy, srážky jiných těles apod.), dochází k obrovskému tření o atmosféru a vzplanutí objektu. Jeho shoření a vypaření vidíme právě na noční obloze jako rychlou světelnou stopu. Říkáme tomu meteor. Jedná-li se o velmi jasný průlet, často doprovázený zvuky, nazýváme úkaz bolid. Případné vzácné zbytky, které dopadnou na zemský povrch, se nazývají meteority.

Zkříží-li Země pás shluku toho „nepořádku“, dostane se do atmosféry pochopitelně více meteorů v krátkém časovém úseku. A to je meteorický roj, kdy během 1 hodiny můžeme spatřit desítky vzácně až stovky meteorů.

Nejčastějším zdrojem bývá prach po průletu komet naší sluneční soustavou, který za sebou nechávají. Jedná se o velmi drobné částice, které velmi rychle shoří a nemají šanci ani dopadnout na povrch.

Proč slzy svatého Vavřince?
Vavřinec byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v říši Římské. Vzhledem k tomu, že neuposlechl příkaz císaře Valeriána a neodevzdal mu majetek, který raději rozdal chudým, byl tak umučen. Psal se právě začátek srpna a po této události padalo z nebe několik dnů mnoho „hvězd“ (meteoritů). Vzniklo označení, že padají právě slzy popraveného Vavřince.
 
Kdy pozorovat?
Podle serveru mapujbrdy.cz je tento roj aktivní každý rok přibližně od 17. července do 24. srpna. Takže nejvyšší čas hledat vhodné místo pro pozorování. Každý večer jistě nějaký ten meteor uvidíte. A jak se datum blíží k maximu, to je okolo 12. srpna, spatříte na noční obloze více a více meteorů.

Nejvíce meteorů prolétne v ranních hodinách 13. srpna. Frekvence se může pohybovat kolem 80 meteorů za hodinu.

Kam se dívat?
Perseidy vstupují do atmosféry zdánlivě z jednoho místa, a to ze souhvězdí Persea, které je v tomto období pozorovatelné na severovýchodní části oblohy. v blízkosti souhvězdí Kasiopeja. To jistě znáte jako veliké dvojité W na noční obloze.  Nejvíce meteorů tak postřehnete právě pohledem na východní oblohu.

Kde a jak pozorovat?
Ideálně v temném prostředí Brd. Z města, ze světelného „smogu“ lamp a dalších zdrojů mnoho meteorů nezaznamenáte. Najděte si otevřenou krajinu, kde vám z oblohy neukrajuje tolik les. Rušit bude letos jen Měsíc. Hezkou podívanou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
mapujbrdy.cz

autor: mirDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz