18. 4. svátek má Valérie

Legiovlak dorazí na Příbramsko

17. května 2024   (14:04)
Legiovlak dorazí na Příbramsko
foto: České Dráhy

Replika legionářského vlaku s pojízdným muzeem se na několik dní zastaví na vlakových nádražích v Rožmitále pod Třemšínem a Jincích.


V příštích týdnech zavítá Legiovlak Československé obce legionářské na nádraží v Rožmitále pod Třemšínem a Jincích. „Letos to bude již desátý rok, co s pojízdným muzeem Legiovlak brázdíme koleje naší republiky, abychom připomenuli zásadní historické zásluhy československých legionářů na vzniku našeho státu,“ uvádí předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský.

Legiovlak je unikátní souprava čtrnácti zrekonstruovaných vozů, které jsou věrnou replikou legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918–1920. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, dílenského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou plošinových vozů.
Expozice připomíná nejen historickou úlohu československých legií na vzniku samostatného státu, ale nově také boj Čechů a Slováků po boku Spojenců ve druhé světové válce, stejně jako současnou úlohu Armády České republiky doma i v zahraničních operacích. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta potrvá, díky podpoře ministerstva obrany a ministerstva dopravy, minimálně do roku 2026.
Na rožmitálském nádraží Legiovlak zastaví od 21. do 26. května. Pro širokou veřejnost bude bezplatně přístupný ve všední dny mezi 8.00 a 18.00, o víkendu od 9.00 do 19.00. Od 28. května do 2. června se ve stejném čase otevře návštěvníkům na jineckém nádraží. Součástí doprovodného programu v Jincích bude prezentace 13. dělostřeleckého pluku „Jaselský“, ukázky vojenské a hasičské techniky nebo přelet letadel. Pro školní či jiné organizované skupiny je doporučena rezervace termínu prohlídky muzea na webových stránkách csol.cz.
Na rožmitálském nádraží Legiovlak zastaví od …
foto: městys Jince

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na … NEPŘEHLÉDNĚTE TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků … KOMERČNÍ SDĚLENÍ V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie V Příbrami začal Dvořákův festival, letos se posluchači přenesou do Británie Plzeňská filharmonie spolu s britskou violoncellistkou Laurou van der Heijdenovou … KULTURA Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Jak dopadl Speed Marathon na Příbramsku? Jaké jsou postihy za překročení rychlosti? Policisté na příbramských silnicích v rámci celostátní akce Speed Marathon ve středu … AKTUÁLNĚ
Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly Řidiči si sami ukázali na problémová místa. Přesto stovky z nich šláply na plyn víc, než měly I když sami řidiči mohli navrhovat místa k měření rychlosti, bezmála tři sta z nich … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz