25. 4. svátek má Marek

Legendární gorila Moja slaví 20 let. Zoo Praha připravila speciální program

TIP NA VÝLET
13. prosince 2024   (18:00)
Legendární gorila Moja slaví 20 let. Zoo Praha připravila speciální program
foto: Petr Hamerník, Zoo Praha se souhlasem / Moja s matkou Kijivu v Zoo Praha v necelém měsíci života.

Moja, první gorilí mládě narozené v Česku, oslaví 20. narozeniny. Ve svém domově ve Španělsku už dostala dárek z Prahy.


První gorilí mládě narozené v České republice, slavnou Moju, čekají tuto sobotu velkolepé oslavy 20. narozenin. Moja přišla na svět 13. prosince 2004 v pražské zoo a její příběh zaujal širokou veřejnost. Tento významný milník si Zoo Praha připomněla nejen speciálním dárkem pro Moju v jejím současném domově ve Španělsku, ale i bohatým programem a fotografickou výstavou nyní v Praze.


Dárek pro Moju ve Španělsku
Moja nyní žije v Přírodním parku Cabárceno na severu Španělska. Právě tam se zástupci Zoo Praha vydali předat speciální narozeninový dárek. Narození Moji bylo přelomovou událostí nejen pro pražský chov goril, ale i pro celou naši zoo. “Moja, první gorilí mládě narozené v Česku, přitáhla pozornost nejen díky úspěšnému projektu Odhalení, ale i aktivitám zaměřeným na ochranu goril v Africe. Stala se skutečnou velvyslankyní volně žijících goril a její příběh v Praze stále pokračuje díky její letos narozené vnučce Mobi,“ připomněl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Fotografická výstava a oslavy v Zoo Praha
Příběh prvorozené české gorily odvypráví i fotografická výstava, jejíž vernisáž proběhne v pražské Rezervaci Dja v sobotu 14. prosince od 11 hodin.

Moja se narodila samici Kijivu a samci Richardovi. Dlouhou dobu nebylo jasné, zda jde o samce či samici. Definitivní odpověď přinesly až genetické testy v rámci projektu Odhalení. Její příběh inspiroval knihu Gorilí pohádky, kterou napsali Miroslav Bobek a Tereza Šefrnová. Tato kniha se stala důležitým nástrojem vzdělávání v Kamerunu, kde Zoo Praha podporuje projekt Toulavý autobus.

V roce 2011 Moja odletěla do Španělska za samcem Nickym, se kterým má dceru Duni. Ta se v roce 2018 vrátila do Prahy a v letošním roce přivedla na svět Moji vnučku Mobi.






Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Zoo Praha se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle … NEPŘEHLÉDNĚTE Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Legendární pražská Lucerna zažila další boxerskou noc, na kterou se jen tak … SPORT Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Obrátili jsme se na realitní kancelář RE/MAX Nova s prosbou o stručné vysvětlení. … PR Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! V Hornickém muzeu opět proběhne akce „Dědo, jak to tenkrát bylo?”, v Brdech se budete … Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých … VIDEO Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Jsme hrdým mediálním partnerem této akce, která se uskuteční už 19.6. v příbramském … Nemocnice zavádí AI přístroj Aireen. Pomůže s preventivní diagnostikou zraku u diabetiků Nemocnice zavádí AI přístroj Aireen. Pomůže s preventivní diagnostikou zraku u diabetiků Nový diagnostický přístroj s prvky umělé inteligence pomáhá v nemocnici s včasným … AKTUÁLNĚ Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata Milovníci přírody i rodinných výletů by si neměli nechat ujít XII. jarní výstup na … TIP NA VÝLET Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,10 Kč … DOPRAVA
V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy Na silnici I/19 zasahují záchranáři u dopravní nehody osobního vozu. Na místě byla i … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz