Legendární Bahna letos předvedou to nejlepší, co česká armáda může nabídnout
17. června 2024 (06:04)
foto: Armáda ČR
Masově oblíbená akce se bude konat 29. června na cvičišti Bahna u Strašic v Brdech. Jako každoročně bude vstup zdarma.
Letošní, již 34. ročník Dne pozemního vojska Bahna, opět nabídne dynamické ukázky i výzbroj a výstroj napříč armádou. Loni se divácká účast vrátila na úroveň předcovidových let. Akci si nenechalo ujít zhruba 50 000 diváků.
V loňském roce se největší přehlídky Pozemních sil armády České republiky v prostoru Zadních Bahen u Strašic zúčastnilo přes 500 profesionálních vojáků, včetně nejvyšších představitelů resortu obrany v čele s ministryní Janou Černochovou a náčelníkem Generálního štábu AČR Karlem Řehkou. K vidění bylo téměř 500 kusů techniky, včetně bojového tanku Leopard 2A4, mobilního rušiče STARKOM a vodotěsného bezpilotního systému Puma 3AE.
Pro letošní návštěvníky budou, stejně jako loni, připravena velká záchytná parkoviště v obcích Strašice a Dobřív s celkovou kapacitou přibližně 7 000 parkovacích míst. Na cvičiště návštěvníky přepraví kyvadlová autobusová doprava.
Bahna 2024 odstartují v 9 hodin promenádním koncertem Vojenské hudby. Slavnostní zahájení v 10 hodin doprovodí salva z děla i seskok parašutistů. Po přehlídce historické techniky se představí nejen čeští, ale i zahraniční vojáci spolu s technikou.
Pro letošní návštěvníky budou, stejně jako loni, připravena velká záchytná parkoviště v obcích Strašice a Dobřív s celkovou kapacitou přibližně 7 000 parkovacích míst. Na cvičiště návštěvníky přepraví kyvadlová autobusová doprava.
Bahna 2024 odstartují v 9 hodin promenádním koncertem Vojenské hudby. Slavnostní zahájení v 10 hodin doprovodí salva z děla i seskok parašutistů. Po přehlídce historické techniky se představí nejen čeští, ale i zahraniční vojáci spolu s technikou.
Po ukázkách akceschopnosti Policie České republiky se návštěvníci mohou těšit na 43. výsadkový pluk. Komando má představovat sílu okamžité reakce na nejzásadnější hrozby doma i ve světě. Dosažení plných operačních schopností je naplánováno na počátek roku 2026. Útvar by měl do budoucna disponovat 1300 vojáky a zbrusu novou výzbrojí, například zhruba stovkou lehkých bojových vozidel, ručními zbraněmi i drony.
Po novinkách se diváci přenesou do historie. Před jejich očima se projede brněný transportér OT-64 zvaný SKOT. Společný československo-polský projekt obojživelného obrněného transportéru byl zařazen do obou armád v roce 1964. Minulost bojových akcí připomene i simulace bojů Slovenského národního povstání. Historický exkurz doplní přehlídka na téma „Když naši tátové a dědové sloužili“.
Takzvanou záchranu odloučené osoby, která je v současné době nedílným prvkem všech vojenských operací NATO, předvede 4. brigáda rychlého nasazení. Ta plní ty nejnáročnější úkoly nejen v Česku, ale i v zahraničí. Mottem této jednotky je „Tam, kde jiní nestačí“.
Odražení nepřítele bude v režii 73. tankového praporu a jeho aktivních záloh. Vojenská policie pak spustí divácky atraktivní akci zadržení skupiny pachatelů zvláště nebezpečné trestné činnosti v oblasti destabilizované bezpečnostní situace způsobené poválečným stavem. Neméně akční bude ukázka napadení eskorty pod taktovkou Vězeňské služby ČR.
Odražení nepřítele bude v režii 73. tankového praporu a jeho aktivních záloh. Vojenská policie pak spustí divácky atraktivní akci zadržení skupiny pachatelů zvláště nebezpečné trestné činnosti v oblasti destabilizované bezpečnostní situace způsobené poválečným stavem. Neméně akční bude ukázka napadení eskorty pod taktovkou Vězeňské služby ČR.
K vidění bude kolová i pásová technika. Její vyproštění pak provede 7. mechanizovaná brigáda “Dukelská” – bojová jednotka představující rozhodující palebnou a údernou sílu těžkého typu pozemních sil AČR. Vypomáhat jí bude pluk logistické podpory. Vyprošťovat se bude nejen vojenská technika, ale i lidé. Hasičský záchranný sbor za pomoci 15. ženijního pluku simulovaně vyprostí těžce zaklíněné osoby z havarovaného vozidla.
Diváci se mohou těšit i na „domácí“ 13. dělostřelecký pluk, tzv. „Jaselský“, který má základnu v Jincích, a jeho palebnou četu v palebném postavení. Celou akci zakončí před 17. hodinou závěrečné defilé.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Zelenými obcemi 2024 v soutěži ČSOB se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
•Letní interaktivní výstava v Podbrdském muzeu se věnuje nejslavnější stavebnici světa
•Mezi Středočechy bude za 30 let 400.000 seniorů, kraj zvýší kapacity v domovech
Další články
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO
Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy
Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese …
AKTUÁLNĚ
Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči
Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram
Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické …
ZDRAVOTNICTVÍ
Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti
Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. …
HISTORIE
Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích
Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. …
AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů
Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma …
AKTUALIZOVÁNO




