Kybernetická bezpečnost: Jak ochránit děti v digitálním světě plném rizik
13. října 2024 (13:30)
foto: pixabay
Říjen je měsícem kybernetické bezpečnosti. Je tedy vhodné připomenout, že sice většina lidí používá internet k získávání informací či rychlé komunikaci, ale bohužel ho také někteří zneužívají k šíření pornografie, kyberšikaně nebo vydírání.
Děti tráví velké množství času připojeni k internetu, buď na počítači či na telefonu. Mnohdy rodiče ale netuší, co tam jejich potomkům hrozí nebo pokud tuší, nevědí, jak pro ně virtuální svět udělat bezpečnější. Školáci často komunikují s neznámý lidmi, ale přitom by se na ulici takovému člověku vyhnuli obloukem. Uvádí se, že každý pátý člověk se vydává na internetu za někoho jiného. Kvůli své nezodpovědné sebeprezentaci, naivitě a nekritickému přebíraní informací jsou děti lehce manipulovatelné a mohou se pak stát obětí trestných činů. Chybí jim odstup a stud, který by jinak zažívaly ve fyzické realitě.
Rodiče by s dětmi měli otevřeně hovořit o nebezpečí internetu, trpělivě vše vysvětlovat, zajímat se o jejich online přátele, sledovat s nimi trendy, rozhodně nic nekritizovat, prostě s nimi žít na sociálních sítích a snažit se tím vybudovat vzájemnou důvěru. Vysvětlovat jim, že co je sdělováno na internetu, nemusí být vždy pravda. Stejně tak lidé, se kterými komunikují, nemusí být těmi, za které se vydávají. Od dětí by se dospělí pro změnu mohli naučit třeba pracovat s internetovými diskusemi, které školáci často požívají.
Důležité je vybudovat potřebné hranice, které by mělo dítě respektovat, ale tato pravidla musí být jasně dána. Rozhodně by dítě nemělo nikdy sdělovat osobám na internetu své osobní údaje, např. adresu, telefonní číslo, kam chodí do školy či umísťovat na web fotografie. Nikdy by se také děti neměly osobně setkávat s přáteli z internetu bez vědomí rodičů, online přátelé by měli zůstat jen online přáteli. A rozhodně stojí za to si nové online přátele ověřit, nejlépe videohovorem.
Důležité je vybudovat potřebné hranice, které by mělo dítě respektovat, ale tato pravidla musí být jasně dána. Rozhodně by dítě nemělo nikdy sdělovat osobám na internetu své osobní údaje, např. adresu, telefonní číslo, kam chodí do školy či umísťovat na web fotografie. Nikdy by se také děti neměly osobně setkávat s přáteli z internetu bez vědomí rodičů, online přátelé by měli zůstat jen online přáteli. A rozhodně stojí za to si nové online přátele ověřit, nejlépe videohovorem.
Zákazy používání telefonu či počítače nic neřeší, však víme, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Dítě musí vědět, že telefon není hračka, že stejně jako na ulici i v kyberprostoru mu hrozí nějaká nebezpečí, musí se naučit samo sebe chránit a v daném prostředí se pohybovat bezpečně. Důležité je mít v telefonu či počítači antivirový program, rodiče mohou nastavit rodičovskou kontrolu, např. blokovat závadné stránky či neznámá čísla, omezit čas, kdy může dítě používat internetové služby, zapnout funkci polohy telefonu. Před instalací nové aplikace si o ní nejdříve zjistit co nejvíce informací a po instalaci ihned upravit v nastavení své soukromí a zabezpečení. Digitální doba nám mnohé věci usnadňuje, ale také přináší i mnohá rizika.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Policie ČR
autor: por. Bc. Monika Schindlová, DiS.
Další články
Čistší voda pro Dobříš, nové zařízení chrání místní rybníky
Dobříšská čistírna odpadních vod má nové technologické vybavení, které má zabránit …
V Žežické ulici porazil osobák ženu
Ve čtvrtek 11. prosince večer se stala nehoda v Žežické ulici v Příbrami.
O víkendu bude kouzelná vánoční atmosféra ve Skanzenu Vysoký Chlumec
Adventní víkend 13. a 14. prosince promění Skanzen Vysoký Chlumec v místo plné …
Model města u Nového rybníku: nápad nebo drahý luxus?
U Nového rybníku (Nováku) přibyl nový výtvarný prvek „Příbram jako na dlani“. Model …
ANKETA
Výstava vánočních stromků s jedinečnými příběhy láká do Březnice
V Březnici letos ožijí Vánoce od 13. prosince opravdu naplno. Galerie Ludvíka Kuby …
Nevíte co pod stromeček? Zkuste obdarovat a potěšit investičními šperky s drahými kameny od společnosti ATT v Příbrami
Za tisíce let zlato, stříbro, šperky a drahé kameny ani jednou neselhalo. Nikdy …
Komerční sdělení
Příbram v roce 2026: voda mírně zdraží, ostatní služby beze změn
Od ledna 2026 si Příbramští za vodu připlatí necelé tři koruny. Zvýšení je mírné, pod …
Nepřehlédněte
/ROZHOVOR/ Jaromír 99 + Jaroslav Rudiš vystoupí v Junior klubu již tuto sobotu, zbývají poslední lístky
Do příbramského Junior klubu zavítá na své vánoční turné známý hudebník a ilustrátor …
PR
Co je vlastně advent? Čas očekávání, tajemství a lidových tradic
Advent je spojen s očekáváním narození Ježíše Krista i řadou starobylých lidových …
Naháňka v Brdech: Plešivec bude v pátek pro veřejnost uzavřen
V pátek 12. prosince od 8 hodin ráno proběhne v revíru Plešivec společný lov – naháňka …
Nepřehlédněte




