Kvůli vysoké sazbě hypoték můžou do nájmů zamířit i domácnosti, které nezvládnou splácet úvěr
9. října 2022 (09:08)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Nájmy kvůli zvýšenému zájmu stoupají, ale stále vycházejí levněji než splátky hypoték na vlastní bydlení. Cena nájemného bytu o velikosti 2+KK vychází v Příbrami průměrně na 12.300 korun bez služeb.
Cena nájmu v Příbrami u nejvyhledávanější dispozice 2+kk vychází podle serveru sreality.cz průměrně na 12.300 korun, což je o 12,3 procenta meziročně více. Společnost UlovDomov.cz , která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1900 nemovitostí v hodnotě přesahující 11 miliard korun, ze svých dat stanovuje index, který srovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky při aktuálních sazbách a cenách za metr čtvereční. Index nezohledňuje vstupní náklady na úvěr ani fakt, že hypotéky znamenají ukládání peněz do vlastního aktiva.
Například pro Prahu dosahuje index bytu 2+kk hodnoty 3,2, což znamená, že platba za nájem může vycházet více než třikrát levněji než splátka úvěru. "Hodnota indexu 3,2 ukazuje aktuální extrém na trhu. Ceny bytů mimo centrum Prahy mají nižší hodnoty indexu. Například při porovnání pro Prahu 4 vychází index 2,3. Stále to ale znamená, že jsou náklady na vlastní bydlení více než dvojnásobné ve srovnání s nájmy," řekl ředitel společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý.
Nájmy letos na podzim podle expertů stoupají kvůli nedostupnějším hypotékám. Výrazný úbytek lidí kupujících nové byty na hypotéky pociťují developeři a situaci se přizpůsobují. "Pamatují na zkušenost před více než deseti lety a budou směřovat byty více do segmentu nájemního bydlení, který je u nás stále ještě nerozvinutý a na kterém výrazně roste poptávka," konstatoval Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Do nájmů tak můžou zamířit i domácnosti, které nezvládnou splácet úvěr. To může dále zvedat poptávku po nájmech a tlačit jejich ceny nahoru. Vedoucí partner oddělení finančního poradenství Deloitte ČR Miroslav Linhart odhaduje, že nájemní trh dál prudce poroste a v horizontu dvou let se může s hypotékami, které klesnou, vyrovnat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Svatomartinské menu letos v restauracích zdraží. Jak připravit sváteční pokrm doma?
•Brambory i cibule podle zelinářů výrazně zdraží, vyplatí se nákup do zásoby
•RACE WASH Příbram slaví 2. narozeniny
Další články
Na nádraží si doplníte pitnou vodu nebo osvěžíte. S nápadem přišli dobříšští školáci
Obyvatelé i návštěvníci Dobříše mohou v letních měsících využít nové veřejné pítko na …
Přes 60 jezdců míří do Sedlčan. Rallycross Cup slibuje adrenalin i večerní koncert
Sedlčanská kotlina bude v sobotu 11. července patřit burácejícím motorům. Na druhý …
SPORT
Kdo povede Příbram po volbách? Kandidátky se začínají odkrývat!
Termín letošních komunálních a senátních voleb je pevně stanoven. Volit se bude 9. a …
POLITIKA
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ




