Kvůli vysoké inflaci plánuje na vánočních dárcích šetřit třetina lidí
10. prosince 2022 (09:04)
Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.
Na 61 procent lidí sice odpovědělo, že plánuje utratit za dárky stejně jako vloni, reálná hodnota peněz však mezitím klesla. Z důvodu vysokých cen a drahého zboží proto zbylých 39 procent spotřebitelů mění nákupní strategii. Z nich 30 procent hodlá na dárcích ušetřit, zbylých devět procent naopak hodlá utratit za dárky více.
Podle loňského průzkumu UniCredit Bank nejčastěji (33 procent ) Češi utratili za dárky v rozmezí 2501 až 5000 Kč, tento průměr zůstal zachován i letos (28 procent). Změnil se však počet těch, kteří utratí za Vánoce minimum, i těch, kteří nakupují dárky v řádů tisíců korun.
Lidé, kteří utrácí nejvíce, bývají středního věku (54 až 65 let), což lze odůvodnit tím, že mají za sebou řadu let pracovních zkušeností a větší úspory než nejmladší skupina dospělých (18 až 26 let), která také za dárky vydá nejméně peněz. Dalším důvodem může být vyšší počet členů rodiny, ať už jde o děti či vnoučata.
Rodiny se čtyřmi a více členy letos mění nákupní strategii nejčastěji. Ze všech respondentů budou nejvíce utrácet vícečlenné domácnosti, také ale nejčastěji plánují šetřit. V obou případech se dá předpokládat, že důvodem je nutnost kupovat více dárků pro více členů domácnosti, což se může prodražit. Průměrně chtějí lidé ušetřit alespoň 2000 Kč.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•TEPLÉ UZENÉ PŘÍMO Z PŘÍBRAMSKÉ UDÍRNY
•Nákup, který potěší dvakrát. Města na Příbramsku pořádají dobročinné prodejní akce
•Vznikla opera o životě Františka Drtikola, uznávaného fotografa a mystika
Další články
Výstup na Petráškovu horu spojí jarní výlet s připomínkou odporu místních proti těžbě zlata
Milovníci přírody i rodinných výletů by si neměli nechat ujít XII. jarní výstup na …
TIP NA VÝLET
Nafta zlevnila i o koruny. Nejlevněji natankujete stále u Silmetu a u Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 41,10 Kč …
DOPRAVA
V lese nad Věšínem skončilo auto mezi stromy
Na silnici I/19 zasahují záchranáři u dopravní nehody osobního vozu. Na místě byla i …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram útočí na krajské trůny: Vocílka, Bobcats i Tománek jdou do boje o titul nejlepších sportovců!
Velký sportovní večer se blíží a Příbram u toho nebude chybět. Hned několik jmen z …
SPORT
Desítky veteránů projedou Příbramí. Tady máte tipy, kde je chytit
Příbramsko čeká v sobotu 25. dubna nevšední podívaná. Silnice regionu zaplní desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
HOTOVO! Jiráskovy sady se po uzavírce znovu otevírají. První autobus projede už v sobotu v 4:30
Jiráskovy sady, které byly od 1. dubna uzavřené kvůli výměně vodovodu a kanalizace, se …
AKTUÁLNĚ
Chceš na sobě uniformu? Policie tě prověří nanečisto – a bez milosti
Myslíš si, že máš na to stát se policistou? Teď si to můžeš vyzkoušet na vlastní kůži. …
AKTUÁLNĚ
Dnes zasedá zastupitelstvo: prodej školy kraji, milionové dotace i odpis dluhu volejbalového oddílu. Sledujte online
Ve středu 22. dubna 2026 zasedne příbramské zastupitelstvo k dalšímu jednání. Jednání …
ON-LINE PŘENOS
Brdská lesní bitva opět přiláká milovníky koní i lesnického řemesla
Vojenské lesy a statky ČR připravují pro veřejnost oblíbenou akci Brdská lesní bitva. …
Takhle se bojuje: dva víkendy, které ukázaly sílu i charakter
Dva víkendy, 26 zápasů a 16 vítězství. Příbramský Rasken Gym má za sebou mimořádně …
FOTOGALERIE





