30. 11. svátek má Ondřej
Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice

28. října 2021   (19:29)
Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice
foto: Petr Pevan Vaniš/se souhlasem

Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší historie, který se jako první rodilý Čech probojoval na nejprestižnější kulturistickou soutěž Olympia Weekend v Las Vegas USA.


V neděli 31. října 2021 se od 14 hodin v příbramském divadle Antonína Dvořáka uskuteční 3. ročník kondiční soutěže v kulturistice a fitness PEVAN CLEAN CUP. Můžeme se těšit na přehlídku mladých sportovců a sportovkyň v závodních kategoriích: kulturistika, bikini fitness a physique.

Soutěž pořádá dvojnásobný mistr světa v kulturistice, Mr. Universe, Mr. Olympia, mistr Evropy-Petr Pevan Vaniš. Petr patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší historie, který se jako první rodilý Čech probojoval na nejprestižnější kulturistickou soutěž Olympia Weekend v Las Vegas USA.
V průběhu své vrcholné kariéry Petr dosáhl téměř všeho, co si zamanul. Stála za tím dřina na hranici lidských možností. Někdy onu hranici i překročil. Použil doping. Sám málem právě kvůli tomu přišel o život, zachránila ho operace srdce. I proto se tvrdě pustil do boje proti dopingu, jehož součástí je i tato soutěž.
 
„Mým hlavním impulzem pro vznik soutěže PeVan Clean Cup, byly mé zdravotní problémy, které jsem v souvislosti s kulturistikou prodělal. Kulturistika a fitness je v katastrofální situaci, co se týče dopingu. A co je nejhorší, že již i na té nejnižší úrovni je plno dopingu, a to nemá obdoby v žádném jiném sportovním odvětví. A co je vůbec nejhorší, je rozšířen již i mezi náctiletými! Po tom, čím jsem si prošel jsem svůj náhled na kulturistiku a fitness změnil a chci kulturistice a fitness a mojí mateřské federaci SKFCR pomoci s bojem proti dopingu. Proto vznikl projekt Čistě s PeVanem, jehož součástí je i nedělní soutěž v Příbrami.“, řekl pribram.cz Petr.
Co je cílem Tvého projektu Čistě s PeVanem?
 V tomto projektu bojuji za očištění mládežnické kulturistiky a fitness. Sotva byste našli sportovní odvětví, kterému se vyhnuly aféry s užíváním zakázaných látek. Smutnou královnou v oblasti dopingových skandálů je kulturistika, která v počtu odhalených případů převyšuje ostatní sporty mnohonásobně. S danou statistikou souvisejí i další otřesné skutečnosti, totiž že v kulturistice a fitness se vyskytuje doping v obrovském rozsahu i na kondiční úrovni, a dokonce mezi mladými, často „náctiletými“ nadšenci pro kulturistiku. Projekt Čistě s PeVanem má ambici tyto hrozivé údaje změnit; zredukovat seznam dopujících mladých kulturistů a fitness nadšenců, jak to jen půjde.

Jak Ty vidíš další cestu kulturistiky?
 Kulturistika mládeže a úrovně fitness má přinášet radost ze cvičení a formovat zdravé tělo, ne představovat činnost, která lidský organismus vede do záhuby a systematicky ho ničí. Důkazem jsou rok, co rok předčasná úmrtí vrcholových závodníků. Otřesné jsou i počty dopujících nezletilých kulturistů.
Užíval si také doping? Ohrozil Tě na životě?
 Ano. Vím velice dobře, o čem je řeč. Prožil jsem sice úspěšnou sportovní kariéru, ale za cenu toho, že jsem se sám ocitl na hraně života a smrti. Svůj příběh kulturisty a jeho slasti i strasti jsem popsal v biografické knize Vyhrát nebo zemřít, na níž jsem pracoval s novinářem a komentátorem Tomášem Klementem. Po přečtení knihy se jistě nebudete divit tomu, že vznikl projekt Čistě s PeVanem, ve kterém chci mladým nadšencům kulturistiky a fitness ukázat cestu k tomu, jak provozovat svůj milovaný sport čistě bez dopingu, a ochránit je tím před hrozbou vážných zdravotních problémů či nenávratně poškozeného zdraví.
 
Kde si mohou zájemci koupit tuto knihu?
 V neděli na soutěži, v posilovně PeVan v Sedlčanech, či kdykoliv na mém webu.
 
Co vše je součástí tohoto projektu?
 Antidopingová osvěta, školení trenérů mládeže, natáčení rozhovorů, podpora talentů, vzdělávání mládeže, pořádání a podpora soutěží.
A mým prvním velkým počinem je právě soutěž PeVan Clean Cup. Soutěží chci dát mladým nadšencům kulturistiky a fitness tu možnost zasoutěžit si načisto, bez života nebezpečných látek. Na soutěži se budou dělat dopingové testy, budu se snažit případným podvodníkům co nejvíce znepříjemnit obejití dopingových testů tím, že se budu snažit, aby byli na závodech i krevní testy a detektor lži.
 
Soupeři i kolegové, Tě několikrát kvůli Tvému osvalenému vzhledu nazvali „mimozemšťanem“. Nabízíš, kromě knihy, něco i pro nás pozemšťany?
 Ano. Věnuji se svým klientům jako osobní trenér, sestavuji tréninkové a výživové plány, připravuji zájemce na závody, docházím za klienty i domů, vedu skupinové kruhové tréninky v mé posilovně PeVan v Sedlčanech.
 
Sám si kvůli dopingu stál doslova na hranici mezi životem a smrtí. Zachránila Tě operace srdce v pouhých 45 letech. Je něco, co by si chtěl vzkázat mladým lidem, kteří se vrhli do jakéhokoliv sportu?
Mějte vůli a jděte si za svým snem! Ale v první řadě myslete na svoje zdraví, bez něj to nejde, bez něj se nikam nedostanete. Dělejte kulturistiku a fitness s velkým rozumem. Pamatujte, že na prvním místě stojí vaše zdraví, bez něj ničeho nedosáhnete.
 
Přijďte v neděli do příbramského divadla podpořit čisté sportovce, a tak potřebný projekt.  Vstupné je symbolické, 99,-Kč. Na pódiu uvidíte sportovce a zajímavé hosty nejen z kulturistického a fitness prostředí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Ivana Nikitinská

Další články

Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou Meteorologové: V první polovině prosince se oteplí, i o Vánocích bude přes den nad nulou V týdnu, kdy budou vánoční svátky - mezi 20. a 26. prosincem, průměr denních teplot … Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Očkovaní lidé budou po významném rizikovém kontaktu muset na test Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli … Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Na výjezdu z Příbrami přetočil řidič Fabii na střechu, dechovou zkoušku na alkohol odmítl Policie silnici obousměrně uzavřela. Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Semafory v Žežické stále nefungují. Křižovatka si připisuje další nehodu Při střetu dvou aut došlo k poranění jednoho z řidičů. Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Příbramsko zasáhne v úterý silný vítr, hrozí škody na domech i problémy v dopravě Výstraha před silným větrem platí v úterý od 06:00 do 24:00. Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Všichni lidé se mohou registrovat na webu k přeočkování proti covidu Nárok na přeočkování mají nyní lidé šest měsíců po dokončeném předchozím očkování. Od … Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Kam až sahají tradice posvátného jmelí? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů Příbram bude příští rok hospodařit s téměř miliardou, chystá investice za 400 milionů V městské kase je v tuto chvíli zhruba 300 milionů korun. V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol V památníku Vojna u Příbrami se natáčel klip Totalitní řád skupiny Debustrol Hlavní role v klipu se zhostil herec Martin Dejdar.
Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta: Vůči lidem v první linii nad zrušenými trhy fňukat nebudu Starosta Příbrami Jan Konvalinka společně se starostkou Lhoty u Příbramě Evou Drmlovou …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz