22. 6. svátek má Pavla

Květen v knihovně bude plný zajímavých přednášek

27. dubna 2015   (09:06)
Květen v knihovně bude plný zajímavých přednášek
foto: pribram.cz

Akce proběhnou v hlavní budově Knihovny Jana Drdy (nám. T. G. Masaryka 156).



V úterý 5. května od 17 hodin proběhne přednáška z cyklu Dějiny umění Mgr. Jany Froňkové o Rokoku. Slohu, který je považován za lehký, hravý, diskrétní a delikátní. Za motivy sloužily autorům například pastýřské hry a slavnosti lásky. Z autorů jmenujme Francoise Bouchera, Jeana Chardina a Jeana Fragonarda.

V úterý 12. května od 17 hodin proběhne přednáška „Naši raci - ohrožení a možnosti ochrany.“ Raci patří mezi jednu z ikon ochrany přírody - indikují kvalitní vodní biotopy a jsou pozitivně vnímáni i veřejností. Přednáška Mgr. Davida Fischera z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka seznámí návštěvníky s problematikou těchto živočichů na našem území. Dozvědí se, s jakými druhy raků se u nás aktuálně můžeme setkat, jak je poznat, jak a kde raci žijí, co vyžadují a co jim naopak vadí. Významná část přednášky bude věnována i problematice nepůvodních invazních druhů a nebezpečí, které s sebou jejich šíření přináší pro naše druhy původní.

V úterý 19. května od 17 hodin proběhne přednáška studentky Gymnázia pod Svatou Horou (spolupořadatel akce) Nikoly Hamáčkové „Se školou po Evropě: Španělsko.“ Studentská výprava za poznáním španělské Galicie. Povídání o výměnném pobytu v rodinách a seznámení s mezinárodním projektem Erasmus plus. Poznáme studium jinak, než jak jej známe. Součástí přednášky bude prohlídka Santiaga de Compostela, Pontevedra a několika dalších míst.

Ve čtvrtek 21. května od 17 hodin proběhne přednáška pana Jiřího Schmidta Zapomenuté brdské hrady IV. Řeč bude o hradech: Hořovice, Vydřiduch, Obora u Dobříše, Mydlná, Mitrvald, Řebřík, Hvožďany, Hrádek u Klabavy, Salón. Na přednášce se dozvíte, co je známo z historie hradů, kdo je vlastnil, jak vypadaly v době své největší slávy, zda a kdy byly vypleněny, jak vypadají v současnosti, jak se k nim dostanete a mnoho dalších informací, které budou podtrženy fotografiemi.

V úterý 26. května od 17 hodin proběhne přednáška z cyklu Dějiny umění Mgr. Jany Froňkové o Klasicismu a Romantismu. Klasicismus vznikl jako reakce na Baroko a uplatnil se především v 18. a 19. století. Název tohoto slohu je odvozen z latinského classis, což lze přeložit jako prvotřídní, vynikající nebo vzorový. Pro inspiraci pro tento sloh posloužil starověký Řím a starověké Řecko. Toto se projevuje například v malířství v návratu k přesné kresbě a modelaci objemu. Romantismus naopak vznikl jako reakce na strohost Klasicismu. Se zaměřením na cit, individualitu a spojení člověka s přírodou. Je pln dramatických, exotických a tajuplných scén. Další informace a zajímavosti se dozvíte na přednášce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: KJD
autor: Václav Chvál, manažer KJD








Další články

Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník /FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala … AKTUALIZOVÁNO Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou … SPORT U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. … AKTUALIZOVÁNO Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži … ROZHOVOR /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči /FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od … AKTUALIZOVÁNO Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních … NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali. Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz