Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je výborná
2. června 2022 (18:47)
Voda ve sledovaných středočeských přírodních koupalištích má podle hodnocení hygieniků většinou výbornou kvalitu. V pondělí začala koupací sezona. Středočeští hygienici průběžně od minulého týdne hodnotí kvalitu vody na 22 přírodních koupalištích, v dalších to dělají jejich provozovatelé. Informace o kvalitě sledovaných vod ke koupání jsou na webu hygienické stanice v sekci koupací vody ve volné přírodě. ČTK to sdělila mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová.
Podle hodnocení hygieniků je voda ve všech ověřených lokalitách výborná, hodnotí ji stupněm jedna nebo dva z pětistupňové škály. Na stupni dva, kterým se označuje mírně zhoršená kvalita, je Písník v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a Pilský rybník na Příbramsku. "V příbřežních částech vodních ploch se na některých místech objevilo povrchové znečištění tvořené pylem z kvetoucích stromů. Ten však při dešťových přeháňkách poměrně rychle zmizí," uvedla Šalamunová.
Kvalita vody v loňské sezoně byla podle ředitele středočeské hygienické stanice Tomáše Vodného vcelku příznivá, vodu nevhodnou ke koupání měly Slapy Živohošť a Nový rybník na Příbramsku. "Předpovědět, jaká bude kvalita vody v přírodě letos, je obtížné. Její jakost totiž závisí na mnoha faktorech, jako jsou délka a intenzita slunečního svitu, teplota vody, intenzita větru nebo úhrn atmosférických srážek, které jsou v průběhu každé sezony značně variabilní. Obecně v našich podmínkách platí, že čím teplejší a sušší sezona přijde, tím dříve se to projeví zhoršující se jakostí koupacích vod," doplnil. Hygienici sledují mikrobiologické hodnoty a množství sinic.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•O víkendu bude jako v prádelně, vysoké teploty doprovodí déšť
•Výsadbu před bytovými domy musí předem schválit technické služby
•Příbram chce od kraje získat dotaci na přestavbu autokempu na Nováku
Další články
Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky
Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí …
DOBŘÍŠ
Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady
Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní …
AKTUÁLNĚ
Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost
Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince
Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. …
ZAJÍMAVOSTI
Kamery na těle, virtuální realita i nové vybavení. Kraj investuje miliony do středočeské policie
Kraj přispěje středočeským policistům na minikamery, na speciální komoru na …
AKTUÁLNĚ
Důchody 2027: komu přijde dopis, kolik stát přidá a proč se řeší dvojnásobek
ČSSZ vydala nové instrukce k tomu, jak budou důchodci dostávat valorizační oznámení …
AKTUÁLNĚ
První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu
V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní …
Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli
Manuál je práce. Automat je pohodlí.
A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl …
ZAJÍMAVOSTI
Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu
Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů
Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 …
DOPRAVA





