16. 10. svátek má Havel
Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích zlepšila, na Nováku koupání až do konce sezony pravděpodobně nebude

8. srpna 2021   (07:19)
Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích zlepšila, na Nováku koupání až do konce sezony pravděpodobně nebude
foto: Sportovní zařízení města Příbrami

V tomto týdnu bylo provedeno další kolo kontrol kvality vod v přírodních koupalištích.


V tomto týdnu byla kontrola vod v přírodních koupalištích Středočeského kraje provedena pouze na lokalitách, na kterých byly v minulém týdnu zjištěny zvýšené obsahy sinic a vody byly klasifikovány stupněm 3 (zhoršená kvalita vody). Odběry tak hygienici prováděli nad rámec monitorovacího kalendáře ve zkrácených termínech – po 7 dnech. Ve středočeské části přehradní nádrže Orlík se jednalo o Lavičky, Trhovky a Podskalí.

Důvodem opakovaných odběrů byl ve všech případech zvýšený výskyt sinic, ověřený při posledních kontrolách v minulém týdnu. Na základě nových odběrů a jejich následných analýz lze konstatovat, že došlo ke snížení počtu sinic, zůstávají však stále zvýšené hodnoty chlorophylu. Kvalita vody je v uvedených koupacích místech nyní hodnocena stupněm 2 – voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.
Na Novém rybníku je stále podezření na výskyt cerkarií. Jde o parazitický organismus žijící ve vodním ptactvu a vodních plžích, který při postupném vývoji ve vodním prostředí může napadnout i člověka, který se koupe. Při proniknutí pod pokožku cerkarie uhyne, na kůži se však objeví zarudnutí a následně otok, který je provázen silným svěděním. Po několika dnech vyrážka zmizí, je však velice nepříjemná.
"Na Novém rybníku bude stupeň čtyři pravděpodobně až do konce sezony. Cerkarií se nedá zbavit jinak, než že se rybník vypustí," řekl po posledním měření vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík. Pokud by zde koupání nezamezovaly cerkarie, byla by kvalita vody dobrá.

Podle ředitele Sportovních zařízení města Příbrami (SZM) Jana Slaby je momentálně na Nováku přibližně 70 kachen. „V příštím roce, ve spolupráci s Krajskou veterinární správou, budeme muset počet kachen výrazně eliminovat,“ řekl pribram.cz Slaba.
Návštěvníkům všech přírodních koupališť, sledovaných i nesledovaných, se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost kvalitě vody. V případě výrazného zeleného zabarvení, které se navíc projevuje při hladině, hygienici doporučují se vždy osprchovat. Pokud se na hladině koncentruje fytoplankton ve větší míře, to znamená, že vytváří souvislý povlak – vodní květ, se v takovém případě koupání nedoporučuje. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz