13. 3. svátek má Růžena




Kvalita pitné vody v Příbrami je po silných deštích stabilizovaná

6. června 2018   (18:34)
Kvalita pitné vody v Příbrami je po silných deštích stabilizovaná
foto: na Blaszczyková, tisková mluvčí - 1.SčV

Nebývale intenzivní deště, které na konci května zasáhly okolí Příbrami, výrazně zhoršily kvalitu vody ve vodních zdrojích v Brdských vodárenských nádržích Lázská, Pilská a Obecnice



Razantní a velice rychlé zhoršení kvality surové vody se v prvních dnech projevilo i v kvalitě vyráběné pitné vody. Zejména v oblastech zásobovaných z úpravny vody Hvězdička bylo pozorováno zvýšené množství zbytkových přírodních organických látek ve vodě doprovázené i jejím žlutým zabarvením.

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o zdravotně nezávadné látky a že nebyly překročeny limity pro havarijní zásobování pitnou vodou a voda byla řádně hygienicky zabezpečována, mohli odběratelé vodu používat bez omezení“ sdělil Ing. Petr Vašek, specialista-technolog vody 1. SčV, a.s.

S několika denním zpožděním dorazila zhoršená voda z brdských nádrží Láz a Pilská i na úpravnu vody Kozičín. Situaci na úpravnách vod se podařilo vodohospodářům rychle stabilizovat úpravou režimu jejich provozu a využitím záložní úpravny vody Hatě tak, aby byla omezena potřeba odběru zhoršené surové vody z brdských vodárenských nádrží. Následně vodohospodáři provedli proplach vodovodní sítě pro rychlejší obměnu vody u spotřebitelů.

„Přestože kvalita přitékající surové vody zůstává na obou úpravnách i nadále opravdu extrémně špatná, daří se nám díky výše uvedeným opatřením zajišťovat dostatečně dobrou kvalitu dodávané pitné vody v příbramském vodovodu“ uvedl Ing. Petr Vašek. I když obsah zbytkových přírodních organických látek v dodávané vodě není ještě zcela optimální, je natolik nízký, že nepředstavuje žádné zdravotní či jiné riziko. Odběratelé tak mohou vodu z vodovodu používat bez jakýchkoliv obav o své zdraví.

„Oproti povodním v roce 2002 nebyly zaznamenány žádné zásadní škody na vodohospodářském majetku a také spotřeba technologické vody na praní pískových filtrů je zejména na úpravně vody Hvězdička výrazně nižší. Jediným negativním dopadem zhoršené kvality vstupní vody tak zůstávají zvýšené náklady na spotřebu chemických látek, případně elektrické energie na úpravu vody na úpravnách vod“ doplnil Ing. Petr Vašek

Potvrdil se tak nesporný přínos rekonstrukcí úpraven vod Kozičín a Hvězdička provedených v minulých letech. Znovu se také ukázala výhoda zdejšího vodovodního systému, že má k dispozici několik nezávislých zdrojů vody. Bez uvedených skutečností by byla situace i kvalita dodávané vody v příbramském vodovodu podstatně horší.

Kvalita dodávané vody je i nadále bedlivě sledována, a pokud by došlo k jejímu zhoršení, budou o situaci odběratelé pitné vody včas informováni.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Kristina Blaszczyková
tisková mluvčí - 1.SčV
autor: mip








Další články

MG ROADSHOW míří opět do Příbrami MG ROADSHOW míří opět do Příbrami Už 17. a 18. března ožije areál společnosti AUTA s.r.o. v Příbrami velkou … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě Motorkářská sezona začala. Policie varuje před riziky po zimě S příchodem teplejších březnových dní se na silnice vrátili motorkáři. Začátek sezony … DOPRAVA Den, který děsí svět: Pátek třináctého Den, který děsí svět: Pátek třináctého Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na … ZAJÍMAVOSTI Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, … AKTUÁLNĚ Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou … FOTOGALERIE „Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka „Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka Jak má Příbram vypadat za deset let a kde má smysl hledat prostor pro nový rozvoj? O … ROZHOVOR Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025 Regionální dobrovolnické centrum (RDSC) pro Středočeský kraj zahájilo první ročník … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná Ve čtvrtek 12. března by oslavil narozeniny bývalý český reprezentant a příbramský … NEPŘEHLÉDNĚTE
Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost Řidiči nejen na Příbramsku by měli zpozornět. Policie se i letos zapojila do akce … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz