vývoj COVID-19
25. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 9
Borotice 5
Bratkovice 1
Březnice 47
Buková u Pb 5
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 2
Chotilsko 7
Chrást 2
Čím 11
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 91
Dolní Hbity 8
Drahenice 2
Drahlín 13
Drásov 3
Drevníky 1
Dubenec 10
Dublovice 5
Dubno 4
Háje 8
Hluboš 2
Hlubyně 3
Horčápsko 1
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 6
Jesenice 8
Jince 11
Kamýk n. V. 7
Klučenice 6
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 4
Kotenčice 1
Koupě 1
Kozárovice 2
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 12
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 12
Nalžovice 5
Narysov 8
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 7
Nový Knín 15
Občov 4
Obecnice 15
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Petrovice 15
Pičín 9
Počaply 1
Podlesí 17
Příbram 307
Příčovy 5
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Sádek 3
Sedlčany 31
Sedlec-Prč. 34
Smolotely 5
Solenice 14
Stará Huť 11
Štětkovice 1
Svaté Pole 3
Svatý Jan 2
Tochovice 11
Třebsko 8
Trhové Dušníky 5
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 7
Voznice 4
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zduchovice 1

Kůže kvůli ochranným prostředkům trpí. Co dělat, aby byla opět zdravá?

17. října 2020   (20:07)
Kůže kvůli ochranným prostředkům trpí. Co dělat, aby byla opět zdravá?

Za dermatology chodí v posledních několika měsících lidé s kožními problémy způsobenými nošením roušek a používáním různých dezinfekcí. Co dělat, aby byla kůže opět zdravá?


Lidé někdy zůstávají se svými kožními problémy raději doma, aby se vyhnuli kontaktu s ostatními v nemocničních zařízeních. Je třeba dávat velký pozor, jak se kůže chová. Pokud přetrvávají problémy již delší dobu, raději ihned navštivte lékaře.

Jednu výhodu možná nošení roušek v teplých dnech mělo, dermatologové neřešili mnoho případů spálení v oblasti obličeje. Naopak ale přibyly jiné problémy. Pacienti trpící na ekzémy, akné nebo růžovku zaznamenali zhoršení stavu kůže nejvíc. Nicméně i lidé bez jakýchkoli výskytů vyrážky mnohdy museli navštívit lékaře.

Nejčastěji teď dochází k výskyty tzv. „mechanického akné“. To se na kůži projevuje v důsledku tření mezi rouškou a kůží. Tření způsobuje větší aktivitu mazové žlázy a pak vzniká akné.
Do původního stavu může kůže docházet dlouhou dobu. Odvíjí se to od toho, jak často člověk roušku nosí. V případě několika hodin denně bude už nejspíš potřeba zajít k dermatologovi pro léčiva. Pokud se ale na kůži vyskytují jen drobné zanícené mazové žlázky (lidově řečeno uhry), bude stačit například čerstvý vzduch, správná hygiena, používání šetrné kosmetiky nebo horské sluníčko.
U pleti velmi citlivé, se sklonem k ekzému nebo se sníženou imunitou kůže se objeví kvasinky nebo bakterie, které se přemnoží. Lidé s takovouto pletí by měli roušku měnit každou hodinu (nebo podle potřeby), hlavní je, aby byla vždy suchá. Dále je třeba zajistit pravidelné mytí obličeje a používat protizánětlivé minerální vody ve spreji.
U pleti velmi citlivé, se sklonem …

Pro kůži není optimální stav nošení ochranných prostředků. Nejšetrnější variantou pro kůži je bavlněná rouška, pod kterou nedochází tolik k zapařování pokožky.

Dalším velkým problémem pro kůži je používání dezinfekcí. Ty na nás koukají na každém rohu a ve většině případech to jsou prostředky přímo drásající kůži. Pokud máte možnost, raději si vždy umyjte ruce šetrným mýdlem, dezinfekce je jen náhradou nepřítomnosti umyvadla. Používání dezinfekce může narušit i rovnováhu bariéry kůže a může tak dojít k tzv. dermatitidě.
Pokud si člověk myje ruce po dobu alespoň 20 vteřin v teplé vodě s mýdlem, použití dezinfekce je nadbytečná záležitost. To se ale netýká profesí, které musí mít sterilní ruce. U běžné populace její používání však není nutné. Dezinfekce je zapotřebí pouze v hromadných prostředcích dopravy a místech, kde není tekoucí voda.
Pokud si člověk myje ruce po dobu alespoň 20 …
Většina dezinfekcí je tvořena ethanolem, který velmi vysušuje kůži a způsobuje začervenání, olupování nebo praskliny. Velmi důležité je dbát na dostatečnou hydrataci. Pravidelně o kůži pečovat a mít po ruce šetrné hydratační krémy. Navíc s nadcházejícím zimním obdobím, kdy je kůže už sama o sobě citlivější a sušší, je třeba o její zdraví více dbát.
Pokud se potýkáte již nějakou dobu s kožními problémy a máte pocit, že vám už nic nepomáhá, navštivte dermatologa. Předejdete tak zhoršování, případnému chronickému zánětu či dalším závažnějším problémům. Hlavně ale dbejte na správnou hygienu a dostatečnou hydrataci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: freepik.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha „Nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke … Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Stavba dobříšského kina byla dokončena v roce 1951. Po sedmdesáti letech bylo … Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Podávat žádosti lze od letošního 1. dubna do 28. června 2024. Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pro další péči o pacienty, kteří mají po nákaze covidem-19 dlouhodobé následky, vzniká … Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Kriminální příběh z roku 1834 se odehrál v Březnici. Pachatelé a spolupachatelé … Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost. Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Chystanými novinkami jsou výstava mapující stavbu svatohorských varhan a expozice o … Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Příbram venku v této ligové sezoně získala jen dva body a zůstává předposlední. Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se …
Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Příbram si ponechá rekreační chatu Granit na šumavském Zadově a její provoz svěří …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz