vývoj COVID-19
30. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 35
Borotice 1
Bratkovice 5
Březnice 55
Buková u Pb 6
Čenkov 10
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 4
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 270
Dolní Hbity 14
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 9
Drevníky 1
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 7
Háje 7
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 10
Hudčice 3
Hvožďany 13
Jablonná 10
Jesenice 5
Jince 48
Kamýk n. V. 24
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 38
Kotenčice 4
Kozárovice 6
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 4
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 13
Milín 29
Modřovice 4
Mokrovraty 3
Nalžovice 35
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 3
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 23
Nové Dvory 6
Nový Knín 56
Občov 3
Obecnice 14
Obořiště 26
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 13
Petrovice 23
Pičín 19
Počaply 1
Počepice 5
Podlesí 18
Příbram 720
Příčovy 9
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 32
Rožmitál 134
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 301
Sedlec-Prč. 95
Sedlice 5
Smolotely 3
Solenice 4
Stará Huť 45
Starosed. H. 2
Suchodol 5
Svaté Pole 4
Svatý Jan 46
Tochovice 10
Třebsko 7
Trhové D. 6
V. Lečice 1
Věšín 13
Višňová 12
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 9
Zalužany 8
Zbenice 2
Zduchovice 7
Kůže kvůli ochranným prostředkům trpí. Co dělat, aby byla opět zdravá?

17. října 2020   (20:07)
Kůže kvůli ochranným prostředkům trpí. Co dělat, aby byla opět zdravá?

Za dermatology chodí v posledních několika měsících lidé s kožními problémy způsobenými nošením roušek a používáním různých dezinfekcí. Co dělat, aby byla kůže opět zdravá?


Lidé někdy zůstávají se svými kožními problémy raději doma, aby se vyhnuli kontaktu s ostatními v nemocničních zařízeních. Je třeba dávat velký pozor, jak se kůže chová. Pokud přetrvávají problémy již delší dobu, raději ihned navštivte lékaře.

Jednu výhodu možná nošení roušek v teplých dnech mělo, dermatologové neřešili mnoho případů spálení v oblasti obličeje. Naopak ale přibyly jiné problémy. Pacienti trpící na ekzémy, akné nebo růžovku zaznamenali zhoršení stavu kůže nejvíc. Nicméně i lidé bez jakýchkoli výskytů vyrážky mnohdy museli navštívit lékaře.

Nejčastěji teď dochází k výskyty tzv. „mechanického akné“. To se na kůži projevuje v důsledku tření mezi rouškou a kůží. Tření způsobuje větší aktivitu mazové žlázy a pak vzniká akné.
Do původního stavu může kůže docházet dlouhou dobu. Odvíjí se to od toho, jak často člověk roušku nosí. V případě několika hodin denně bude už nejspíš potřeba zajít k dermatologovi pro léčiva. Pokud se ale na kůži vyskytují jen drobné zanícené mazové žlázky (lidově řečeno uhry), bude stačit například čerstvý vzduch, správná hygiena, používání šetrné kosmetiky nebo horské sluníčko.
U pleti velmi citlivé, se sklonem k ekzému nebo se sníženou imunitou kůže se objeví kvasinky nebo bakterie, které se přemnoží. Lidé s takovouto pletí by měli roušku měnit každou hodinu (nebo podle potřeby), hlavní je, aby byla vždy suchá. Dále je třeba zajistit pravidelné mytí obličeje a používat protizánětlivé minerální vody ve spreji.
U pleti velmi citlivé, se sklonem …

Pro kůži není optimální stav nošení ochranných prostředků. Nejšetrnější variantou pro kůži je bavlněná rouška, pod kterou nedochází tolik k zapařování pokožky.

Dalším velkým problémem pro kůži je používání dezinfekcí. Ty na nás koukají na každém rohu a ve většině případech to jsou prostředky přímo drásající kůži. Pokud máte možnost, raději si vždy umyjte ruce šetrným mýdlem, dezinfekce je jen náhradou nepřítomnosti umyvadla. Používání dezinfekce může narušit i rovnováhu bariéry kůže a může tak dojít k tzv. dermatitidě.
Pokud si člověk myje ruce po dobu alespoň 20 vteřin v teplé vodě s mýdlem, použití dezinfekce je nadbytečná záležitost. To se ale netýká profesí, které musí mít sterilní ruce. U běžné populace její používání však není nutné. Dezinfekce je zapotřebí pouze v hromadných prostředcích dopravy a místech, kde není tekoucí voda.
Pokud si člověk myje ruce po dobu alespoň 20 …
Většina dezinfekcí je tvořena ethanolem, který velmi vysušuje kůži a způsobuje začervenání, olupování nebo praskliny. Velmi důležité je dbát na dostatečnou hydrataci. Pravidelně o kůži pečovat a mít po ruce šetrné hydratační krémy. Navíc s nadcházejícím zimním obdobím, kdy je kůže už sama o sobě citlivější a sušší, je třeba o její zdraví více dbát.
Pokud se potýkáte již nějakou dobu s kožními problémy a máte pocit, že vám už nic nepomáhá, navštivte dermatologa. Předejdete tak zhoršování, případnému chronickému zánětu či dalším závažnějším problémům. Hlavně ale dbejte na správnou hygienu a dostatečnou hydrataci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: freepik.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Sbírka počítačového vybavení potrvá v Příbrami do 9. listopadu. 30. října 2020   (17:35) Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Stav nouze měl původně skončit 3. listopadu. 30. října 2020   (17:02) Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Některé ji nezkracují plošně, ale podle zdravotní a rodinné situace svých zaměstnanců. 30. října 2020   (14:18) Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Očekává se, že Sněmovna prodloužení nouzového stavu umožní. Není ale jisté, zda to bude na celý měsíc. 30. října 2020   (09:02) Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Designová vestavba s netradičními vizuálními díly bude stálou součástí Galerie Františka Drtikola. Otevření virtuální herny je plánováno na prosinec. 30. října 2020   (08:44) Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat
Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Návrh vložil do zákona o příspěvku podnikatelům. Rozhodne Sněmovna. 29. října 2020   (20:26)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz