29. 4. svátek má Robert




Kupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů

AKTUALIZOVÁNO
17. května 2022   (14:08)
Další 4 fotografie v galeriiKupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Stavba začala před necelým rokem a má být hotová do konce roku 2024.


Stát za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů. Protože jde o takzvaný PPP projekt, jsou veškerá rizika přenášena na soukromý sektor. Stavba 32 kilometrů dlouhého úseku začala před necelým rokem a má být hotová do konce roku 2024, teprve pak za ni začne stát platit nasmlouvaných téměř 19 miliard korun. Letos by stavbaři měli zvládnout více než pětinu z celkového objemu prací, řekl dnes novinářům při inspekčním dni na stavbě poblíž Chraštiček na Příbramsku ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Připomněl, že jde o první stavbu dálnice, která vzniká formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP - Public Private Partnership) v Česku. Podobně má být financována i stavba dálnice D35 nebo úseku IV. železničního koridoru Nemanice - Ševětín. Výhodou pro stát je to, že veškerá rizika včetně inflace a nárůstu cen stavebních materiálů jsou přenášena na soukromý sektor. "Ten se s tím bude muset vypořádat," dodal Kupka.
Dostavbu D4 řídí sdružení Via Salis francouzských firem Vinci Concessions, Vinci Highways a Meridiam, zhotovitelem je společnost DIVia stavební, člen skupiny Eurovia CS. Podle generálního ředitele Via Salis Christiana Biegerta projekt postupuje podle plánu. "I když sektor stavebnictví teď zažívá obtížné časy, jsem přesvědčen, že budeme úspěšně pokračovat i nadále," uvedl Biegert.
Kupka poukázal na to, že s rostoucími cenami a nedostatkem stavebních materiálů se potýkají všechny stavby v republice. V případě některých komodit, jako je například železo, armovací ocel, je navýšení až o 50 procent oproti cenám z letošního února, upozornil ministr. "Samozřejmě hledáme i na celostátní úrovni řešení pro ty nejdramatičtější nárůsty cen komodit," dodal.

Podle generálního ředitele Eurovie CS Martina Borovky se stavba D4 za rok výrazně posunula. Uskutečnily se veškeré geologické průzkumy, začínají se zakládat mosty, startují zemní práce. "Počítáme s tím, že letos prostavíme zhruba 25 až 30 procent finančních prostředků, abychom si vytvořili dobrý základ na sezony 2023 a 2024 a mohli stavbu na konci roku 2024 dle smlouvy předat řidičům k provozu," dodal Borovka.
Stavbaři letos chystají rozsáhlé trhací práce u Milína na Příbramsku, v plánu je výstavba nových místních komunikací, na něž bude převedena doprava. Dokončují se také přeložky inženýrských sítí a některé archeologické průzkumy. Stavbaři se podle Borovky snaží minimalizovat uzavírky na silnici I/4. Podle Kupky si ale tato komunikace žádá opravy, které nejdou oddálit.

Stát začne dálnici splácet v letech 2024 a 2025, a to v korunách a eurech. Poslední splátka by měla být v roce 2048. Do úhrady je podle Kupky započtena i kompletní správa a údržba komunikace.
Stavbaři letos chystají rozsáhlé trhací práce …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Fotogalerie

Kupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů (1) Kupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů (2) Kupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů (3) Kupka: Stát za dostavbu D4 zaplatí stejně bez ohledu na růst nákladů (4)

foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Srážka auta s motocyklem u Buše: Dva zranění skončili v pražské nemocnici Srážka auta s motocyklem u Buše: Dva zranění skončili v pražské nemocnici Dopravní nehoda dnes v podvečer zkomplikovala provoz na silnici 102 u odbočky na obec … AKTUALIZOVÁNO Hranice s rozumem: V potocích je třetina vody, příroda je jako troud Hranice s rozumem: V potocích je třetina vody, příroda je jako troud Pálení čarodějnic je za dveřmi. Zatímco většina z nás se těší na tradici, pro hasiče … NEPŘEHLÉDNĚTE Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb Oheň, západ slunce a vůně chleba z rozpálené pece. Tak budou letos vypadat Čarodějnice … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec... Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec... Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých … VIDEO Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu Na středočeském krajském úřadě a v Oblastní nemocnici Příbram zasahovala v úterý 28. … AKTUÁLNĚ Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Turistická oblast Brdy a Podbrdsko představila v pondělí 27. dubna nový označník na … FOTO Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma V OBI poradí při výběru květin, se substrátem zdarma je i osadí do přinesených nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník V úterý 28. dubna v 16:15 přijala policie oznámení od záchranné služby o nehodě … AKTUALIZOVÁNO Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny V následujících dnech předpovídají meteorologové výrazné ochlazení, které může … AKTUÁLNĚ
Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery V příbramské nemocnici dnes dopoledne zasahují detektivové Národní centrály proti … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz