Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma
5. dubna 2020 (07:23)
foto: pribram.cz, ČTK
Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení.
Na dnešek připadá Květná neděle, kdy si křesťané připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. V tento den se v v českých kostelech před mší světí kočičky a jiné zelené větvičky symbolizující palmové ratolesti, jimž byl Ježíš v Jeruzalémě vítán. Květnou nedělí začíná pašijový týden, který směřuje k hlavním svátkům církevního roku, Velikonocům.
Letošní oslavy Velikonoc nejenom v Česku komplikuje epidemie koronaviru. Podle pravidel, která vydala Liturgická komise České biskupské konference, by kněží měli slavit obřady Svatého týdne bez účasti věřících. Bohoslužba na Květnou neděli se smí konat pouze uvnitř katedrál a farních kostelů. Požehnané ratolesti si budou lidé moci odnést domů až to bude možné.
Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. S večerem na Zelený čtvrtek přichází takzvané velikonoční třídenní (triduum), které zahrnuje Velký pátek, Bílou sobotu a nedělní Boží hod velikonoční. Velký pátek je připomínka dne, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota, den pobytu Krista v hrobě, nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.
Datum Velikonoc se odvozuje od Velikonoční neděle, která je první nedělí po prvním jarním úplňku. Prvním jarním dnem byl letos 20. březen a astronomický úplněk připadá na středu 8. dubna. Od data velikonoční neděle se odvozuje i termín dalších pohyblivých křesťanských svátků.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly
V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se …
SPORT
Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody.
Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a …
DOPRAVA
Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství
Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského …
Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost?
Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků …
ANKETA
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ




