Krásná místa na Příbramsku: Zaniklý klášter Teslíny
4. února 2022 (18:05)
foto: Václav Citerbart / se souhlasem
Najdou se mezi vámi tací, kteří se na naši redakci obrací s dalšími tipy na místa s tajemnějším nádechem. Po raketové základně Klondajk nyní tak přinášíme další místo, které na vás svou tajemnou historií doslova dýchne.
První písemná zmínka o benediktinském klášteře Teslíny pochází ze 14. století, kdy pozemek na stavbu kláštera daroval benediktinům v závěti Protiva z Rožmitálu. Do té doby zde stála pouze poustevna a dřevěná kaple.
Kostel měl být údajně zasvěcen sv. Janu Křtiteli, to však podle Podbrdského muzea není úplně jisté. Jednolodní kostel o délce 51 metrů bychom našli u bývalé obce Teslíny, která se nacházela mezi Spáleným Poříčím a Rožmitálem pod Třemšínem nedaleko hořejšího Padrťského rybníka.
Mnohem jasnější a známější zmínkou o klášteru je jeho hořký konec. 8. února 1421 jej vyplenila husitská vojska. V dochovaných dokumentech se ještě v roce 1888 údajně daly pozorovat zbytky kostelních zdí. I dnes ostrozrací turisté mohou zahlédnout původní půdorys a dva rybníčky na Zlatém potoce, které zde však byly vybudovány až nedávno.
Dnes se na místě nachází skromný kamenný pomník s informační tabulkou „Poutníče postůj a pomni dnů minulých.“ Zde je krátká informační citace z díla Střední Brdy od Jana Čáky.
A kudy tam? Nejkratší cestou je pravděpodobně ta od již zmiňovaného Padrťského rybníka. Od něj se dáte lehce na východ a měli byste dorazit na červenou turistickou stezku, z té odbočuje štěrková cesta, která vás dovede přímo k pozůstatkům kláštera.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jan Máša
Další články
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …
Rallye Dakar 2026: Martin Macík po 2. etapě. „Bylo to extrémně těžké, ale jsme v cíli,“ hlásí posádka kamionu Josef
Sedlčanský jezdec Martin Macík pokračuje v letošním ročníku Rallye Dakar 2026 ve …
Sport
Auto porazilo u Příbrami rodiče s kočárkem. Na místo letěly vrtulníky
Vážná dopravní nehoda s těžký zraněním se stala v pondělí v podvečer u Příbrami na …
Gastro agent: Bistro Láska
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Velbloudi v čele tříkrálového průvodu. Tradice i sbírka opět v Příbrami
Nový rok v Příbrami tradičně otevírá tříkrálový průvod – a ani tentokrát nebudou …
Kultura
Na Svaté Hoře pokračují úspěšné programy pro školy
S návratem dětí po vánočních prázdninách zpět do školních lavic se znovu otevírá …





