7. 2. svátek má Veronika

Krásná místa na Příbramsku: Větrný mlýn Příčovy

8. února 2022   (16:47)
Krásná místa na Příbramsku: Větrný mlýn Příčovy
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Zřícenina kamenného mlýna u Příčov je impozantní kamenná stavba. Jedná se o nejstarší a největší mlýn holandského typu v Česku, ale i v celé Evropě.


Historie mlýna není dodnes kdejak jasná. Někteří připisují založení mlýna Jakubu Krčínovi z Jelčan a Sedlčan, jiní zase rodu Lobkowiczů. Každopádně první historické zmínky se objevují v 16. století, kdy se píše o mlýnu „Chlumky“ v urbáři (soupis úkolů poddaných vůči vrchnosti) lobkowického panství a také v knize poddaných panství Vysoký Chlumec v letech 1606-1617. Dodnes však není jasné, jak mlýn ve skutečnosti vypadal.

Podle archeologického a stavebního průzkumu, který zde byl proveden v 90. letech minulého století, byl mlýn vybudován v první polovině 18. století a údajně měl být vybudován jako součást dvora příčovského zámku rodu Schönpflugů z Gamsenbergu. Někdejší větrný mlýn dodnes podléhá postupné zkáze. Na jeho východní straně již zanikla původní pětina z celého obvodu stavby.
Tato obrovská kamenná stavba se tyčí na vrchu Chlumky (400 m) mezi Příčovy a rybníkem Musíkem. Oko zvídavého turisty zaujme především svou velikostí. Žulové stěny jsou vysoké 10 metrů, a při zemi silné 1,2 metru. Průměr kruhové stavby dosahuje 13,5 metru.
Pomyslný půlkruh, jak kdyby vás zval dovnitř. Některým se může za horšího počasí zdát až strašidelný. Koluje zde také pověst o ohnivém sudu, který se zde přesně o půlnoci válí. Není úplně jasné, kdy se zde přestalo mlít obilí, ale v 18. století byla již stavba údajně opuštěna.

A jak se k tomuto evropskému unikátu dostanete? Mlýn se nachází necelý kilometr od obce Příčovy, poblíž rozcestí, kudy se táhne silnice do Dublovic podél červené turistické stezky. Ta začíná v Sedlčanech a pokračuje mezi obcemi Nalžovice a Kňovice s koncem na rozcestníku Údolí Musíku, poblíž pravého břehu Vltavy u Smilovic.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jan Máša








Další články

Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Rok proměn v Porodnici Hořovice: Moderní péče, nové trendy a klidný start do života Maminky z Příbrami a okolí často přemýšlejí, kde přivést své dítě na svět, zda v … Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Tvůrce pražské kašny i Kajpra přináší umění do Dobříše Město Dobříš se systematicky stává místem, kde umění přirozeně prostupuje každodenním … Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii chybí 444 lidí. Pomáhají i Pol Pointy Středočeské policii minulý rok chybělo oproti plánu 444 policistů, předloni to bylo … Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačila vteřina. V Příbrami ukázali, jak blízko může být nehoda Stačí vteřina nepozornosti – a klidná cesta do obchodu se může změnit v drama. Právě … Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Rozbitý prostor u krámků na Svaté Hoře. Starosta Konvalinka jedná s církví o nápravě Prostor kolem krámků na Svaté Hoře je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu. Nerovný terén, … Nepřehlédněte Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Brdy odhalují svůj pravěký poklad: trilobit Ellipsocephalus hoffi nám připomíná dávné moře Když člověk brouzdá po brdských hřebenech, jen těžko si představí, že pod jeho kroky … POZNÁVÁME BRDY Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Bojíte se sněhových řetězů? Poradíme vám, jak je nasadit bez stresu Třebaže teploty stoupají, ve vyšších polohách a na horách sníh leží a ještě nějakou … Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nafta je nejdražší na čerpacích stanicích značky OMV Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 … AKTUÁLNĚ Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami čepují nejlepší pivo? Spouštíme velkou pivní anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramáci, pozor. Hledáme místo, kde vám pivo chutná nejvíc. Zapojte se do velké … ANKETA
Nový Rybník Obořiště překvapuje. A tentokrát to není pivo. Nový Rybník Obořiště překvapuje. A tentokrát to není pivo. Kdo jezdí k Novému Rybníku u Obořiště, ví, že se tam odpočívá skoro samo. Lidé z okolí … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz