23. 10. svátek má Teodor

Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

27. května 2019   (19:13)
Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.


Středočeský kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku termínem do 30. září. Do jeho jmenování památník známý jako Strž povede dosavadní ředitelka Alice Seidlová. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekla Helena Frintová z krajského úřadu. Seidlová je snachou krajského radního pro školství, její jmenování znepokojilo členy některých uměleckých organizací. Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.

Krajská rada dnes vzala na vědomí její rezignaci a na návrh radního pro kulturu Karla Horčičky (ČSSD) Seidlovou pověřila dočasným řízením instituce. Horčička to vysvětlil tím, že je potřeba, aby Seidlová dokončila rozdělané projekty, a památník nezůstal bez řídicího pracovníka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hlasování zdržela. Seidlová dnes radní zároveň seznámila s rozvojovou koncepcí památníku, na jejímž základě vyhrála výběrové řízení.

Znepokojení nad jmenováním Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

"Chceme, aby vedení Památníku Karla Čapka reprezentovala osobnost, která bude mít respekt u odborné veřejnosti i čapkovských příznivců a společností. Osobu se schopností navazovat spolupráci a představit kulturní dědictví spojené s osobnostmi Karla a Josefa Čapka, Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové za pomoci využití moderních komunikačních prostředků," uvedla Pokorná Jermanová.

Před vyhlášením nového výběrového řízení krajský odbor kultury zkonzultuje složení hodnoticí komise s odbornou veřejností, zejména se zástupci Herecké asociace a Společností Ferdinanda Peroutky, Českého filmového a televizního svazu FITES či dalších spolků. Součástí výběrové komise by měl být i zástupce majitele objektu Emil Palivec.

Palivec se dnešního jednání rady kraje zúčastnil a radním podle tiskové zprávy řekl, že majitelé jsou připraveni kraji vypovědět smlouvu o pronájmu, pokud bude řízením památníku pověřena bývalá ředitelka Kristina Váňová nebo její spolupracovnice Tereza Todorová. Podle Palivce byla změna ve vedení nutná a památník potřebuje ve svém čele nejen badatele, ale také manažera, který se bude usilovat také o dobrý stav budovy. Hejtmanství rovněž oznámilo, že památník čeká interní audit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Sedlčansko dostane cyklostezku za 90 milionů korun Krčínova cyklostezka je letos vůbec nejdražším podpořeným projektem 22. října 2019   (18:29) Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku si připomenul politické vězně Běh pro republiku se uskutečnil 20.10.2019 v okolí Památníku Vojna u Příbrami, v rámci oslav 30 let svobody. Přilákal běžce nejen z Příbramska, ale i Ostravy, Prahy nebo až z Itálie. 22. října 2019   (16:22) Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Středočeský kraj dá nemocnicím 82 milionů na zaměstnance a opravy Příbramská nemocnice získá 17,1 milionu korun 22. října 2019   (13:35) Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Příbram má přes stovku nových parkovacích míst Úpravou parkovacích zón budou zvýhodněni občané města oproti dojíždějícím 22. října 2019   (11:16) 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami 60 let Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami Přijďte oslavit toto výročí na některou z pořádaných akcí v nadcházejících týdnech 22. října 2019   (09:16) Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Petrovice nesouhlasí se zahloubením vápencového dolu. Ohrozilo by jediný zdroj pitné vody Právě probíhá montáž konstrukce, která by měla zlepšit prašnost a hlučnost v okolí dolu Skoupý 22. října 2019   (06:26) Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Oznamovatel ohlásil požár bytového domu, jednalo se o zapálené svíčky Dvě jednotky hasičů povolal operační důstojník do ulice Boženy Němcové. 21. října 2019   (20:05) Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Občan v Příbrami za parkování platí, kamiony stojí ve městě zdarma Parkoviště u páteřní cyklostezky se stalo odpočinkovým místem pro řidiče kamionů. Vzhledem k chybějícím odpadkovým košům a toaletám je v okolí nepořádek 21. října 2019   (19:05) Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Zmrazené vánoční cukroví, na zemi zbytky potravin, špína a mastnota. Hygienici se nestačili divit Dle vyjádření provozovatele hotelu byly prošlé suroviny v chladničkách určeny k likvidaci. 21. října 2019   (16:28) Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Proháněl se na motorce v chráněné oblasti. Neměl řidičák ani technickou Muži hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun 21. října 2019   (15:22)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz