17. 6. svátek má Adolf

Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

27. května 2019   (19:13)
Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.


Středočeský kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku termínem do 30. září. Do jeho jmenování památník známý jako Strž povede dosavadní ředitelka Alice Seidlová. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekla Helena Frintová z krajského úřadu. Seidlová je snachou krajského radního pro školství, její jmenování znepokojilo členy některých uměleckých organizací. Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.

Krajská rada dnes vzala na vědomí její rezignaci a na návrh radního pro kulturu Karla Horčičky (ČSSD) Seidlovou pověřila dočasným řízením instituce. Horčička to vysvětlil tím, že je potřeba, aby Seidlová dokončila rozdělané projekty, a památník nezůstal bez řídicího pracovníka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hlasování zdržela. Seidlová dnes radní zároveň seznámila s rozvojovou koncepcí památníku, na jejímž základě vyhrála výběrové řízení.

Znepokojení nad jmenováním Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

"Chceme, aby vedení Památníku Karla Čapka reprezentovala osobnost, která bude mít respekt u odborné veřejnosti i čapkovských příznivců a společností. Osobu se schopností navazovat spolupráci a představit kulturní dědictví spojené s osobnostmi Karla a Josefa Čapka, Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové za pomoci využití moderních komunikačních prostředků," uvedla Pokorná Jermanová.

Před vyhlášením nového výběrového řízení krajský odbor kultury zkonzultuje složení hodnoticí komise s odbornou veřejností, zejména se zástupci Herecké asociace a Společností Ferdinanda Peroutky, Českého filmového a televizního svazu FITES či dalších spolků. Součástí výběrové komise by měl být i zástupce majitele objektu Emil Palivec.

Palivec se dnešního jednání rady kraje zúčastnil a radním podle tiskové zprávy řekl, že majitelé jsou připraveni kraji vypovědět smlouvu o pronájmu, pokud bude řízením památníku pověřena bývalá ředitelka Kristina Váňová nebo její spolupracovnice Tereza Todorová. Podle Palivce byla změna ve vedení nutná a památník potřebuje ve svém čele nejen badatele, ale také manažera, který se bude usilovat také o dobrý stav budovy. Hejtmanství rovněž oznámilo, že památník čeká interní audit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat obchvat i za cenu vlastních investic Příbram bude prosazovat výstavbu jihovýchodního obchvatu města i za cenu vlastních investic a ústupků. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl starosta Jan Konvalinka Reagoval tak na kritiku lidí ze Zdaboře, kteří se obávají zvýšeného hluku z obchvatu 17. června 2019   (19:30) Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o víkendu žila, i počasí se nad námi slitovalo Příbram o uplynulém víkendu skutečně žila. Připraveny byly kulturní i sportovní akce pro širokou veřejnost. 17. června 2019   (15:43) Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Jednání zastupitelů dnes poprvé zahájí nový starosta Jan Konvalinka Průběh dnešního jednání by mohl být opravdu krátký a klidný. 17. června 2019   (15:29) Guláš dělá hezká těla Guláš dělá hezká těla V Březnici se v sobotu soupeřilo ve vaření guláše 17. června 2019   (12:54) Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely Novák Fest - děti se hýbaly, tvořily a zkoušely V neděli 16. června děti rozhýbaly areál Nového rybníka 17. června 2019   (10:34) Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé Bahna bez bahna? I tak to bude velkolepé V sobotu 22. června se na Bahnech uskuteční jubilejní 30. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě 17. června 2019   (08:07) Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín na Příbramsku plánuje průzkumné vrty a chce stavět vodovod Pičín nyní žádný centrální zdroj pitné vody nemá. 17. června 2019   (05:45) Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomněli jste popřát? Den matek se slaví ve velkém, na tatínky se často zapomíná 16. června 2019   (17:14) Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Novinky ve vlakovém jízdním řádu nepotěší obyvatele Bělčic a Myslína Pokud se neseženou finance, budou všechny osobní vlaky končit/začínat v Březnici 16. června 2019   (14:19) Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Divadlo A. Dvořáka bude hrát pod širým nebem Skanzen Vysoký Chlumec je už téměř vyprodaný, na ostatní představení jsou ještě vstupenky k dispozici 16. června 2019   (11:05)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz