19. 8. svátek má Ludvík

Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

27. května 2019   (19:13)
Kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku

Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.


Středočeský kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku termínem do 30. září. Do jeho jmenování památník známý jako Strž povede dosavadní ředitelka Alice Seidlová. Rozhodli o tom dnes krajští radní, řekla Helena Frintová z krajského úřadu. Seidlová je snachou krajského radního pro školství, její jmenování znepokojilo členy některých uměleckých organizací. Kritizovaná ředitelka minulý týden oznámila, že rezignuje.

Krajská rada dnes vzala na vědomí její rezignaci a na návrh radního pro kulturu Karla Horčičky (ČSSD) Seidlovou pověřila dočasným řízením instituce. Horčička to vysvětlil tím, že je potřeba, aby Seidlová dokončila rozdělané projekty, a památník nezůstal bez řídicího pracovníka. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se hlasování zdržela. Seidlová dnes radní zároveň seznámila s rozvojovou koncepcí památníku, na jejímž základě vyhrála výběrové řízení.

Znepokojení nad jmenováním Seidlové vyjádřily Herecká asociace, Český filmový a televizní svaz FITES a Společnost Ferdinanda Peroutky. Udivilo je Seidlové vyjádření do médií, že Čapkovo dílo zná ze školy a památník navštívila jako studentka. Herecká asociace a FITES vyzvaly k prověření soutěže, podle hejtmanství však měla standardní průběh.

"Chceme, aby vedení Památníku Karla Čapka reprezentovala osobnost, která bude mít respekt u odborné veřejnosti i čapkovských příznivců a společností. Osobu se schopností navazovat spolupráci a představit kulturní dědictví spojené s osobnostmi Karla a Josefa Čapka, Ferdinanda Peroutky a Olgy Scheinpflugové za pomoci využití moderních komunikačních prostředků," uvedla Pokorná Jermanová.

Před vyhlášením nového výběrového řízení krajský odbor kultury zkonzultuje složení hodnoticí komise s odbornou veřejností, zejména se zástupci Herecké asociace a Společností Ferdinanda Peroutky, Českého filmového a televizního svazu FITES či dalších spolků. Součástí výběrové komise by měl být i zástupce majitele objektu Emil Palivec.

Palivec se dnešního jednání rady kraje zúčastnil a radním podle tiskové zprávy řekl, že majitelé jsou připraveni kraji vypovědět smlouvu o pronájmu, pokud bude řízením památníku pověřena bývalá ředitelka Kristina Váňová nebo její spolupracovnice Tereza Todorová. Podle Palivce byla změna ve vedení nutná a památník potřebuje ve svém čele nejen badatele, ale také manažera, který se bude usilovat také o dobrý stav budovy. Hejtmanství rovněž oznámilo, že památník čeká interní audit.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18) Agresivita vos se v srpnu stupňuje Agresivita vos se v srpnu stupňuje Vosy jsou dokonce agresivnější než včely a sršni. Útočí bez rozpaků kdykoli, kdy se cítí být v ohrožení 18. srpna 2019   (19:50) Středočeský kraj začal schvalovat žádosti prvním žadatelům v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací Středočeský kraj začal schvalovat žádosti prvním žadatelům v rámci 3. výzvy kotlíkových dotací V první vlně vyplácených žádostí bude uspokojeno 200 žadatelů, jimž bude vyplaceno téměř 24 milionu korun 18. srpna 2019   (16:50) Tři dopravní nehody zkomplikovaly provoz na Strakonické Tři dopravní nehody zkomplikovaly provoz na Strakonické Na místě se tvoří dlouhé kolony 18. srpna 2019   (14:53) Dožínkové slavnosti na Příbramsku nevymizely Dožínkové slavnosti na Příbramsku nevymizely Sobotní odpoledne ožila Obecnice tradiční oslavou ukončení žní 18. srpna 2019   (11:56) FOTOGALERIE Příbram sestřelil ve druhém poločase dvěma góly Petržela Příbram sestřelil ve druhém poločase dvěma góly Petržela 1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:0 (0:0). V sobotu 17. srpna zavítala v 6. kole FORTUNA:LIGY Příbram na Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty. 18. srpna 2019   (09:12) EKO-Novák: Odpadky ani kontejnery doopravdické nebyly, zábava však ano EKO-Novák: Odpadky ani kontejnery doopravdické nebyly, zábava však ano Jezdilo se v popelnicích, skákalo se v odpadkových pytlích, hrálo se odpadkové domino 18. srpna 2019   (07:06) Hasiči likvidují únik ropné látky do vody Hasiči likvidují únik ropné látky do vody V Kamýku nad Vltavou zasahují tři jednotky hasičů 17. srpna 2019   (19:34) Vrtulník transportuje vážně zraněného chodce do nemocnice Vrtulník transportuje vážně zraněného chodce do nemocnice Policisté komunikaci v Chotilsku obousměrně uzavřeli 17. srpna 2019   (18:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz